Hepimiz hayata olumlu yönlerinden bakmaya çalışırız. Kimi zaman bunu başarabiliriz kimi zaman da tam tersini yapıp o karamsarlık içinde kendimizi yer bitiririz. Oysa hayatımızda karşılaştığımız en kötü durumlarda bile pozitif enerjimizi kaybetmezsek belki de hiç beklemediğimiz anlarda hayat bize başka güzellikler sunar. İşte bunu en güzel anlatan “ Plasebo Etkisi” ni bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Keyifli okumalar…

p4

Plasebo‘ nun Tarihçesi

Plasebo kavramının geçmişine indiğimizde çok ilginç bir durumla karşılaşmaktayız. Bu isim cenaze törenlerine katılamayan aile fertleri yerine gelen ve onlar tarafından tutulan  profesyonel yas tutucuları için kullanılmaktaydı. Anlamı ise “ memnun etmeliyim “ demekti.

Tıp alanında ise ilk olarak 1785 yılında George M. Tarafından yayınlanan Yeni Tıp sözlüğünde yer almaktadır. Modern tıp ta plasebo etkisi hastaların iyileşmesinde bir etken olarak bahsedilse de fazla önemli görülmüyordu. Fakat daha sonraları Henry B. Tarafından “ Kuvvetli Plasebo” adlı makale yayınlanınca herkesin dikkatini çekmeye başladı. Çünkü o doktorun bilgilerine çok güveniliyordu ve tedavi sürecinde bu etkinin % 30 larda katkı sağladığını söylemişti. Peki doktorumuzun da dediği gibi bu etki tedavi sürecinde bu kadar etkili mi ve daha da önemlisi Plasebo etkisi nedir? Şimdi bu sorunun cevabını öğrenme zamanı.

Plasebo Etkisi Nedir?

plasebo

İnsanların aldığı ilaçlar hakkında kendini iyileştireceği yönündeki olumlu düşünceleridir. Bu olumlu düşünce sonunda da fiziksel ve psikolojik iyileşmeler meydana gelir.Yani insanların kendini iyileşeceğine inandırmasıdır. Kullanılan ilaçların hiçbir etkisi olmasa bile, kişi inandığı için mutlaka bir iyileşme ortaya çıkar.

Plasebo etkisini duyduğum ilk an aklıma okuduğum bir yazı gelmişti eminim sizlerde okumuşsunuzdur ya da duymuşsunuzdur. Bir babaanne ağrısı çok olduğundan dolayı torunundan ilaç istiyor. Torunu da çocukken hepimizin çılgınlar gibi yediği bonibonlardan birini veriyor ve su ile direk yutması gerektiğini söylüyor. Bu olaydan kısa bir süre sonra da babaanne ağrılarının gittiğini ve iyileştiğini söylüyor.Komik bir durum gibi gözükse de bu durum bize plasebo etkisinin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Çünkü buradaki babaannemiz ilaç yerine bonibon aldığından bihaber ve iyileşiceğine inanmaktadır. Oysa bonibonların tatlı hissi vermesinden başka yaptığı bir faaliyet yoktu ki babaannemize direk yutması gerektiğini söylediğimiz için zavallımız o tatlı hissini bile alamamıştı 🙂

plasebo

Yukarıdaki örneğimizden de gördüğümüz gibi plasebo psikolojik bir durumdur. Bu psikolojik durumu etkileyen bazı faktörler olabilir. Nasıl ki sabah uyandığımızda içimiz cıvıl cıvıl ve neşeliyken rengarenk kıyafetler giyiyorsak mutsuz olduğumuz da da tam tersi  koyu ve kapalı renkte  kıyafetler giymeyi tercih ediyoruz. Burada gördüğümüz gibi o günkü ruh halimiz giyeceğimiz kıyafette etkili olabiliyor. O halde aldığımız ilaçların renkleri ve şekilleri neden plasebo yu etkilemesin ki? Kırmızı ilaçlar beyazlara, kapsüller haplara, meyveli şuruplar normallere göre plaseboyu daha çok etkilemekteydi.ilaç

Şimdi de plasebo etkisi alanında yapılmış bir araştırmaya sizlerle paylaşıcam.

Adelphi Üniversitesi Gelişmiş Psikolojik Çalışmalar Enstitüsü tarafından depresyon tanısı konmuş 165 hasta üzerinde 16 hafta boyunca süren araştırmada, plasebonun da en az antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu belirlendi. İlaç tedavisi yüzde 31 oranında sonuç verirken, psikoterapi yüzde 28, plasebo ise yüzde 24 oranında sonuç verdi. Aradaki farkın çok az olmasına dikkat çeken uzmanlar, sonucun tesadüf olmadığını açıkladı. Kanserli hücreler veya kemik kırılması gibi tıbbi müdahale olmaksızın iyileşmeyen hastalıklara dikkat çeken Dr Ted Kaptchuk, “bu durumlarda elbette plasebonun, tıbbi ilaçlardan daha etkili olduğunun söylenemeyeceğini” kabul ediyor.

Tüm bu araştırma ve çalışmalardan da görüyoruz ki her şey biz de bitiyor. Tıpkı plasebonun anlamının” memnun etmeliyim”  olması gibi. Belki de bu hayatta ilk önce kendimizi memnun etmeye başlamalıyız. Kendimizi memnun edip beynimize o uyarıyı gönderince en kötü olaylar başımıza gelmiş olsa bile eğer biz iyileşeceğimize ve başaracağımıza inanıyorsak zafer her zaman bizim olacaktır. O zaferi tadanlardan olmak dileğiyle.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Goncagül Demirci

Samsun OMÜ Endüstri Mühendisliği