Herkese merhaba, Bugünkü yazımda proje yönetiminde Problemler Nasıl Yönetilir konusuna değinmeye çalışacağım.

Proje yönetmenin heyecan verici yönlerinden biri de beklenmedik şeylerle uğraşmaktır.Bu beklenmedik şeylere kimi zaman çok çabuk müdahale edilse de kimi zaman proje yöneticisi projenin başarısını doğrudan tehdit edecek sorunlarla karşılaşabilir.

“Misyon Genişlemesi”ni Yönetin.

Kestirilemeyen değişimlere ek olarak, proje yöneticileri çoğu zaman projenin kapsamını değiştirmeye yönelik iç baskılarla karşılaşırlar. Yarardaşlar değişiklik istediğinde, bu değişikliklerin projenin maliyetini, süresini veya kalitesini nasıl etkileyeceğini onlara açıkça anlatmak sizin işinizdir.

Kilometre taşları ve bütçeler üzerinde kesin fikir birliği sağlandıktan sonra, insanlar daha da fazlasının yapılabileceğini görmeye başlayabilirler. Projenin belirlenmiş kapsamının ötesine geçen sorunları çözmeye kalkışmayın.

Gecikme Sorununu Yönetin.

Proje yönetiminin en yaygın sorunu, projenin öngörülen takviminin gerisinde kalmaya başlamasıdır. Gecikmeler kaçınılmaz olabilir,ama çoğu zaman durumu onarmak/iyileştirmek için alabileceğiniz önlemler vardır. Yapılacak ilk şey sorunu görmektir. Eğer projenin ilerleyişini dikkatle izliyorsanız,gecikmeleri telafi etmek ya da beklenmedik darboğazları aşmak için zaman planlamasında yapılacak düzeltmelerin neler olduğunu çabuk fark edersiniz.

İnsan Sorunlarını Yönetin.

Bazı proje yöneticileri çıkması olası insan problemlerini planlama evresinde görmezden gelme eğilimindedir. İnsan sorunları ne yazık ki çoğu zaman proje yöneticisinin göğüslemek zorunda olduğu en güç meydan okumalardan biridir. O nedenle bunları görmezden gelmek, yadsımak ya da savuşturmaya çalışmak yerine, insan sorunlarına hazırlıklı olmak gerekir  ve bu sorunlara çözmek için harekete geçmekte gecikilmemelidir.

Ekip üyelerinde görülebilecek aşağıdaki sorunların varlığını hissettiren küçük işaretlere dikkat edin.:

-gerilim ve sinirlilik artışı

-çalışma coşkusunda azalma

-telaş ve acelecilik

-karar alamama.

Bir sorunun varlığının ilk işaretlerini gördüğünüzde el atmakta  acele edin. Sorunun küçük bir sinirlilikten büyük bir krize dönüşmesine izin vermeyin.

Proje Yönetimi Eğitimleri hakkındaki yazı dizim burada sona ermiştir. Yeni yazılarımda görüşmek üzere.