Öncelikle herkese merhabalar bu benim ilk yazım olacak umarım güzel bir yazı olur. Keyifli okumalar dilerim.

ERP, “Enterprise Resource Planning” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçeye genel olarak Kurumsal Kaynak Planlama olarak çevrilmektedir. ERP yazılımları, bir işletmenin, satıştan muhasebeye, üretimden insan kaynaklarına, envanterden CRM’e, aklımıza gelen tüm fonksiyonlarını kapsayan entegre bilgi sistemleridir.

 

Kurumsal Kaynak Planlaması şirketlerin dökümanlarını daha iyi bir şekilde yönetmesi için olanak sağlamaktadır. Bu durumu bir örnek ile açıklayacak olursak ;

Kurumsal kaynak planlaması yokken yani firmadaki departmanların, kullanacağı bilgileri ortak bir bilgisayar ağından yönetmeden önce; diyelim ki işçilere maaş verilecek. Tüm departmanda çalışan işçilerin, tüm bilgilerinin insan kaynakları departmanında olması gerekiyordu. Her işçinin insan kaynakları departmanında bir numarası olması gerekiyordu ve bu numaralar karışıklığı önlemek amacıyla bordrolama departmanında da olmalıydı. Bu şekilde maaş verileceği zaman insan kaynakları bilgileri bordrolama bölümüne gönderir, bordrolama bölümü kontrol ettikten sonra mali işler departmanına gönderirdi. Mali işler departmanı da zaten bana gelen bu veriler insan kaynaklarında ve bordrolama bölümünde kontrol edildi diyerek çalışanların verileriyle ilgilenmez, sadece kesinti, prim ve vergilerle uğraşırdı. Ve kullanılan bu sistem karışıklığa yol açıyordu.  İnsan kaynaklarında numarası olmayan işçi maaşını alamıyordu.

Kurumsal kaynak planlaması sonrasında ise; kullanılan birçok uygulamanın verilerini birbirine bağladı. Kayıp işçi numarası gibi sorunlar ortadan kalktı. İşler standart bir düzen şeklinde şeklinde ilerlemeye başladı. Ve ERP sistemi, işletmelere analizleme işlevi de kazandırmış oldu.

Epicor, Infor, Intacct Corporation,Microsoft Dynamics AX,Netsuite Inc.,Oracle,QAD,Ramco System,SAP,Canias

AG,Salesforce.com gibi büyük Global firmaların ürünleri ve satış oranları incelendiğinde Bulut ERP pazarı ( Cloud ERP ) 2016-2021 arasında %8,3 büyümesi öngörülmektedir. 2011 – 2015 arası için yapılan araştırmada ise büyüme oranı %6,38 olarak belirlenmiştir.

Uluslararası araştırma şirketi Gartner’in verilerine göre 2005 yılında dünya çapında ERP pazarının hacmi 16.7 milyar $ dır. Dünyada 2004-2005 yılları arasında ERP pazarı %5.4 olarak büyümüştür.

Günümüz de şirketler kendi yapılarına ve bütçelerine uygun ERP programlarını tercih ediyorlar , Bu sektörlerde yabancı sermayeli kurumlar daha çok SAP ve Oracle çözümlerini tercih ediyor. Daha orta ölçekli yerli ve yabancıların tercihi ise Netsis ve Logo vb. olarak gözüküyor

ERP pazarında rekabet SAP, Oracle, Logo ve Netsis arasında gelişiyor. Tahmini olarak 2003 yılı  8-10 milyon dolar SAP, 4-6 milyon  dolar Oracle, 6-7 milyon dolar Logo, 4 milyon dolar Netsis şeklinde gerçekleşti. Ayrıca 1-3 milyon dolar arası Microsoft, Link, Likom, IAS’yi saymak mümkün

.  

Önde gelen ERP programlarının türkiyede ki gelişimlerini incelersek ;

SAP Dünyada ve Türkiye’de ERP pazarının lideri olan SAP’ın Türkiye’de 250’ye yakın müşterisi bulunuyor. Bunlar içerisinde bazı büyük müşterileri birden fazla SAP paketi kullanıyor. 2003 yılında Türkiye’de 20 yeni müşteri kazanan SAP, geçtiğimiz yıl 60 kontrat yaptı ve cirosu 14 milyon dolar olarak gerçekleşti.Günümüzde bu müşteriler 3 katına kadar çıkmış durumda.

ORACLE Türkiye’de Oracle ERP ve SCM, CRM gibi diğer iş uygulamalarını kullanan şirket sayısı 110 civarında. Son 1 yıl içerisinde de Türkiye’nin pek çok önde gelen şirketi e-dönüşüm süreçlerinde Oracle’ın çözümlerini kullandılar. Bu projeler için yapılan yatırım toplamda 20-25 milyon dolara yakın.

MICROSOFT Microsoft bu sene ar-ge bütçesinin üçte birini, yani yaklaşık 2 milyar dolar gibi bir rakamı kurumsal uygulamalar geliştiren Microsoft Business Solutions’a aktarıyor. Hali hazırda Türkiye’de 50 firma MBS ürünlerini ERP amaçlı kullanıyor.

NETSİS Bugüne kadar 500 adet kurumsal uygulama paketi sattı. Son 1 yıl içerisinde satılan uygulama sayısı ise 50. Kurumsal uygulamalar Netsis’in cirosunun yüzde 40’ını oluşturuyor. Son 5 yılda bu payda ciddi bir değişim olmadı.

LOGO Logo son bir yıl içerisinde 15 bin yeni firmaya çözüm sundu. İMKB’ye duyurulan konsolide 9 aylık (Temmuz-2003, Mart-2004) uygulama lisans, danışmanlık ve hizmet cirosu 12 trilyon’u aşmış durumda.

Yazımda sizlere ERP üzerine bilgiler vermeye çalıştım inşallah beğenmişsinizdir eksik kalan noktalar olabilir bunları bana bildirirseniz çok sevinirim selametle.