SAP Eğitimleri – FI Modülü III

Merhabalar;

SAP FI modülünün 3.yazısı ile sizinleyim. En son Belge Türlerinde kalmıştık, buradan devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

SAP sisteminde kaydedilen belgeler kendi içinde çeşitlendirilmiştir. Belge türü kayıtları ayırt etmek ve belgenin alacağı numarayı belirlemek için kullanılır. Her belge türüne ayrı bir numara aralığı belirlenebilir. Kaydedilen belge bu aralıktan numara alacaktır. Birden fazla belge türünün aynı numara aralığı tayin edilerek kullanılabilir.

Bu çeşitlendirmenin amacı, kayıt girerken hata riskini en aza indirgemekle beraber raporlamalarda belge tipine göre kayıtlar listeleyebilmektir.

Belge Türü Tanımlama;Belge türü tanımlamak için aşağıdaki işlem kodu veya menü izlenir.

İşlem Kodu: OBA7

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Mali muhasebe temel ayarları(yeni) > Belge Türleri > Giriş görünümü için belge türleri tanımlama

Araç çubuğunda bulunan ‘Yeni Girişler’ butonuna basılarak, belge türüne ait aşağıdaki bilgiler girilerek yeni bir belge türü tanımlanır.

Belge Numara Aralığı Tanımlama;

Tanımlanan belge türleri için numara aralığı oluşturulmalıdır. Belge numara aralığı tanımlamak için, Aşağıdaki işlem kodu veya menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: FBN1        

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Mali muhasebe temel ayarları(yeni) > Belge Türleri > Belge Numara Alanları > Giriş Görünümde belgeler > Giriş Görünümde Belge numara alanları tanımlama

Numara aralıkları şirket bazlı tanımlanır. Birden fazla şirket koduna sahip işletmeler için numara aralıkları ayrı ayrı tanımlanmalıdır.

Şirket kodu girildikten sonra, yeni numara aralığı oluşturmak için ‘Aralıkları’ butonuna tıklanır.

Yeni numara aralığı eklemek için Aralık butonuna tıklanır ve No alanına tanımlanacak numara aralıkları sırasıyla girilerek tanımlamalar yapılır. Numara aralıklarının girişi tamamlandıktan sonra işlem kayıt edilir.

Kayıt anahtarları SAP sisteminde kaydedilen her belgenin münferit kalemi bir kayıt anahtarını içerir. Kayıt anahtarı yapılan kaydın denetimi için kullanılan bir araçtır ve karmaşık kayıtlar sırasında sisteme bazı bilgileri iletmesi için kullanılır. Bu bilgiler ;

1.Kayıt anahtarları yapılacak Kaydın, müşteri, satıcı veya ana hesap gibi kayıtların tipini belirler.

  1. Yapılacak kaydın ‘Borç’ mu yoksa ‘Alacak’ mı olduğunu belirler.
  2. Yapılan kaydın kalemine ait hangi alanların zorunlu veya isteğe bağlı olduğunu belirler.

Kayıt anahtarı tanımlama;

Yeni bir kayıt anahtarı tanımlamak için, Araç çubuğunda bulunan Oluştur seçeneği tıklanır ve yeni kayıt anahtarı kodu ile tanımı girilerek anahtar tanımlanır.

İşlem Kodu: OB41        

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Mali muhasebe temel ayarları(yeni) > Belge > Kayıt anahtarlarının tanımlanması

Bu yazımda sizlerle Belge türleri ve Kayıt anahtarları üzerine durduk. Diğer yazımızda alan durumu grubundan devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın…