Sistem Nasıl Çalışır?

Saadet zinciri adı verilen  bu sistemin gerçek adı Ponzi Sistemdir. Ponzi sistem ilk olarak 1920 yılında Charles Ponzi tarafından bulunmuştur.

Ponzi, müşterilere ilk kırk beş günde %50, doksan günde ise %100 kazanç vadetmiştir.  Yani, 200 dolar yatıran bir kişinin parası kırk beş gün sonra 100 dolar kar getirmiş olacaktı.  Ponzi’nin sisteminin devam edebilmesi için sisteme sürekli yeni kişilerin dahil olması gereklidir.

En yaygın olarak bilinen sistem şu şekildedir:

Öncelikle bir katılım ücreti vardı, bu ücretler belli bir havuzda birikir ve kişilerin sahip olduğu pozisyona göre dağıtılır.

Üçgen piramit şeklinde bir yapısı vardır ve bu sisteme hem sağdan hem soldan katılımcılar giriş yapar, girişi yapılan bu kişi sayesinde üstünde var olan kişiler bir üst kademeye atlar ve bu sayede yöneticiler tarafından belirlenen parayı belirli periyotlarla almaya başlarlar.

Üye her kademe atladığında daha fazla para kazanmaya başlar ve piramidin en üst kademesine yani yönetici kısmına ulaştığında en yüksek miktarda parayı almaya hak kazanır ve piramitten ayrılır.

Piramit şemaları, büyük ölçüde yeni işe alımlardan alınan ücretlere bağlı olduğu için büyük çoğunluğun gerçek ürün veya hizmetlerin herhangi bir içsel değeri ile satılmasını içermediğine dikkat edilmelidir.

Türkiye’deki Saadet Zinciri Örneği: TİTAN

Almanya’da 23 yıl yaşadıktan sonra 1990’ların ortasında Türkiye’ye dönen Kenan Şeranoğlu, 26 ülkede faaliyet gösteren “Titan” sisteminin Türkiye’deki direktörlüğünü almış, babası ve yakın çevresiyle birlikte bu sisteme üye toplamaya başlamışlardı. Titan topluluğuna girmek isteyen herkes, ortada yatırım yapılacak hiçbir şey olmamasına rağmen 2 bin 400 mark ödemeye razı oluyordu. Ve elbette ki sistemdekiler, üye yaptıkları her kişi için komisyon alıyor, verdikleri parayı katlıyorlardı. Şeranoğlu ve ekibi bu şekilde 30 binin üzerinde insana ulaştı.

1997’nin sonuna doğru Titan’ın giderek medyada yer bulmasının ardından Şeranoğlu’nun 1998’deki çok konuşulan doğum günü partisi sistemin sonunu getirdi.

143 kişinin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Şeranoğlu’nun 16 bin kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı. 4,5 milyon lira değerindeki yolsuzluk nedeniyle yargılanan Şeranoğlu, babası ve ortakları 25’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. 10 yıl hapis yatan dolandırıcılar 2008’deki af sonrası şartlı salıverme ile tahliye oldu.

Yasallık

Dünyada birçok ülkede yasal olan bu sistem; Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Brezilya, Kanada, Çin, Kolombiya, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Almanya, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, İran, İtalya, Japonya, Malezya, Meksika, Nepal, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Filipinler, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tayland, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaktır.

Türkiye’de de Piramit satış sistemleri 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 80 inci maddesinde düzenlenmiş ve yasaklanmıştır.

Piramit Nasıl Çöker?

Piramit şemaları, en düşük seviyeler üst seviyelerden daha geniş olduğu sürece uygulanabilir. Ancak en düşük seviyeler küçüldükten sonra, tüm yapı çöker. İlginç bir şekilde, üst düzey erken kabul edenler bile, genellikle bekleme süreleri gerektiren alt ödemelerden ödemelerini geciktiren koşullar nedeniyle, para sonuna kadar para kaybedebilir.

Bir piramit şemasında herkesin para kazanması matematiksel olarak imkansızdır. Örneğin, her bir işe alımın ilk yatırımının maliyetini telafi etmek için 10 kişi daha bulması gerekiyorsa, piramidin sekizinci seviyesinin paralarını geri kazanmak için bir milyar insanı işe alması gerekir. Ve bir sonraki seviyenin Dünya nüfusunun yaklaşık iki katı olan 10 milyara ihtiyacı olacaktı.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win