SAP Eğitimleri – FI Modülü – I

Merhabalar SAP FI modülünün 2.yazısı ile sizinleyim. En Son şirket kodu adres bilgilerini girmede kalmıştık buradan devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

Tanımlanan şirket koduna ait tanım ve adres gibi genel parametreleri değiştirilir. Bunun için aşağıdaki İşlem Kodu  veya Menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: OX02

Menü Yolu: İşletme Yapısı> Tanım> Mali Muhasebe> Şirket Kodunu İşle, kopyala, sil, kontrol et> Şirket Kodu verileri düzenle

Kopyalanarak oluşturulan şirket kodunun bilgileri düzenlenerek işlem kaydedilir.

Gelelim iş alanı tanımlamaya;

İş alanı tanımlayabilmek için aşağıdaki İşlem Kodu veya Menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: OX03

Menü Yolu: İşletme Yapısı> Tanım> Mali Muhasebe> İş alanı Tanımlama

Araç çubuğunda bulunan ‘Yeni Girişler’ Butonuna tıklanır ve tanımlanacak olan iş alanının kodu ve tanım bilgileri girilerek işlem kaydedilir.

Kredi Kontrol Alanı;

Müşteri ilişkilerini kontrol etmek için SAP sisteminde kredi limitleri tanımlanır. Kredi blokajı müşteri riskini belirli bir seviyede tutmak ve bu riskin üstündeki satış faliyetlerini engellemek ve kontrol etmek için kullanılır.

Kredi Kontrol Alanı Tanımlamak için aşağıdaki işlem kodu veya menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: OB45          

Menü Yolu: İşletme Yapısı> Tanım> Mali Muhasebe> Kredi Kontrol Alanı Tanımlama

Kredi.Kntr.aln: Şirket koduna tayin edilecek bir kredi kontrol kodu ve açıklaması girilir.

Para birimi: Bu alana kredi kontrol para birimi girilir.

Risk Sınıfı: Raporlama ve yetkilendirme için örnek sınıflar belirlenir. (001: Çok riskli müşteriler, 002:Orta riskli müşteriler, 003: Az riskli müşteriler )

Kredi Limiti: Müşteri ana verilerinde kredi limiti belirlenmeyen müşteriler için varsayılan tutar girilir.

Mali yıl varyantı; takvim yılı ile mali yıl arasındaki ilişkiyi belirler. Normal dönemler ve özel dönemler bu varyantta belirlenir. Sistem içinde kayır dönemleri mali yıl dönemlerine bağlanır. Kayıtlara farklı dönemlere göre kontrol kabullenmesi için bir mali yıl kayır dönemi varyantı tanımlanır. Tanımlanan mali yıl varyantı şirket kodun tayin edilir.

Mali yıl fark göstergesi kontrolü için aşağıdaki işlem kodu veya menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: OB29          

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni)> Mali muhasebe temel ayarları(yeni)> Kitap> Mali yıl ve kayıt dönemleri> Mali yıl varyantı bakımı (ya da My Bakımı).

K4 standart mali yıl varyantı sistemde önceden tanımlı bulunduğunda, TR01 şirketine tayini yapılarak kullanılacaktır.

Mali yıl fark göstergesinin şirket koduna tayini; Bu adımda önceki işlemde belirlenen mali yıl varyantı şirket koduna tayin edilir. Aşağıdaki işlem kodu veya menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: OB37          

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni)> Mali muhasebe temel ayarları(yeni)> Mali yıl fark göstergesine şirket kodu tayini.

Şirket koduna mali yıl varyantı tayin edilerek işlem kaydedilir.

Kayıt Dönemleri; Şirket koduna açık kayıt dönemleri için varyant tanımları yapmak için aşağıdaki menü yolu ya da işlem kodu izlenir.

İşlem Kodu: OBBO         

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni)> Mali muhasebe temel ayarları(yeni)> Kitap> Mali yıl ve kayıt dönemleri> Kayıt Dönemleri> Açık Kayıt Dönemleri için varyantların tanımlanması

Araç çubuğunda ‘Yeni Girişler’ butonuna basılarak, açık kayır dönemleri için Kayıt Dönem Varyantı tanımlaması yapılabilir.

Bu adımda oluşturulan mali yıl varyantı şirket koduna tayin edilir.

İşlem Kodu: OBBP         

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni)> Mali muhasebe temel ayarları(yeni)> Kitap> Mali yıl ve kayıt dönemleri> Kayıt Dönemleri> Şirket Kodu Varyantlarını Tayin et.

TR01  Şirket koduna kayıt dönemleri için tanımlanan TR01 varyantı tayin edilir.

 

Bu yazımda sizlerle adres tanımlaması, İş alanı, kredi kontrol alanı vb. konular üzerinde durduk. Bir sonraki yazımda Belge Türü üzerinden devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.

Sormak istediğiniz her şeyi  iakbulut@industryolog.com adresinden bana mail atarak sorabilirsiniz. diğer yazılarıma  www.industryolog.com/category/yazilimegirimleri/sap-egitimleri/ adresinden ulaşabilirsiniz.