NİKOLA TESLA KİMDİR ?

 

“…zamanı gelen bir tekamüle hiçbir şeyin engel olamayacağını artık biliyorum.”

Keyifli okumalar…

Nikola Tesla, halen dünyada bugün kullanılan baskın elektrik sistemi olan alternatif akım (AC) elektrik sistemini tasarlayan bir mühendistir. Ayrıca, hala radyo teknolojisinde kullanılan “Tesla bobini” ni yarattı. 1884’te Amerika Birleşik Devletleri’ne geri geldi ve Thomas Edison’la çalıştı

Çocukluk ve Eğitim

Nikola tesla 10 Temmuz 1856 da bugünkü Sırbistan’da doğdu. Teslanın elektrik icatına olan ilgisi, annesi tarafından harekete geçirilmiştir. Teslanın babası, din adamı ve bir yazardı oğlu için papazlığa katılmasını istemiş. Fakat Nikola kararlarını bilime yönelik almıştır.

Realschule’de okuduktan sonra, Avusturya’daki Politeknik Enstitüsü; ve 1870’lerde Prag Üniversitesi’nden mezun olan Tesla, Budapeşte’ye taşınmış. Burada bir süre Central Telephone Exchange’de çalışmıştır. Budapeşte’de indüksiyon motoru fikri ilk kez Tesla’ya geldi, ancak birkaç yıl icatına ilgi duymaya çalıştıktan sonra 28 yaşında Tesla Amerika için Avrupa’dan ayrılmaya karar vermiştir.

Nikola Tesla’nın Buluşları

Tesla kariyeri boyunca, dinamolar ve indüksiyon motoru da dahil olmak üzere birçoğu diğer mucitler tarafından resmen patent alınmış bir dizi önemli icat için fikir keşfetti, tasarladı ve geliştirdi. Ayrıca radar teknolojisi, X-ray teknolojisi, uzaktan kumanda ve birçok manyetik sistemin temelini oluşturan döner manyetik alanın keşfedilmesinde öncü oldu. Tesla, AC elektrikteki ve Tesla bobinindeki katkıları ile en iyi biliniyor.

AC Elektrik Sistemi

Tesla, hızla 20. yüzyılın en önemli güç sistemi haline gelecek ve o günden beri dünya çapında standart olan alternatif akım (AC) elektrik sistemini tasarladı. 1887’de Tesla, yeni Tesla Electric Company için kaynak buldu ve yıl sonuna gelindiğinde AC tabanlı buluşlar için birkaç patent açtı.

Tesla’nın AC sistemini Amerikalı mühendis ve işadamı George Westinghouse’un ilgisini çekti . Tesla’nın buluşlarının ona ulaşmasına yardımcı olacağına inanarak, 1888’de Westinghouse Corporation’da nakit ve hisse için patentlerini satın aldı.

Tesla Bobini

19.yüzyılın sonlarında Tesla, kablosuz teknolojilerin temelini atan ve bugün hala radyo teknolojisinde kullanılan “Tesla bobini” patentini aldı. Bir elektrik devresinin kalbi olan Tesla bobini birçok radyo yayın anteninde kullanılan bir indüktördür. Bobin, bir güç kaynağından devre boyunca akım ve voltajı rezonansa etmek için bir kapasitör ile çalışır. Tesla’nın kendi bobini, floresan, röntgen, radyo, kablosuz güç ve elektromanyetizmayı yeryüzünde ve atmosferi üzerinde incelemek için kullandı. 

 

Nikola Tesla’nın Serbest Elektrik Projesi

Kablosuz iletimiyle takıntı haline gelen Nikola, yaklaşık 1900 civarında projesinde çalışmaya başladı. Büyük bir elektrik kulesi vasıtasıyla iletilecek, tüm dünyada bilgi paylaşımı ve serbest elektrik sağlamak için küresel, kablosuz iletişim sistemi kurmak .  Bir grup yatırımcının fonuyla 1901’de Tesla, projeyle ilgili olarak, New York’un Long Island’daki bir sitede bir enerji santrali ve büyük bir iletim kulesi bulunan bir laboratuarı ciddi bir şekilde tasarlamaya ve bina etmeye başladı.

Bununla birlikte, yatırımcıların arasında Tesla’nın sisteminin akla yatkınlığı konusunda şüpheler doğdu. Rakibi Guglielmo Marconi Andrew Carnegie ve Thomas Edison’un  maddi desteğiyle kendi telsiz teknolojileri ile büyük ilerlemeler kaydetmeye devam etti ve Tesla’nın projeyi terk etmekten başka seçeneği kalmadı. 1915 yılına kadar site haciz altına girmişti. İki yıl sonra Tesla iflas ilan etti ve kule söküldü ve tahakkuk etmiş borçlarını ödemeye yardım etmek için hurda satıldı.

Ölüm

Nikola Tesla, yaklaşık 60 yıldır yaşadığı New York City’de 86 yaşında 7 Ocak 1943’te öldü. Serbest enerji projesinin kapanışının etkileriyle sinir krizi geçiren Tesla sonunda bir danışman olarak çalışmaya döndü. Fakat zaman geçtikçe fikirleri gittikçe tuhaflaştı ve pratik değildi. Zamanının çoğunu New York’un parklarındaki vahşi güvercinlerin bakımı için ayırarak gittikçe büyüdü. II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nden bir miktar ilgi görmüş olan güçlü bir “ölüm kirişi” kurma konusundaki konuşması ile FBI’ın dikkatini çekti.

Ancak Tesla’nın bıraktığı eserin mirası bugünlerde yaşıyor. 1994 yılında, “New York Tesla Köşesi” ni tanımlayan bir sokak işareti, eski New York Şehir Laboratuvarının bulunduğu yere 40. Cadde ile 6. Cadde’nin kesiştiği noktaya kuruldu. 

 

KAYNAK: https://www.biography.com/people/nikola-tesla-9504443#death-and-legacy