SAP Eğitimleri – FI Modülü – I

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün SAP FI modülü üzerine sizlerle bir giriş yapacağız. Finans modülü olan FI genel yapısında birçok terimler barındırmaktadır, ilk olarak bunları tanımakla başlayalım;

Defteri Kebir Muhasebesi (FI-GL): Müşterilere ve satıcı ilişikli olmayan kayıtları finansal ve muhasebe verilerinin entegre süreçler yoluyla elle ya da otomatik olarak kaydeden bir alt defterdir.

Müşteriler Muhasebesi (FI-AR): Müşterilere ilişkin muhasebe verilerinin yönetildiği bu uygulama satış ve dağıtım modülünün entegre bir bileşenidir. Müşteri ana verilerinin yönetilmesi ve müşterilerle ilgili muhasebe işlemlerinin takip edildiği, raporlandığı ve yönetildiği alt defterdir.

Satıcılar Muhasebesi (FI-AP): Satıcılara ilişkin ana verilerin yönetildiği bu uygulama SAP Malzeme Yönetimi(MM) modülünün entegre bir bileşenidir. Satıcı ana verilerinin takibi ve satıcılarla ilgili muhasebe işlemlerinin yapıldığı, raporlandığı ve yönetildiği alt defterdir.

Duran Varlıklar(FI-AA): Duran varlıkların satın alımından, işletmeden çıkışına kadar ki tüm süreç bu modülde yönetilir. Sistem Duran Varlıklara ilişkin amortisman, faiz ve diğer değerleri otomatik olarak hesaplar ve muhasebe belgelerin oluşmasını sağlar.

SAP sistemine giriş yapıldıktan sonra işlem kodlarının görünmesi bize kolaylık sağlayacağından ilk önce bu işlem kodlarını açalım.

SAP sisteminde Menü ekranlarının kısa kodlarını görüntülemek için Ekler Menüsünden Teknik adları görüntüle Seçeneği aktif edilir.

İşletme Yapısı SAP R/3 sisteminde tüm modüllerin ilk konfigürasyon adımı İşletme Yapısı Menüsü Altında yapılır FI modülünün ilk adımı olan şirket kodu oluşturma işlemi bu bölümde yapılır.

Şirket Kodu oluşturma,

FI Modülü ve diğer tüm modüllerle ilgili uyarlamalar IMG (Implementation Guide) Uyarlama Menüsünden yapılır. Bu menüye ulaşmak için en üst menüdeki İşlem Kod Penceresine SPRO yazılır ve Enter’a Basılır

Açılan ekranda Git/SAP Reference IMG ya da F5 tuşuna basılarak Uyarlama Menüsü ekranına ulaşılır.

İşlem Kodu: EC01

Menü Yolu: İşletme Yapısı> Tanım> Mali Muhasebe> Şirket Kodunu İşle, kopyala, sil, kontrol et.  

Bu adımda SAP’da kullanılacak şirket kodları oluşturulur. Kullanacağımız şirket kodunu TR01 olarak tanımlayalım.

Araç çubuğunda bulunan Org.nesnesini kopyala seçeneği tıklanarak gelen ekranda, sırasıyla referans alınacak ve yeni oluşturulacak şirket kodu girilerek devam edilir.

 

Senaryomuzda referans alınan şirket kodunun para birimi TRY olarak belirlenir.

Request Alma: SAP sunucularında yapılan geliştirmeler farklı SAP client’ler arası taşımak için kullanılan koddur. Geliştirme sisteminde yapılan bir uyarlamayı canlı sisteme taşımak için Request(Talep) adı verilen yapı ile aktarılır. Tüm geliştirmeler tek request içerisinde toplanabildiği gibi, bazı geliştirmeler farklı bir request içerisinde kaydedilebilir. Request başka bir sisteme taşımak için Release edilir. Oluşturulan Request release edilmediği sürece yapılan uyarlamalar buna dahil edilebilir.

Request tanımı girildikten sonra Kaydet butonuna basılarak request kaydedilir.

Yeni bir request oluşturmak için yaprak seçeneği tıklanır.

0001 Şirket dokunun şirketimiz için TR01 şirket kodu kopyalanması tamamlanmıştır.

Bu yazımda sizlere FI modülünün yapısından ve Şirket kodunun nasıl oluşturulması gerektiği hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım diğer yazımda Şirket Kodu Adres Bilgileri ile devam edeceğiz. Sağlıcakla Kalın.

Sormak istediğiniz her şeyi  iakbulut@industryolog.com adresinden bana mail atarak sorabilirsiniz. Diğer yazılarıma  www.industryolog.com/category/yazilimegirimleri/sap-egitimleri/ adresinden ulaşabilirsiniz.