Birinci Parti Lojistik (PL) Ve İkinci Parti Lojistik (2PL) Nedir?

“Üretim sorunumuz yok kaynakları optimum kullanma sorunumuz var.” dersek yanlış olur mu bilmiyorum ama  şundan eminiz ki lojistik sektörü  makro olarak  bakıldığında ülke ekonomilerini geliştiren önemli bir sektör halini almaktadır. Malın en güvenli ve hızlı şekilde ulaşması gereken yere taşınması birinci önceliğimiz. Bir şey sipariş verdiğimizde  bile gelen kargonun geç gelmesi, kırık veya hasarlı elimize ulaşması  ne kadar keyfimizi kaçırıyor! Birde bunu binlerce liralık mal, söz verilmiş ürün teslimatları, saatlerce belki günlerce harcanmış emek olarak düşünelim. Ekonomik sistem içerisinde ihtiyaçları karşılamak amacıyla yürütülen her türlü ekonomik faaliyet için “ulaşım” ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Ekonomik sistem nedir?

Ekonomik sistem, bir toplumda ihtiyaçları karşılamak amacıyla, kaynakların optimal kullanımı amacı ile, mal ve hizmetlerin üretimi ve üretilen değerlerin bölüşümü (tüketimi) konusunda oluşturulan yöntemler ve faaliyetler bütünüdür.

Bir tez çalışmasında okuduğum şu paragrafı paylaşmak istiyorum:

“Türkiye’de lojistik pazarı önemli bir hacme ulaşmıştır. Türkiye’nin
bulunduğu coğrafyada lojistik üs olması takdirde pazar hacminin üç-dört katına
kadar çıkması beklenmektedir. Ayrıca sektörün binlerce kişiye istihdam yaratacağı
tahmin edilmektedir. Buna ek olarak lojistik sektörünün gelişiminin firmaların
maliyetlerine yansıyacağını ve ihracatın ucuzlaması ile birlikte dış ticaretimizin
artacağını hesaba kattığımızda sektörün Türkiye’nin ekonomik gelişmesi için ne
denli önemli bir sektör olduğu anlaşılmaktadır.”

Anlıyoruz ki zaman geçtikçe ülkemizde ve dünyamızda lojistik faaliyetleri daha fazla önem kazanmakta. Aslında her zaman önemli olan kârlılık ve optimizasyonda kavramları daha da önemli olmaya başladı.Ancak şu anda 5 PL (odağında bilgi teknolojileri olan, lojistikle ilgili hizmetler)  6 PL (üretim ve pazarlama alanlarında faaliyetler) bile konuşulurken küçük ve orta işletmelerde lojistik hala bir problem halinde.

Gelelim Parti Lojistiği kavramına. (Parti taraf anlamına gelmektedir.)

Birinci Parti Lojistik (PL) nedir?

Lojistik hizmet alan taraftır. Bu bir üretici  veya herhangi bir gönderici olabilir. Üreticinin, perakendecinin, ya da göndericinin kendi imkânları ile yaptığı lojistik faaliyetleridir. Kendi tır filosu ile kendi dağıtımını yapan ya da kendi deposunda kendi personelini, ya da taşeron kullanarak depolama yapan firma 1. Parti lojistik yapmaktadır.

İkinci Parti Lojistik (2PL) nedir?

Birinci taraf olarak tanımlanan firmaların doğrudan müşterisi olan firmaları ifade eder. Varlık bazlı, yatırım bazlı dediğimiz, tır filosu, depo yerleri, antrepolar kendi varlıkları olan ve bu varlıkları ile geleneksel taşımacılık, depoculuk hizmetleri veren firmalardır. Bu firmalar 1. Parti firmalar ile iş yaparlar.

 

 

 

Üçünü Parti Lojistik (3PL) nedir?

En sevdiğimiz 🙂

Lojistik servis sağlayıcılar. Bu firmalar, hizmeti kendi sağladıkları gibi, aracı firmalar, freight  forwarderlar da olabilir.Üçüncü parti lojistik, bir şirketin malzeme yönetiminin veya ürün dağıtımının kısmen veya bütünüyle başka bir şirkete verilmesidir. Bu aracı firmalar, kendi yatırımlarına sahip firmalar olduğu gibi, organizasyonlarında birden fazla 2pl firmalarını kullanan firmalar da olabilir. Örneğin üretici bir firma, kendi deposunun stok envanter ve verilen siparişlere göre sevkiyat planlaması yönetimini 3pl bir firmaya verebilir, 3pl firması verilen işleri yapmak için gerekli olan personel, envanter, bilgi sistemleri altyapısını kendisi yönetecektir.

3 PL için sitemizden şu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Müşteriler daha stratejik, kendi ihtiyaçları doğrultusunda çözüm odaklı ve küresel cevaplar istiyor. Tedarik zincirinin  karmaşıklığı ve zorluğundan gelen hoşnutsuzlukları şirketler en hafif şekilde atlatmaya çalışıyorlar. 50 yıl önce ulaştırma, lojistik ne kadar önemliyse günümüzde de önemini katlayarak devam etmektedir ve edecektir.

Yani bu alanda kendilerini geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için çok ekmek var diyebiliriz 🙂

Hoşçakalın, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.