Merhabalar SAP eğitimlerine kaldığımız yerden devam ediyoruz, İlk olarak Satış ve Dağıtım modülün den başlamak istedim umarım güzel bir yazı olur, Keyifli okumalar.

SAP ERP ‘nin standart bir komponenti olan Satış ve Dağıtım modülü, Teklif verme, Teklif takip süreçleri, Prim aşamaları, Kredi-Risk yönetimi, Teslimat planına veya kesin siparişe göre satış ve sevk, Sipariş maliyeti takibi, Ambalajlama takibi, Nakliye planlama, Faturalama gibi fonksiyonları kapsar.

İlk Olarak işletme yapısının tanımlanmasını inceleyecek olursak ;

SAP R/3 sisteminde satış organizasyonu üretilen ürünlerin ve hizmetlerin satışından sorumlu olan işletme yapısı öğesidir.

SD modülünde en az bir tane satış organizasyonu tanımlanmak zorundadır. Satış organizasyonu tek bir şirket koduna tayin edilir. Fakat bir şirket koduna bağlı birden fazla satış organizasyonu bulunabilir.

Yurtiçi ve Yurtdışı satış organizasyonun tanımlanması :

Menü > IMG > İşletme yapısı > Tanım > Satış ve dağıtım > Satış org. Tanımlanması,kopyalanması kontrolü >Satış organizasyonun tanımlanması

İşlem kodu: OVX5

Burada “Yeni Girişler “ butonuna basılır . Çıkan ekranda yurtiçi satış organizasyonunu tanımlamak için görseldeki girişler yapılır.

Adres butonuna veya Fn+F5 butonlarına basarak yurtiçi satış organizasyonu için adres verileri girilir. Adres ilgisi girildikten sonra Sakla butonuna veya CTRL+S butonlarına basılarak sistemde yurtiçi satışlarından sorumlu olacak satış organizasyonu TP01 kaydedilir.

SAP projelerinde sistem geliştirmeleri, senaryoların test edilmesi ve canlı kullanım farklı sunucularda yürütülür. Bir sunucuda tanımlanan geliştirmeler diğer sunucularda Request(talep) adı verilen ve içeriğinde sistemde yapılan tüm değişiklikleri bulunduran yapılarla aktarılır. Geliştirme sisteminde X firması için yapılacak tüm uyarlamaları daha sonra test edilmek üzere uyarlama talebi(customizing request) oluşturacağız.

Bunun için F8 butonuna veya uyarlama talebi için çıkan ekranda “Oluştur”  butonuna basılarak yeni bir talep numarası oluşturulur.

Kaydet Butonuna basılarak uyarlama talebi oluşturulur.

Yurt dışı satış organizasyonu tanımlama işlemleri de Yurtiçi satış organizasyonu tanımlama işlemleriyle aynı şekilde yapılabilir. Bu sefer sıfırdan oluşturmak yerine daha önce oluşturduğumuz Yurtiçi satış organizasyonunu kopyalayıp  tanımları ve adres bilgilerini değiştirerek yurtdışı satış organizasyonumuzu tanımlayacağız.

Menü > IMG > İşletme yapısı > Tanım > Satış ve dağıtım > Satış org. Tanımlanması,kopyalanması kontrolü >Satış organizasyonun tanımlanması

İşlem kodu: OVX5

İlk olarak TP01 Yurtiçi Satış organizasyonun bulunduğu satır imleç ile seçilir daha sonra ekrandaki kopyala butonuna veya F6 butonuna basılır.

 

Çıkan ekranda kopyalama yaptığımız TP01 Yurtiçi Satış Organizasyonuna ait uyarlamalar olacaktır. Burada sadece satış organizasyonunun adını açıklamasını ve adres verilerini değiştireceğiz.

Satış bilgi sisteminde Yurtdışı satış verilerini USD para birimi bazında raporlamak  için değiştirdiğimiz istatistik para birimi hakkında sistemin verdiği uyarı mesajı teyit edilerek geçilir.

Adres verileri de yurtiçi satış organizasyonundan kopyalandığı için çıkan ekranda bu sefer yurtdışı satış organizasyonuna ait adres verileri girilir.

Adres verileri girildikten sonra sakla butonuna veya CTRL+S  butonuna basılarak TP02 yurtdışı satış organizasyonu kaydedilir.

Bu yazımda satış organizasyonlarının oluşturulmasından ve düzenlenmesinden bahsettim. Diğer eğitim yazılarımda görüşmek üzere.

SAP eğitimleri yazı dizisinin diğer yazılarına göz atmayı unutmayın.

SAP EĞİTİMLERİ-ERP İLE TANIŞMAK

SAP EĞİTİMLERİ-SAP PROGRAMINA GİRİŞ