Nüfus Artış Oranları  -Matlab Soru Çözümleri

Herkese merhabalar;

Matlab Eğitimleri ‘nin ardından programlama ve grafik üzerine sorular çözerek yazılarıma devam ediyorum. Bu yazımda sizlere nüfus artış oranları ile ilgili bir problemin nasıl çözüleceğini anlatacağım. Umarım faydalı olabilir.

 Sorumuz şu şekildedir. 2 farklı şehrimizin nüfusları var ve bu nüfusların artış olanları bilinmektedir. Buna göre küçük nüfusa sahip olan şehrin nüfusu kaç sene sonra büyük nüfusa sahip olan şehre ulaşacaktır.

Çözüm:

Şehirlerimizin hem nüfusu hem de nüfus artış oranları bilindiğine göre artış oranı ve nüfus için ayrı değişkenler tanımlamak yerine bu bilgileri bir matrise atayarak 1.satır 1.sütunun da nüfus miktarları, 2.satır 1.sütununda ise artış oranlarını vererek değerleri işlemler sırasında çekebiliriz.

Matrise atama yaptıktan sonra büyük ve küçük olan nüfusları belirlememiz gerekmektedir. Bunun için 2 şehir arasında ki değerleri karşılaştırmalıyız. Daha sonra aldığımız verileri, küçük nüfus büyük nüfusa eşit olana kadar arttırmamız gerekmektedir. Bu artış iki şehirde de olmalıdır. Bu artışı ise while döngüsü yardımıyla çözebiliriz. Şöyle ki koşul sağlanana kadar yani eşitlik sağlanana kadar nüfusları arttıracağız, büyük olduğunda veya eşit olduğunda döngümüzü sonlandıracağız.

While döngüsünde 1 koymamızın sebebi döngüyü sürekli döndürmek istememizdir. While döngüsü içerisinde ki if-else karar yapısının koşulu ile gerekli şartlar sağlandığı takdirde döngü durmaktadır.Şimdi de Programımızı çalıştıralım.

Bir sonraki projede görüşmek dileğiyle, esen kalın.