Herkese merhabalar,

Olumlu olun, olumlu olmak size iyi gelir, kötü düşüncelerinizi kendinizden uzaklaştırın… Bu cümleleri son zamanlarda sıkça duyar olduk değil mi? Peki bütün bu düşünceler ne işe yarar veya gerçekten işe yarayabilir mi?

Olumlu olduğumuz anları hayal ederek başlayalım mesela. Kendimizi daha mutlu hissetme olasılığımız bu anlarda fazladır. Hangi nedenler mutluluğumuzu etkiler? Bu nedenlere içinde bulunduğumuz koşulları, o anki ruh halimizi, olaya bakış açımızı ekleyebiliriz.

İnsan hayatı sürekli değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir. Başınıza gelen olaylar ve durumlar neleri düşüneceğinizi ve olaylara ne tür tepkiler vereceğinizi etkiler. Ama öyle anlar olur ki ne yapacağınızı şaşırırsınız ne düşüneceğinizi bilemezsiniz ama işlerin iyiye gitmesini de içtenlikle umarsınız. O anlarda olumsuz düşüncelerden kendinizi uzaklaştırdığınızda zihninizi daha berrak hale getirirsiniz ve olaya daha geniş açıdan bakmaya başlarsınız.

İşte bu olumlu havayı yaratabilmek için düşünmeniz gerekenlere de olumlu yönden yaklaşabilmeyi bilmeli ve kendinizi tanımalısınız. Birçok insan, düşüncelerinin değişmeyeceğini bu yüzden de bununla yaşaması gerektiğini düşünür. Sizce bu bakış açısı ne kadar doğru, düşünceler değişmez mi?

Düşünceler değişir, tıpkı zamanla olmak istediğimiz kişiye dönüştüğümüz gibi. Karşımıza çıkacak durumları bilemeyiz, bazen öyle bir an gelir ki durum istediğimizden de daha kötü yere gider. Bu tarz şeyler hepimizin başımıza gelmiştir.

Peki böyle durumlardan nasıl kurtulduğunuzu hatırlıyor musunuz?

Aceleyle bir şeyler mi denediniz, sakin kalmaya çalışıp çözüm yolları mı aradınız yoksa işi bilen birilerinden yardım mı aldınız?

Böyle anlarda eğer düşüncelerinizi kontrol altında tutmaya çalışıp olumlu yönlerinden bakarak çözüm odaklı yaklaşırsanız sorunlar daha hızlı bir şekilde çözülür. Çünkü panik olumsuz bir hava yaratır, beyninizi yorarsınız. Bu durum çevrenizdeki kişileri de etkiler ve durum, içerisinden çıkılmayacak bir hal alır.

Olumlu Düşüncelere Nasıl Sahip Olabiliriz?

Mutsuz olmak kolaydır. Çünkü ona odaklanmaya daha yatkın gibiyiz. Mutlu olmak ise zaman alır, mutsuzluğa göre daha zordur. Örneğin çevrenize bir göz atın, sahip olduğunuz şeyleri düşünmeye başlayın.

Kendinizi tam anlamıyla tanıyor musunuz?

Bu soruyu kendinize sormakla işe başlarsanız daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek, amaçlarınızı düzenleyebilmenizi kolaylaştırır, nelere önem verip vermeyeceğinizi görebilirsiniz.

Olaylar karşısındaki tavrınızı daha olumlu hale getirebilmek için “güçlü/zayıf yönlerim” şeklinde basit bir tablo yaparak işe başlayabilirsiniz. Bu iş için size SWOT analizini de önerebilirim.

Sizler için kullanışlı ve pratik olur. Amaçlarınız için kendinize hangi özellikleri sağlayabileceğinizi ya da nasıl olmanız gerektiğini görebilirsiniz. Çünkü ideallerimiz bizi ayakta tutan nedenler arasında gelir. Sevdiğimiz şeyleri yaparken mutlu ve olumlu olmamızın nedeni de budur. Çünkü onların bizi biz yaptığına inanırız.

Hiç Hayal Kuruyor Musunuz?

