Bir başka eğitim yazımla birlikteyiz. SD modülüne kaldığımız yerden devam ediyoruz. SD modülünün tanıtmaya başladığım önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Dağıtım kanalı SAP R/3 sisteminde dağıtım kanalı ürün ve hizmetlerin müşterilere ne şekilde veya hangi yollarla ulaştığını gçsterir.Örneğin toptan , perakende , internet kanalı , bayii , gibi çeşitli kanlar üzerinden yapılan satışları takip edebilmel için sistemde farklı dağıtım kanlarlı tanımlanır.

Dağıtım kanallarının tanımlanması :

Menü > IMG > İşletme yapısı > Tanım > Satış ve dağıtım > Dağıtım kanalı Tanımlanması,kopyalanması, silinmesi ,kontrolü

İşlem kodu: OVXI

Çıkan ekranda Yeni girişler veya F5 butonuna basılarak tanımlanacak kanalların bilgisi girilir. Kanallar şu şekilde olsun ;

T1 :Distribütör

T2: Bayii

T3: Zincir mağaza

T4: Doğrudan satış

Dağıtım kanalları tanımlandıktan sonra Kaydet  butonuna basılarak veya Tablo Görünümü/Sakla  menü yoluyla kayıt saklanır.

 Bölüm ürün ve hizmetleri en üst seviyede sınıflandıran bir organizasyonel birimdir. Sistemde ürün ve hizmetleri gruplandırabilmek için malzeme ana verilerinde ayraç olarak kullanılabilecek başak alanlarda vardır ama böüm en temel ve en üst seviyede ürünleri sınıflandıran ve ürünün endüstriyel pazarını tanımlayan bir gruplandırma biçimidir.

Bölümlerin Tanımlanması :

Şirketimiz süt üretsin. Ürün portföyünü en üst seviyede sınıflayan bölüm bilgisi olarak “Süt” tanımlanacaktır. Bölümler tanımlanırken

Menü > IMG > İşletme yapısı > Tanım > Genel Lojistik > Bölüm Tanımlanması,kopyalanması kontrolü

İşlem kodu: OVXB

Çıkan ekranda Yeni Girişler veya F5  butonuna basılarak tanımlanacak bölüm bilgileri girilir. Süt bölümünü tanımlamak için ‘ST’ teknik adı ve tanım olarak da “süt” açıklaması girilerek kayıtlar saklanır.

Satış bürosu Satış faaliyetlerini bölgesel bazda farklılaştırmak , yönetmek ve izlemek için SAP/R3 sisteminde satış organizasyonuna bağlı olarak satış büroları tanımlanabilir.

Satış bürolarının tanımlanması :

Menü > IMG > İşletme yapısı > Tanım > Satış ve dağıtım > Satış bürosu bakımı

İşlem kodu: OVX1

Firmamızın satış bölgeleri şu şekilde olsun ; İstanbul Anadolu Bölgesi , İstanbul Avrupa Bölgesi , Bursa Bölgesi, Kocaeli Bölgesi, İzmir Bölgesi, Ankara Bölgesi, Kayseri Bölgesi, Gaziantep Bölgesi, Antalya Bölgesi, Erzurum Bölgesi, Trabzon Bölgesi.

Satış bölgelrini tanımlamak için Yeni Girişler  veya F5 butonuna basılır. Satış bürosu için dört alfanumerik karakterden ( TP01,TP02,TP03…) ve 20 karakterden oluşan bir tanım girilebilir.

Kaydet butonuna basıldığında sistem her bir satış bürosu için adres bilgilerinin girilmesini isteyecektir.

Bu adımda tamamlandıktan sonra satış bürolarımız tanımlanmış oluyor.

Sevkiyat Noktası ürün ve hizmetlerin teslimatının planlandığı, icra edildiği ve izlenildiği bir organizasyon birimidir.

Sevkiyat noktaları sevkiyat terminlenmesi, rota belirleme, mal çekişi için depo yerinin belirlenmesi, sevkiyatta iş listelerinin seçimi, teslimat belgelerinde çıktıların belirlenmesi amacı ile kullanılır.

Sevkiyat noktalarının oluşturulması :

Menü > IMG > İşletme yapısı > Tanım > Lojistik yürütme> Sevkiyat noktası tanımlanması, kopyalanması, silinmesi, kontrolü > Sevkiyat noktalarının tanımlanması.

İşlem kodu: OVXD

Firmamızın sevkiyat noktaları şu şekilde olsun; Kayseri Sevk Noktası, Yalova Sevk Noktası, İstanbul Sevk Noktası

Sevkiyat noktası oluşturmak için ilgili menü yolu veya OVXD  İşlem kodu yürütüldüğünde çıkan ekranda Yeni Girişler butonuna basılır ve sonrasında dört karakterden oluşan bir sevkiyat noktası (KYSR,YLVA,ISTA) İle en fazla otuz karakterden oluşan bir açıklama girilir.

Bu şekilde sevkiyat noktalarını da tanımlamış olduk.

Son olarak sevkiyat noktalarının adreslerini de siteme girdikten sonra kaydedilir ve sistemden çıkılır.

Bu yazımda Dağıtım kanalları, bölümler, satış büroları ve sevkiyat noktasının tanımlanmasından bahsettim. Diğer eğitim yazılarımda görüşmek üzere.