Herkese merhabalar,

Bu yazımda ekonomik terimlerden birisi olan ve pazara etki eden tam rekabet piyasasından bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

Alıcı ve satıcıların bir araya geldiği ve birbirleri ile alış-veriş içerisinde oldukları düzen “piyasa” olarak adlandırılır.

İki taraf arasında gerçekleşen alış-veriş durumu arz ve talebe bağlıdır. Ekonomistlere göre piyasalar rekabet, piyasa genişliği gibi etmenlere göre farklı şekillerde sınıflandırılırlar.

Tam rekabet piyasası, rekabet açısından ortaya çıkan piyasa çeşidinin bir ürünüdür.  

Tam rekabet piyasası, pazarda satıcı olan kişinin sattığı ürün fiyatını etkileme gücüne sahip olmadığı piyasa türüdür. Çünkü bu tarz bir piyasada, çok sayıda alıcı ve satıcı yer alır.

İki tarafın ortak olarak yer aldığı pazarda benzer mallar bulunur. Bu nedenle piyasaya giriş ve çıkışlar serbesttir denilebilir.  Aynı serbestlik piyasadan çıkarken de geçerlidir.

Tam rekabet piyasasında fazla sayıda alıcı ve satıcının bulunması fiyat üzerinde etkilerinin olmaması özelliğini beraberinde getirir.

Peki Nedir Bunun Sebebi? Neden Tek Bir Taraf Fiyatlar Üzerinde Oynama Yapamıyor?

Tam rekabet piyasasında arz ve talebe göre ürünün fiyatı kendiliğinden oluşur. Alıcıların, satıcılardan almış olduğu malların miktarı, piyasanın hacmine oranla çok küçüktür. Bu özelliği de piyasada herhangi bir değişiklik yaratmaz.

Bu piyasanın içerisinde yer alan firmalar, piyasa içerisindeki fiyatı kabul ederler. Fiyatı kabullenme durumu, firmaların satacağı malların o piyasa içindeki denge fiyatını kabul ettiğini gözler önüne serer. Çünkü piyasada rekabet baskındır. Kabullenemeyen firma o pazar içinde bulunamaz.

Dolayısıyla kendisi o mal için farklı bir fiyat belirleyip o fiyattan satmaya çalışırsa, o malın alıcısı olmaz. Çünkü bu piyasada birden fazla aynı malı satan firmalar yer alır.

Alıcılar da bir yerde malın fiyatı arttığında başka bir satıcının malını almaya karar verir. Yani bu tarz yaklaşımlar sergileyen bir firma, tam rekabet piyasası içerisindeki rekabet şansını kaybeder ve orada herhangi bir hüküm süremez.

Tam rekabet piyasasına girecek olan firmalar, mallarını detaylı bir şekilde açıklamalıdır. Yani mal hakkındaki bütün özellikler net bir şekilde bilinmelidir. Buna tam bilgi koşulunu adı verilir.

Piyasada gerçekleşen her olaydan herkes haberdar olur. Ayrıca pazardaki mallar homojendir. Yani eş kalitededirler.

Piyasaya girmeye hazırlanan bir firma olduğunuzu düşünün. Satacağınız ürün de yumurta olsun. Gireceğiniz tam rekabet piyasasında nasıl durumlarla karşılaşacağınızı önceden bilirsiniz. Çünkü piyasadaki bilgiler ve mallar homojendir.

Pazara sizden önce girmiş firmaların sattığı yumurtalarla sizinkiler arasında çok fark olmaz. Çünkü yumurtaların özellikleri birbirinden farksızdır. Kalitesi arasından da fazla bir fark görülmez.

Organik olarak düşünüldüğünde bir değişiklik olabilir fakat siz de o şekilde satarsanız yine aynı seviyeye geleceksinizdir. Satacağınız yumurtaların önceden belirlenmiş bir fiyatı vardır, dolayısıyla o fiyat üzerinden ilerlemek durumunda kalırsınız.

Böyle Bir Piyasa İçindeyken Reklam Gerekli Midir?

Televizyonda bir firmaya ait yumurta reklamı gördünüz mü? Ya da pirinç/ buğday reklamına denk geldiğiniz oldu mu? Büyük ihtimalle hayır.

Bunun sebebi satıcıların belli bir fiyattan satabildiği kadar ürün satmasından kaynaklanır. Bu tür malları satan satıcılar çoktur, bu yüzden satışlarını artırmak için fiyatı düşürmek zorunda kalmazlar.

Böyle bir durum da rekabette herhangi bir etki yaratmaz. Belirtilen koşullar da göz önüne alındığında reklama gerek kalmaz.

Tam Rekabette Firma Dengesi

Tam rekabet piyasasında yer alan firmaların kârlarını maksimize ettiğini söylemiştik. İşte bu durum “firma dengesi” olarak adlandırılır. Kâr durumu ise TR ile TC arasındaki duruma bağlıdır. TR ifadesinin toplam hasılat, TC ifadesinin ise toplam maliyeti temsil ettiği düşünülürse;

TR = TC     ise    başa baş noktası

TC > TR     ise    zarar

TR > TC     ise    ekonomik kâr anlamına gelir. Kârları maksimize etmek isteyen bir firma toplam hasılatını, toplam maliyetten yüksek tutmalıdır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın. 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Elif Yönel

Merhaba, 8 Şubat 1997 doğumluyum ve Karadeniz Teknik Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Birkaç yıldır hem kendime ait blogumda hem de Industryolog Academy'de içerikler üretmekteyim. Hep birlikte nice yıllara..