Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizler için araştırmış olduğum ve gerçekten beni çok etkileyen yeni bir teknoloji olan Arttırılmış Gerçeklik, bir diğer adı olan AR Teknolojisi hakkında yazacağım. Ülkemizde tam olarak yerini bulmasa da yakın gelecekte adını sıkça duyacağımız aşikar. Peki nedir bu AR Teknolojisi? Bize, sistemlere veya pazarlamaya ne tür etkileri olacaktır?

Arttırılmış Gerçeklik terimi İngilize Augmented Reality yi  karşılamaktadır. Bu yüzdendir ki AR Teknolojisi olarak da adlandırılır. Artırılmış gerçeklik gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknoloji kişinin gerçekliği zenginleştirmesi işlevi görür. Asıl olay bahsedilen bu gerçekliğin anında zenginleştirilmesine imkan tanımasıdır. Yani zenginleşme gerçek zamanlı olur ve çevredeki ögeler ile etkileşim içindedir. Bu sayede çevreyle ilgili yapay bilgi ve ögeler gerçek dünya ile bağdaşabilir. Sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki çizginin son derece inceldiği ve bulanıklaştığı bir yer. Yani bir nevi gerçekmiş hissiyatı bu teknolojiden doğar.

 Yazının devamında dünyada ve ülkemizde var olan örneklere yer vererek, pazarlama stratejilerini nasıl etkilediğine değinerek ve AR Teknolojisi ile neler yapılabildiğini anlatmaya çalışacağım. Ülkemizde çok yaygın olmasa da biraz araştırma sonrasında dünya da ne kadar örneğinin artmaya başladığını göreceksiniz. Evet o inanılmaz bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sanal grafikler, objeler ve daha birçok şey çok uzakta değil. Bu alanda yapılan ürünler, markaların stratejileri ve diğer çalışmaları inceleyelim o zaman 🙂

 • Piyasaya çıkmış en iddialı artırılmış gerçeklik gözlük ürünlerinden biri olan Meta adlı firmanın AR 2 adlı gözlükleri artırılmış gerçeklik alanında aşağıdaki video ile güzel bir örnek olmaktadır.
  • Teknolojinin devi olarak nitelendirilen Microsoft Meta firmasının zorlu rakipleri arasında yer almaktadır. Bu alanda Microsoft HoloLens adı verilen sanal gerçeklik gözlüğü ile bir devrim yaratacağı beklenmektedir. Tanıtımı yapılmış fakat ürün hala piyasaya çıkmayı beklemektedir. Tanıtımından görüntüler yine aşağıdaki video da mevcuttur.

  • Google’ın başladığı Google Glass ürünü de bu alanda ki örneklerdendir. Şuan ürünün üretimini durdursa da Mattel firmasıyla birlikte View Master gözlüğünün tanıtımını yapmıştır. Aynı zamanda aşağıda yer alan Google Glass için geliştirilmekte olan fragman izleme uygulaması bu teknolojinin bir göstergesidir.

  Arttırılmış Gerçeklik (AR) Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

  Arttırılmış gerçeklik denince akla ilk gelen sektör pazarlama olmaktadır. Firmalar, ürünlerini daha interaktif bir şekilde pazarlamak için şu an bu teknolojiyi kullanarak yapılan uygulamaları tercih ediyorlar. Bu şekilde müşteri etkilemek daha kolaylaşıyor ve çıkan kampanyalar farklılık yaratıyor. Aşağıdaki videodan da Pizza Hut’ın paket servis hizmeti için oluşturduğu AR uygulamasına göz atabilirsiniz. Bu şekilde marka akılda kalıcılığını arttırıp, vurgulamak istediği hizmete; videonun sonunda yer verdiği linklerle rahatlıkla yönlendirebiliyor.

  AR Teknolojisi üzerine özelikle İKEA büyük yatırımlar yapmıştır. İKEA Mobilya ilk kez 2013 yılında ve devamında, mobilya ve her türlü ev eşyalarının üç boyutlu ve eve yerleştirilmiş olarak görüntülenebildiği 2014 kataloğunu yayınlamıştır. Artırılmış gerçeklik (augmented reality) uygulamasını kapsayan katalog ile akıllı cihazlar yardımıyla eşyaların evinizde nasıl duracağını görüntüleyebiliyorsunuz.

  AR Üzerine Türkiye’den Örnekler

  Ülkemizde AR üzerine çalışmalar gerçekleştiren en büyük firmalar Blippar ve Arox Bilişim. Blippar dünya çapında bir firma ve blipp fiilini de tüm dünyaya duyurmak istiyor. Ülkemizde de Renault ve Fenerbahçe ile kampanyalar yapmıştır. Bunları incelemek için sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

  Arox Bilişim’de Sakıp Sabancı Müzesi’yle yaptığı çalışmayla ülkemizde ses getiren firmalardan biri olmayı başardı. iPad ile gezdiğiniz müzede figürleri interaktif bir şekilde görüp; Arapça yazan eserlerin Türkçe ve İngilizce karşılıklarını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda kitap sayfalarını da bu uygulama ile birlikte çevirebiliyorsunuz. Bunun ile ilgili çekilmiş aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz 🙂

  Bu verdiğim örnekler sadece var olanın bir kısmı. AR Teknolojisi ülkemizde ve dünyada gittikçe gelişmekte ve biz farkında olmasak ta her alanda yerini almaktadır. Örneğin son zamanların en popüler sanal oyunlarından birisi olan Pokemon GO da bir arttırılmış gerçeklik teknolojisi ürünüdür. Artırılmış Gerçeklik uygulamaları günden güne daha çok yaygınlaşacak. En önemli nokta ise tüm bu uygulamaların nasıl standartilize edileceği. Çünkü AR uygulamasını denemek için o uygulamayı geliştiren markanın kendi uygulamasını indirilmek zorundadır. Bu tarz zorunluluklar gelecekte QR kod okuyucular gibi standartlaşmaya başladıklarında verimli işlerin ortaya çıkacağı gayet net. Bu alanda örneklerden oluşan videoları yazı sonunda inceleyebilirsiniz. Bu alanda verebileceğim en sağlıklı örnekleri vermeye çalıştım umarım keyif almış ve bu konuda gelişim sağlamışsınızdır 🙂

  <

  Kaynakça;

  https://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality

  http://www.livescience.com/34843-augmented-reality.html

  http://www.teknolo.com/augmented-reality-nedir-hangi-alanlarda-kullanilabilir/

  http://webrazzi.com/2011/12/25/arttirilmis-gerceklik/