SAP’nin Satın Aldığı Şirket: Hybris

Merhabalar, bugün sizlere SAP şirketinin e-ticaret kolu olan Hybris’ i anlatacağım. Keyifli okumalar dilerim.

Öncelikle e-ticaret ile başlayalım;

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır.


Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir.

Hybris Nedir?

Hybris, kuruluşların gerçek zamanlı olarak daha etkili şekilde, kuruluş ile müşteri arasındaki her temas noktasına daha fazla hizmet, dijital içerik sağlayarak daha fazla mal satışı ve müşteri etkileşimi sağlayan omni-channel teknoloji ürünlerdir.

SAP Hybris E-Commerce(E-Ticaret) Nedir?

SAP Hybris,SAP firmasının kendi bünyesine kattığı ve geliştirdiği bir e-ticaret sistemidir. SAP yaptığı Hybris satın alması ile e-ticarette Analist şirketleri olan Gartner ve Forrester’a göre dünyada lider konuma yerleşmiştir(1 Ağustos 2013). Hybris ile müşterileriniz ve bayilerinizle olan e-ticareti uçtan uca yönetebilirsiniz.

SAP Hybris – SAP ERP (ERP, “Enterprise Resource Planning”;şirketlerin kullandığı muhasebe ürün giriş çıkışı gibi işlemlerin yapıldığı programlar) sistemleriyle tam uyumlu çalışma özelliğiyle SAP kullanıcılarının e-ticaret sistemine geçmesinde çok büyük bir kolaylık sağlıyor.

Bir konuya özellikle dikkat çekmek istiyorum…

SAP Hybris i kullanmak için SAP ERP programlarınızın olması zorunlu değil ayrı bir modül olarak satın alınıp sadece E-ticaret için kullanılabilir.

 B2B (Business to Business) nedir?

B2B, şirketler arası ticaret anlamına gelmektedir. Yani üretici bir firma ürünlerini internet üzerinden toptancılara mal sattığında ve/ya toptancılar perakendecilere internet üzerinden satış gerçekleştirdiklerinde bunun adı B2B olmaktadır.

B2B kullanmanın avantajlarına bakacak olursak;

  • B2B e-Ticaret’te ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonları tek platformdan yönetebilme imkânı sunar.
  • Uluslararası standartlarda e-Ticaret yapabilmek için gerekli olan çok dilli, çok siteli, çok para birimli yapıya sahiptir.
  • e-Ticaretteki tüm inovasyonlara hızla ayak uydurabilme imkanı sunar.
  • Özdeş on-premise ve on-demand çözümlerine olanak sağlar.
  • Açık standartlar ile geliştirilmiş modern ve uçtan uca platformdur.
  • Çevik, esnek ve genişletilebilir altyapıya sahiptir.

B2B Süreç Akışı

Son olarak da yine Hybris üzerinde çok fazla etkisi olan CRM i incelersek;

CRM (Customer Relationship Management) Nedir?
En değerli “iş ilişkilerini” seçmeye ve yönetmeye yönelik iş stratejisine CRM denir. Etkin pazarlama, hizmet ve satış süreçlerini destekleyecek şekilde müşteriye odaklanarak bir iş felsefesi ve kültürü oluşturan bir yönetim sistemidir.

CRM (Customer Relationship Management) Amacı Nelerdir?
CRM; özetle müşterisini tanımak isteyen ve müşterisini kaybetmek istemeyen bir iş stratejisidir. Müşterisinin ne istediğini anlayarak ona göre kurumun geleceğine ona göre yön vermeyi sağlar.

Örneğin; Bugün çoğu telekomünikasyon şirketlerinin “Sizlere Özel” adı altında paket satmaya çalışmasının temeli bundan ibarettir. Sizin verilerinizi işleyerek, size göre özel fırsatlar sunar.

Bu yazımda sizlerle SAP Hybris’ i inceledik. Konu hakkında tüm sorularınızı iakbulut@industryolog.com adresinden bana sorabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.