Şeffaf Güneş Panelleri Geliyor

 

Gün boyu tenimizi yakan Güneş Enerjisi’nin gücünü herkes bilir. İnşaat tasarımları bile Güneş Enerjisi’nden daha çok faydalanmaya yönelik geliştiriliyor. Bu kadar büyük bir enerjiden daha çok faydalanmamız için Michigan Devlet Üniversitesi’nde görevli mühendisler ve bilim insanları, şeffaf güneş paneli uygulamaları için ilk adımı attılar. Ekip ABD’deki bütün ev ve iş yerlerinin bu panelden kullanmaları koşuluyla, ülkenin elektrik ihtiyacının tamamını güneş enerjisi aracılığıyla elde edebileceklerini savunuyor.

 

Camdaki kaplama güneşin etkisini azaltmaktan başka işlere de yarasa? Bu ince film tabakası ofisin aydınlatılmasında, televizyon, bilgisayar yani ev ve iş yerlerindeki elektrik ihtiyaçlarımızı karşılasa ve bunun için sadece tamamen doğal olan güneş enerjisini kullanıyor.

Konuyla ilgili bir makale yayınlayan Michigan mühendisleri; pencere tipi güneş panelleri için hem saydam olan hem de güneş ışığını yüksek verimlilikle elektriğe çeviren bir güneş hücresi teknolojisi geliştirmek gerektiğini söylüyor.

 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Michigan Eyalet Üniversitesi araştırmacılarının kurduğu Silikon Vadisi’nin yeni şirketlerinden Ubiquitous Energy’nin başkanı ve kurucu ortağı Miles Barr, “Güneş enerjisine yepyeni bir yaklaşım, çünkü şimdi bol miktarda potansiyel alan var,” diyor. “Hayal gücünü başıboş bırakmak gerekiyor. Bunların ileride her yere yayılacağını görebiliyoruz.”

Binalarda ve elektronik cihazlarda saydam güneş paneli kullanımı pencereleri, telefonları ve benzerlerini enerji kaynağına çevirecek. Peki bunu nasıl yapacak ?

Saydam güneş panelleri  arasında ince bir film bulunan iki cam tabakadan oluşuyor. Bu sandviç yapının arasındaki film, organik moleküllerden üretilen aktif bir tabaka olarak güneş ışığını elektriğe çeviriyor. Üstelik organik, esnek ve hafif olan bu süper ince film sadece morötesi ve yakın kızılötesi dalga boylarındaki ışığı elektriğe dönüştürüyor. Bu yüzden de pencerenin ışığını kesmiyor ve araba camları gibi ışığı karartmıyor. Bu yüzden de şeffaf oluyor.

Bu tür pencereler konutların elektrik ihtiyacının yüzde 90’ınını karşılayıp klasik güneş enerjisi santrallerinin fabrika ve tersaneler gibi ağır sanayi taleplerini karşılamasını sağlayabilir. Kısacası petrol, doğalgaz ve kömürün son kalesi olan ağır sanayiyi büyük ölçüde güneş enerjisine geçirebilir.

Daha önce üretilmiş olan yarı şeffaf panellerin verimliliği %7 civarında iken üretilen yeni panellerin verimi her ne kadar yapılan çalışmalarla %5 seviyesine ulaşması beklenilse de şimdilik sadece %1 verimlilikle çalışabilmekte. Verimlilik her ne kadar düşük olsa da şu an için Michigan State araştırma takımı TLSC teknolojilerinin endüstriyel uygulamalardan daha çok kişisel kullanıcı cihazlarına ve el araçlarına yayılabileceğine inanıyor. Çalışmalardaki en büyük öncelikleri verimliliği arttırabilmek ve bunu yaparken de ürünün fiyatının artmasını önlemek olan araştırma takımı projenin geliştirilebileceği kanısında.

Bakalım ilerleyen zamanlarda şeffaf güneş panellerinin kullanımına geçilebilecek mi ?

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz