Öğrenmeyi ve Hatırlamayı Kolaylaştıran Feynman Tekniği

Herkese merhabalar;

Yeni bir şey öğrenmeye çalışırken hepimizin kullandığı farklı, kendimize has yöntemlerimiz vardır. İster öğrenci olalım ister bir çalışan, sürekli yeni bir şeyler öğrenmeye ve öğrendiklerimizi kalıcı hale getirmek için uğraşıyoruz. Öğrencilik zamanlarımızda sınavdan iyi bir not almış olsak bile, sınavdan çıkınca ya da birkaç gün sonra çalıştığımız notların çoğunu hatırlamadığımızı fark etmişizdir. Eğer gerçekten çalıştıklarınızı sınavdan sonra da uzun süre hatırlayabiliyorsanız, doğru bir çalışma stratejinizin olduğunu söyleyebilirim. 

 

Şimdi; hatırlamakta ya da öğrenmekte sıkıntı yaşayanlar için verimliliği oldukça arttıracak Feynman Tekniğinden bahsedeceğim. 1965’te kuantum elektrodinamiği alanında yaptığı çalışmalar sonucunda Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Richard Phillips Feynman, 20. Yüzyılın en önemli fizikçilerinden biri olarak tanınıyor. Feynman, kuantum fiziği gibi öğrenmesi ve açıklaması oldukça zor olan konuları hemen hemen herkesin anlayabileceği hale getirmesi ile büyük bir saygı kazanmıştır. Kendisi gibi fizikçi olan arkadaşı Goodstein, “Feynman bir şeyi açıklayamıyorsa onun öğretim tekniğinde bir sorun yoktur, bilgide sorun vardır.” diyerek arkadaşına olan güvenini açıkça belirtmiştir.

 

Feynman Tekniğinin amacı; bir şeyi bilmekle, o şeyi anlamak arasındaki farka odaklanmaktır. Yani Feynman’a göre bir şeyi ismen biliyor olmanız, o konu hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu yüzden bir konuyu gerçekten öğrenmek ve kolayca hatırlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamamız gerekiyor.

1.Öğrenmek İstediğiniz Konuyu Belirleyin 

Öncelikle ilk adım, öğreneceğimiz konuyu boş bir kağıda yazıyoruz ve altına o konu hakkında bildiğimiz ne varsa ekliyoruz. Daha sonra ikinci bir sayfa açıp, öğreneceğimiz konu hakkında çalışmaya ve öğrendiğimiz her yeni bilgiyi tek tek bu sayfaya yazmaya başlıyoruz.

 

 

2.Konuyu Hiç Bilmeyen Birine Anlatıyormuş Gibi Anlatın

Yapılan birçok araştırmaya göre, bir şeyi konuyla hiç alakası olmayan birinin bile anlayabileceği şekle getirmek, o konuyu mükemmel derecede anlamamızı sağlıyor. Bu yüzden notlarımızı sanki bir topluluğa konuyu anlatacakmış gibi basit ve anlaşılabilir bir şekilde tutmalıyız. Ayrıca kendi kendimize sesli tekrar yapmak, bilgilerin hafızamızdaki kalıcılığını da arttırıyor.

3. Eksiklerinizi Fark Edin

Çalışırken veya bir sunum yaparken bir yerde tıkandığımız ya da söyleyecek bir şey bulamadığımız olmuştur. Doğal olarak bir yerlerde eksiklikler olmuş olabilir. Böyle durumlarda hemen kaynaklarımıza geri dönüp dikkatlice tekrar bir göz atmalıyız. Hangi kısımda takıldığımızı ve o kısmı nasıl basit bir şekilde anlatabileceğimizi bulana kadar bu adımı tekrarlamalıyız.

 

 

4.Analojiler Kullanarak Konuyu Basite İndirgeyin

Son adım, öğrendiklerimizi kolaylıkla anımsamamıza yardımcı olacak kısım. Öncelikle analoji; iki farklı şey arasındaki benzerlik veya benzerliklerden hareket edilerek birincisi için dile getirilenlerin diğeri için de söz konusu olduğunu ileri sürmektir. Yani konuya gerçekten hakim olduğumuzu düşündüğümüzde kendi tecrübelerimizden örnekler vermeliyiz. Kendi düşüncelerimizle yazacağımız somut örnekler sayesinde, konuyu derinlemesine öğrenmiş olacağız.

Feynman Tekniğini hayatımızın her döneminde kullanabileceğimizi unutmayalım. Bu tekniğin insanlar tarafından doğru bir şekilde benimsenerek uygulandığında, gerçekten başarı getirdiği açıkça gözlemlenmiştir.

Gelecek yazılarımda görüşmek üzere, esen kalın.