SAP Eğitimleri – PP Modülü V

Merhabalar SAP PP modülünde Üretim versiyonları ile devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

Bir ürün ya da yarı mamul farklı rötarlardan üretilebiliyor ve birden fazla ürün ağacı var ise üretim yönetimi açısından kolaylık sağlaması için üretim versiyonu kullanılarak üretim siparişleri açılabilir. Seri üretim de teyitler verilirken üretim versiyonu bazında verilmektedir. Seri üretim için bu ana veri zorunludur.

Seri üretim tipi üretim kullanılacak ise üretim versiyonu zorunludur. Bir malzemenin birden fazla rotası var ise yani farklı rotalardan üretilebiliyor ise ve birden fazla da ürün ağacı var ise üretim versiyonu kullanılarak bir eşleştirme yapılabilir. Bir malzemeyi farklı rotalardan ürettiğimiz durumlarda mal girişi yapılacağı depo yeri değişiyor ise tek bir ürün ağacı olsa bile farklı rotaları olduğu için üretim versiyonu kullanarak bu sağlanabilir. Eş ürün üretiminde üretim versiyonu kullanılarak dağıtım anahtarları değiştirilebilmektedir.

Örneğin kalıplama hattında ilgili kalıp sandığının içerisinde 2 tane X1 üretimi için boşluk ve 4 tane X2 üretimi için boşluk vardır. Üretim HAT3’de yapıldığı zaman aşağıdaki kalıp modeli kullanılmaktadır. 

X1 ana malzemesi HAT3’de üretilirken yukarıdaki gibi bir yapı varken diğer hatlarda farklı modeller kullanılabilmektedir. Bir malzemenin üretilmesi sırasında ürün ağacı bileşenlerinin tüketim depo yeri rotaya göre değişkenlik gösteriyor ise üretim versiyonu kullanarak sistemin bunu kontrol etmesi sağlanabilir.

Malzeme ihtiyaç planlaması yürütülmesi sırasında sistemin otomatik üretim versiyonu bulabilmesi için malzemenin MİP4 ekranında bulunan alternatif seçim alanının 2 ya da 3 olarak seçili olması gerekmektedir.

Aşağıdaki üretim versiyonu datasının nasıl yaratıldığını aşağıda görebilirsiniz.

C223 işlem kodu ile üretim versiyonu bakımı ekranına gidilir. Üretim yeri ve malzeme yazılarak ENTER a basılır. Ve aşasğıdaki ekran karşınıza gelir.

Kalem satırında malzeme üretim versiyonu ve metin bilgisi girildikten sonra Enter’ a basılır.

İlgili malzemenin ürün ağacı aşağıdaki gibi seçilir.

İlgili malzemenin iş planı aşağıdaki gibi seçilir.

Son olarak Kaydet tuşuna basılır ve aşağıdaki ekran karşınıza gelir.

Bu yazımda sizlere Üretim versiyonlarından bahsettim. Üretim yani PP modülünde artık planlamaya başlayacağız. Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.