Merhaba arkadaşlar eğitim yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz bu eğitim yazım PP İş yerleri üzerine olacak. Keyifli okumalar.

İş Yerleri üretim ile ilgili operasyonların gerçekleştiği yerlerdir.Sadece makine, makine insan ve sadece insandan oluşan merkezler olarak tanımlanabilirler. Sap menüsüne bakacak olursak;

Menü -> Üretim -> Ana Veriler -> İşyerleri -> İşyeri (Yarat)

Proses endüstrülerinde işyerleri kaynak olarak isimlendirilmektedir. SAP menüsüne bakarsak

Lojistik -> Üretim Proses -> Ana veriler -> Kaynaklar -> Kaynak (Yarat)

İşyerleri rotalarda kullanılmaktadır. Bu rotalar SAP standartlarında bulunan iş planları, kalite planları, bakım planları,  standart ağlar ve kaba planlama profilleri olarak adlandırılmaktadır.

Terminleme: Sistem MİP yürütürken ilgili malzemenin iş planını yani üretim rotasını okumakta ve geriye doğru terminleme yaparak ürün ağacında bulunan bileşenlere ihtiyaçları ilgili tarih de iletmektedir.

Kapasite Planlaması: Sistem MİP yürütürken ilgili malzemenin iş planını yani üretim rotasını okumakta ve geriye doğru terminleme yapmaktadır. Bu sırada operasyonun gerçekleştirildiği iş merkezine yeni işyerine gerekli kapasite ihtiyaç planları da yüklenmektedir.

Örneğin; 100 adet x malzemesinin üretilmesi için 5 makine paralel çalıştırılarak toplam 10 dakika harcanmaktadır. Burada 100 adet x malzemesi toplam 10 dakikada üretiliyor yani terminleniyor diğer taraftan 100 adet x malzemesi için toplam 10*5=50 dakika makine-saati gerekliliği ortaya çıkıyor. Yani ilgili işyeri için kapasite yükü 50 dakikadır. Terminleme formülünde işlem ayrıştırması bulunurken kapasite formülünde bu yoktur;

Ürün Maliyeti: İşyeri ana verisi PP modülünün CO(Controlling) ile entegre olduğu ortak ana verilerden biridir. İşyeri üzerinde maliyet hesaplaması görünümü bulunmamaktadır.

İş planları: İşyerleri, rotalar yaratılırken ilgili operasyonun gerçekleştiği yeri belirtmek maksadı dışında bşr takım varsayılan değerlerin iş planlarına kopyalanmasına da yardımcı olmaktadır.

İşyeri Kullanımı (Where-used List)

Bir iş yerinin hangi iş planlarda geçtiğini bulabilmek için kullanılır. SAP menüsüne bakarsak;

Menü -> Lojistik -> Üretim -> Ana veriler -> İşyerleri -> Kullanım (Transaksiyon: CA80 – İşyeri)

Şimdi de PP senaryosuna ait işyerinin nasıl yaratıldığına bakalım;

CR01 işlem koduna gidilir. Üretim yeri, işyeri ve iş yeri türü seçilir.

İzleyen ekran aşağıdaki gibidir.

Bu ekranda Kapasite  tuşuna basılır.

Yukarıda da gösterildiği üzere paralel çalışan makine sayısı yani münferit kapasite sayısı 4 olarak girilmiştir.

Son olarak da işlemler bittikten sonra CO modülü tarafından maliyet hesaplama görünümü doldurulur.

Bu yazım PP modülü iş yerleri üzerine oldu, diğer yazımda Planlama üzerinden devam edeceğiz.

Sormak istediginiz herşeyi  iakbulut@industryolog.com adresinden bana mail atarak sorabilirsiniz. diğer yazılarıma  www.industryolog.com/category/yazilimegirimleri/sap-egitimleri/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…