Odaklanma ve Dengeli Yaşam

Odaklanma ve Dengeli Yaşam

Merhabalar, ilk yazımda sizlere bir çok kişinin de zorlandığı odaklanma ve dengeli yaşam konusunda bilgiler verdim. Umarım faydalı olur. İyi okumalar…

Odaklanma ve konsantrasyon bozukluğunun bir çok sebebi olabilir. Günümüzün gelişen teknolojisi bizlerde odaklanma ve konsantrasyon probleminin artmasına yol açan en büyük faktörlerden biridir. Örneğin telefonlarımız; sürekli gelen sosyal medya bildirimleri, sms ve çağrı bildirimleri gibi birçok etmen yaptığımız işe odaklanmamıza engel olabiliyor. Dikkatimizi toparlayamamamız hem zamanımızı verimsiz kullanmamıza hem de yaptığımız işte verimli olamamamıza yol açabiliyor.

Odaklanmamızın artmasını sağlayacak birkaç kolay teknikten bahsetmek istiyorum.

  1. Motivasyon

Motivasyon bizi en çok etkileyen unsurlardan biridir. Yapacağımız işe başlamadan önce motivasyonumuzun yüksek olması işten zevk almamızı sağlar ve böylece daha geç sıkılır, dikkatimizi işe verebiliriz.

  1. Tek Bir İşe Odaklanmak

Aynı anda birden fazla işe odaklanmaya çalışmak biraz zor olabilir. Bu yüzden sadece bir işe odaklanmak verimimizin artmasını sağlar.

  1. Günlük Takvim Belirlemek

Kendimize günlük takvim belirlemek, gün içerisindeki önemli işlerimize daha çok vakit ayırmamızı ve günümüzün daha verimli geçmesini sağlayacak uygulamalardan biridir.

  1. Pomodoro Tekniği

Uzun süre odaklanmaya çalışmak yerine Pomodoro tekniği ile 25 dakika çalışıp 5 dakika dinlenerek ( tabi molaları uzatmamak şartıyla), 25 dakika boyunca tamamen konsantre olabiliriz. Bu tekniği 4 defa uyguladıktan sonra yani yaklaşık 2 saatin sonunda 20-30 dakika uzun mola verebiliriz. Pomodoro tekniği ile daha az yorularak daha verimli çalışabiliriz.

  1. Konsantrasyon Geliştirici Uygulamalar

Teknolojiden yararlanarak da odaklanma ve konsantrasyonumuzu arttırabiliriz. Geliştirilen uygulamalar sayesinde düzenli beyin ve konsantrasyon egzersizleri yaparak odaklanabilme yeteneğimizi geliştirebiliriz.

Uyku ve beslenme düzeni , düzenli olarak yapılan egzersizler de odaklanmamıza yardımcı olur.

Böylece yapmamız gereken işlere gerekli vakitleri ayırarak günlük hayatımızda denge sağlayabiliriz…