İnsan hayal kuran ve bu hayallerle mutlu olabilen bir canlıdır. Hayal ederiz, olması için çabalarız ve gerçekten uğraştıysak hayalimizi gerçekleştiririz. Bu nedenle hayallerimizin olumlu ve güzel olması bakış açımızı etkiler.

Sürekli mutsuzluğu düşünürseniz gerçek hayatta da mutsuz olursunuz. Hayata güzel yönlerinden bakmayı denerseniz mutluluğu her an yanınızda hissedersiniz.

Gerekli enerjiyi kendinizde bulabilmek için bunları da gözden geçirmeniz gerekir. Motivasyonunuzu iyi yönde etkileyen şeylerin farkına varırsanız kendinizi daha rahat hissedersiniz ve olumsuz bir olaydan daha kısa bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunları yaparken Pollyannacılık oynamayı kastetmiyorum.

Tabi ki her zaman mutlu olamayız, olumsuzlukları da gözden geçirmemiz gerekir. Fakat burada bahsettiğim şey karşınıza çıkan işleri olumlu bir bakış açısı ile düşünerek mantıklı bir şekilde atlatmanızı sağlamak.

kıntılı Bir Durumdayken Olumlu Olabilecek Miyiz?

Öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki karşısında bir şey diyecek halimiz ya da gücümüz olmuyor. Böyle bir anda nasıl olumlu olacağım diye düşünebilirsiniz. Bunu şöyle bir örnek üzerinde anlatıyım. Üniversite sınavına girmiş iki öğrenci düşünelim. İkisi de ilk girişlerinde istediği başarıları elde edememiş olsunlar.

Öğrenci I: Bu sınav için kaç ayımı harcadım. Elimden gelen her şeyi denedim ama olmadı. Kendimi kötü hissediyorum. Ya tekrar girip yine yapamazsam, o zaman ne yaparım? Bırakmak istiyorum, başaracağıma inanmıyorum.

Öğrenci II: Nerelerde hata yaptığımı ve neden kazanamadığımı biliyorum. Artık bunlara dikkat edip daha iyisini yapmam gerekiyor. Bunu başarabileceğime hissediyorum, kendime inanıyorum.

Sizce hangisi daha başarılı olur?

İlk hatasında pes eden mi yoksa hatalarından ders çıkarıp amacına odaklanan mı?

Aslında bu düşünceler farklı olaylarla birlikte hep aklımızdan geçer. Her zaman iyi şeylerle karşılaşmayız. Bizi zorlayan birçok an olur. Ama başarısız olduğumuzda pişmanlık duyup kendimize kızmamız olayı daha kötü yerlere götürür.

Oysa başarısızlık kötü bir şey değildir çünkü bizi biz yapar. Hep iyi şeylerle karşılaştığınızı düşünsenize, sizce o zaman sınırlarınızı bilebilir miydiniz? Tabi ki hayır. Çünkü problemler bakış açımızı genişletir, bizi güçlü kılarlar. Başta motivasyonumuzu olumsuz etkilese de sonrasında nasıl davranacağınıza dair verdiğiniz kararlar olumlu veya olumsuz olarak size geri yansır.

Olumsuz düşünceler gücünüzü düşürür, özgüveninizi zedeler. Olumlu düşünerek kendinizi sınırlarınızdan çıkarırsınız ve cesaretlenecek şeylerin arayışına girersiniz.

aşındırmak, ayna, bağbozumu, bayan içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Bunun için önce kendinizi sevin, kendinize değer verin. Olduğunuz kişiyi her zaman olduğu gibi kabul etmeyin, değişmek istiyorsanız o gücü kendinizde bulun çünkü sizin elinizde olan bir şey. Olumlu oldukça insanları daha kolay anlamaya başlarsınız. Çevrenize de ışık ve mutluluk yayarsınız.

Mutlu günler dileğiyle. Olumlu kalın.

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Elif Yönel

Merhaba, 8 Şubat 1997 doğumluyum ve Karadeniz Teknik Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Birkaç yıldır hem kendime ait blogumda hem de Industryolog Academy'de içerikler üretmekteyim. Hep birlikte nice yıllara..