Grup olarak bir iş yaptığımızda kendi performansımızı tam olarak kullanıyor muyuz? Yoksa kalabalık içinde yapacaklarımız görülmez diyerek performansımızı düşürüyor muyuz?

Bu soruların cevabı için 1883’te Fransız ziraat mühendisliği profesörü olan Max Ringelmann’ın öncülüğünde yapılan deneylerde insanın bir grupta çalışırken sarf ettiği performansın gruptaki insan sayısı arttıkça azaldığını bilimsel olarak kanıtlamışlardır.

Deney şu şekilde yapılıyor;

ringelmann-etkisi

 

Bir ipin ucuna dinamometre ( harcanan kuvveti ölçmek için ) takılıyor. Deneklerden önce tek başlarına çekmeleri isteniyor daha sonra sırasıyla 2 kişi, 4 kişi ve 8 kişi çekmeleri isteniyor.

ringelmann-etkisi

 

Bireysel olarak çektiklerinde harcadıkları kuvvetin, 2 kişi çektiklerinde %7, 4 kişi çektiklerinde %13, 8 kişi çektiklerinde ise %50 azaldığı sonucuna ulaşıyorlar.

ringelmann-effect

 1970’lerde ise Latane ve arkadaşları bu konu hakkında farklı bir deney yapıyorlar;

Bu deneyde deneklerden tek başlarına el çırparak en yüksek sesi çıkarmaları isteniyor, aynı kişilere grup halinde el çırparak en yüksek sesi çıkarmaları istendiğinde ise beklenenden daha alçak bir ses çıkmış.

social-loafing

Gruptakilere bu sefer bireysel performansınız da ölçülecek dendiğinde ise tek başlarına iken çıkardıkları sesi grup halinde de çıkarmışlar.

social-loafing

Bu iki deneyden de çıkan sonuçlara baktığımızda bireyin fark edilirliği azaldıkça bireysel olarak sarf ettiği performans azalmaktadır. Bu olaya Ringelmann Etkisi (sosyal tembellik ) denmekte.

İş hayatında olsun, eğitim hayatımızda olsun grup çalışmaları kaçınılmaz oluyor. Pe ki grup çalışmalarımızda bu etkiyi azaltmak için neler yapabiliriz?

  • Öncelikle bireye yapılacak işte grup içindeki sorumluluğu tam olarak hissettirilmeli.

Yapılan bireysel çalışmaların etkisinin, bütünde yapacağı değişikliğe etkisinin önemi fark ettirilmeli.

  • Grup içinde bireysel olarak hedefler konularak bu hedeflerin sonucunda bireye ödüller konulabilir.

Birey bu şekilde performansının görüldüğünü ve karşılığını alacağını bilerek çalışmasını tam performansla yapacaktır.

  • Ve olmazsa olmaz grup içi iletişimin doğru kurulması.

Yaptıkları çalışmalar hakkında tüm grup üyelerinin bilgisi olduğunda, çalışan bireyin sarf ettiği performansın bilinecek olması çalışma isteğini arttırırken diğer üyeler içinse rekabet ortamı oluşturacaktır.

Grup çalışmalarında dikkat edeceğimiz bu konular özelliklede doğru iletişim ile samimi bir ortam kurabildiğimiz zaman Ringelmann Etkisi sebebi ile yaşanan bireysel performans kaybını en aza indirgeyecektir.

Ringelmann Etkisi ’nin az olduğu ekipler de çalışmak ümidiyle, kendinize iyi bakın.