Hemen hemen her konuda sıkça kullandığımız 2 terimle ilgili konuşmak istiyorum bugün. Rekabet ve strateji. Bu kelimeleri ilkokul sıralarında oturan bir çocuktan tutunda dünya gündemi hakkında konuşan bir siyasetçinin de kullandığını duyabilirsiniz. Peki bunlar neler? Neden bu kadar sık kullanıyoruz?

Hayatta hepimiz bir şekilde belli pozisyonlarda işler yapan insanlarız. Özellikle aynı pozisyonlarda bulunan insanlarda ya da şirketlerde çok karşılaşılan rekabet sözcüğünü ele alarak başlamak istiyorum.

strateji-rakip

Rekabet; benzer konumda olan bireylere, kuruluşlara ve ülkelere karşı üstünlük sağlamaktır ve kuruluşların olmazsa olmaz olgularıdır. Rekabetin sağlanabilmesi için benzer faaliyette bulunan kuruluşların ekonomik ve teknolojik yönden üstünlük sağlaması gerekir. Bunun yanında rekabeti güçlendirecek belli başlı operasyonlar vardır. Bunlar;

 • Kuruluşun bulunduğu yer; Hammaddelere ve müşteriye yakın yerleşim yerlerinde bulunması maliyeti düşürür.
 • Kalite; rekabetin sağlanması için kalitenin iyi olması gerekir.
 • Hızlı yanıt; müşteriye hızlı bir şekilde yanıt vermek artı puan kazandırır
 • Envanter yönetimi; arz talep dengesi

Strateji; ulusların, kuruluşların gelişmesinde ve sıçrama yapmasında geleceğe dönük ve farklılık yaratmasında yardımcı olan eylemler dizisidir. Stratejinin etkin bir biçimde uygulanabilmesi için planlama gerekir.

Stratejiler genellikle en az 5 yıllıktır, vizyona bağlı, fark yaratan, krizlerden çıkaran, yeni bir çığır açandır. Karmaşık ve gelişmiş bir yapıya sahip olması sebebiyle tüm yapıyı ilgilendirir.

strateji-rakip

Geçmişten günümüze süregelen rekabet ve strateji kavramları en çok otomotiv sektöründe yer alıyor. Nasıl mı? Hemen TEMOB’ te dinlediğim örnekle açıklıyayım. 1.örneğimiz tabi ki otomotivde büyük başarılara imza atan ve X ile adlandıracağım Alman şirketleri 2. İse Y ile adlandıracağım Uzak Doğu şirketleri. Hepinizin bildiği üzere X şirketlerinin arabaları çok daha uzun ömürlü yani sağlam ve pahalıyken Y şirketleri arabalarında fiyatın biraz daha düşük fakat sağlamlığın daha az olduğunu görüyoruz.

Rekabet halindeki 2 şirket X ve Y.

Stratejileri ise X için pahalı ama sağlam Y için daha uygun ama hata payı daha fazla.

Şirketler belli bir strateji doğrultusunda rekabete başladılar. Kazananı siz belirleyeceksiniz. Belirlediğiniz şirket rekabet ve strateji alanında başarılı olacak. Karar sizin. Siz bir müşteri olarak hangisini tercih ederdiniz..

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
İrem Senem Dede

1998 Ardahan doğumluyum.İlkokul eğitimimi Ardahan’da tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimim İzmir’de devam etti.Şuan Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim

 • Pingback: Rakibini Belirle Stratejini Uygula – İrem Dede()

 • Reyhan Göç

  Ben X diyorum. Y’yi ucuza alsam bile bana sıkıntı çıkararak X’ten daha fazla masrafa yol açabilir. X’e bir kere fazla para veririm ama uzun süre kullanarak kara geçerim. Bu arada ellerine sağlık İrem 🙂

  • Irem Dede

   Doğru kararlarla hep 1 adım daha ileri gitmen dileğiyle..Keyifli okumalar 🙂