Merhabalar herkese.

Yazılım eğitimlerimize bir yenisi ile 0’dan başlıyoruz.

Bu yazı serimiz boyunca Python kodlama öğrenmeye çalışacağız. Sıfırdan başlayıp ileri seviyeye gideceğimiz bir eğitim olacak.

Bu eğitim boyunca kodlar, Windows işletim sistemi yüklü bir bilgisayarda yazılıp denenmiştir. Eğer farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız ilgili indirme işlemlerini doğru yapınız. Bunun için farklı dokümanlara göz atabilirsiniz. Kodlama kısmında herhangi bir fark yoktur. Yazı dizisini rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarımızda Python yokken bilgisayarımızın bize neler söylediğine ve nasıl davrandığına bakalım.

Arama bölümüne Komut İstemi yazıp çıkanı çalıştıralım.

Microsoft’un Command-Line’ı.

Python yazın ve Enter’a basın. Sizi büyük ihtimal Microsoft Store’a Python indirme ekranına yollayacak ya da aşağıdaki gibi hiçbir işlem yapmadan alt satıra geçecektir. Bir hata bile alabilirsiniz. Anlamlı bir komut olmadığına yönelik.

Python ile kodlama yapıp projelerimizi bilgisayarımızda çalıştırabilmek için Python’ın kurulu olması gerekir.

Şimdi Python’ın indirip kuralım. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem aşağıdaki siteye gitmektir.

https://www.python.org/downloads/

Ben bu yazıları yazmaya başladığımda Python’ın 3.9.1 sürümü hazırdı. Bunu indirip kurarak devam edeceğiz.

3.x sürümleri 2.x sürümünden sonraki gibi büyük çaplı değişimleri içermez. O yüzden 3.x olduktan sonra istediğiniz sürümü indirebilirsiniz.

Ancak en güncel sürümü kullanmak her zaman iyidir. Yeni özellikler gelmiştir, belli başlı buglar, eksikler giderilmiştir.

Şimdi indirelim.

Buradan indirdikten sonra exe dosyasını çalıştırarak kurulumu başlatalım.

Aşağıdaki adımları uygulayarak kurulumu tamamlayınız.

Bu kurulumla beraber ne yaptık? aklımıza gelebilecek soru. Çünkü close dedikten sonra ortada bir editör açılmıyor herhangi bir şey görüntülenmiyor.

Peki ne oldu?

Bu kurulumla beraber Python kütüphanelerini bilgisayarımıza yüklemiş olduk aslında. Bir proje geliştirirken bu Python çekirdeğini ve kütüphanelerini kullanmak zorunda kalacağımız için bunların anlamlı hale gelmesi gerekir bilgisayar tarafından. Bu yüklediğimiz Python sürümü sayesinde kodlama yapabilmeye hazır hale geldik.

Bunu nasıl anlıyorum.

Tekrar Komut İstemini açıp tekrar python yazıp Enter diyiniz.

Görüyorum ki Python yüklenmiş. Sürümü dahil bilgileri görebiliyorum ve en önemlisi gördüğüm >>> işareti. Bunun anlamı şudur bu ekran şu anda bir Python geliştirme ortamı gibi kullanılabilir. Testler yapılabilir anlamındadır.

İsterseniz aşağıdaki komutu yazıp sizlerde deneyiniz.

Doğrudan kodun çıktısını ekranda görebildik.

Python’ı kurduktan sonra aklımıza gelebilecek en büyük sorulardan biri ben kodlamalarımı nerede yapacağım ve bu dosyaları nasıl çalıştıracağım olacaktır.

Bunun için sizleri 3. yazımıza yönlendiriyorum.

Orada görüşmek üzere.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat Bilginer
21 Şubat 1992 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2016 yılında tamamlamıştır. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusudur. Şu anda kendi şirketi Brainy Tech ile hem Yazılım Hizmetleri Sunmakta Hem de Online Eğitimler Vermektedir.