İlk yazımdan merhabalar arkadaşlar, burada sizlere bulut teknolojisi nedir?  Ne işe yarar? Ve bulut teknolojisinin avantajlarından bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

Bulut teknolojisi nedir?

Bilindiği üzere artık büyük dosya boyutlarıyla işlemler yapıyoruz, gerek çalışma ortamımızda gerekse normal hayatımızda birçok video, fotoğraf dosya vb. gibi birçok verimizi telefonumuzda tabletimizde, bilgisayarımızda depoluyoruz. Ancak yeri geliyor kullandığımız cihazların kapasiteleri bile artık yetmiyor. Buradaki durumda imdadımıza cloud yani bulut teknolojisi yetişiyor.

 

Bulut teknolojisi en yalın haliyle hiçbir kurulum gerektirmeyen web tabanlı uygulamalar ile işlemsel olarak kolaylık sunan online depolama hizmetidir.  İnternet üzerinde barındırdığımız tüm uygulama, program ve verilerimizin sanal bir makine üzerinde yani en çok kullanılan adıyla bulutta depolanması ile birlikte internete bağlı olduğumuz cihazımızda her lokasyon da bu bilgilere, programlara ve verilere kolaylıkla ulaşım sağlayabildiğimiz hizmetin tümüne bulut teknolojisi (cloud) adı verilmektedir. Bulut teknolojisine örnek verirsek Google ‘in sunmuş olduğu Google Drive, Yandex’in sunmuş olduğu Yandex. Disk ve tek başına Dropbox bulut depolama servisine verilecek en belirgin örneklerdir.

Bulut teknolojisi ne işe yarar?

Uzun zamandır bilinen yöntemlerden biri olan flash disk bilgilerin saklanması ve paylaşılmasını sağlıyordu. Elbette her sistemde olduğu gibi bunda da yaşanan sorunlar mevcuttur. Örneğin bir dosya ve fotoğrafı saklamak için  flash diske attığımız için yanımızda taşımak zorundaydık. İşte tam da bu zor anımızda bulut depolama sistemi bunu tamamen ortadan kaldırıyor.

Bulut teknolojisinin avantajları:

  • Dosyalarınıza her yerden erişim kolaylığı vardır.
  • Belgeleri, videoları ve fotoğrafları saklama kolaylığı
  • Dosyaları doğrudan bulut depolamaya kaydetme özelliği
  • Cihazları ve yazılımları yedekleme imkânı
  • Dosya alanı bittiğinde daha fazla alan ekleme imkânı gibi birçok faydası olmuştur.

 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur herkese. Sağlıcakla kalın.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz