”Nasıl Çalışır?” Serisi – Giriş

Merhabalar.

Bizler birer Endüstri Mühendisliği öğrencisi veya mezun mühendisleriz. Görevimiz ise basit planlamak, uygulamak, üretmek, var olan sorunların üstesinden gelmek, sürekli iyileştirme yapmak, liderlik etmek ve daha bir sürü şey. Basit mi dedim ben? Değil. Evet belki bunlar basit şeyler değil peki tüm bu saydıklarımızı kendimiz için biraz daha kolaylaştırmak  mümkün mü? Neden olmasın. Evet bir yolu var. Açabileceğimiz bir kapı var. Bu kapının adı bilgi. Eğer saydığım bu konuların temelinde yatan şey hakkında iyi bir bilgimiz varsa bunu basitleştirmek çok kolay. Neden bahsettiğimi gelin birlikte inceleyelim.

Diyelim ki mezun bir Endüstri Mühendisisiniz. Bir fabrikada işe başladınız. Sizden üretim sürecini iyileştirmeniz ve bir şekilde üretimi daha verimli ve daha hızlı hale getirmeniz istendi. Nasıl yapacaksınız?

 

Fabrikada hangi makinenin nasıl çalıştığını, bir işlemi ne kadar sürede yaptığını, bu makineyi kullanan operatörün gün boyu makine üzerinde nelerle uğraştığını, ne gibi sorunlarla karşılaştığını bilmeniz gerekli değil mi? Siz bu makinenin nasıl çalıştığını bilmeden operatöre bir şey söyleyebilir misiniz? Makinenin doğru ve tam kapasite çalışıp çalışmadığını anlayabilir misiniz? Bunların hiç birini makinenin nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmadan yapamazsınız. Pekiyi bu makineyi ne kadar tanıyorsunuz?

Size yazımın başında bilgi adlı bir kapıdan bahsettim. İşte size o kapıyı açacak ve olayları sizler için basitleştirecek bir anahtar.Anahtarımızın adı: Nasıl Çalışır?. Nasıl çalışır sorusunu araştırdığımızda, bu soruya cevaplar bulup bilgi kapısını araladığımızda karşımıza uzunca bir yol çıkar. İşte bu yol siz adlandırırsınız bilmem ama bence bizi başarıya götüren yollardan biridir.

Nasıl Çalışır sorusunun cevabını bildiğimizde ne olur?

Eğer bir mühendis olarak fabrikada var olan makinelerin veya üretilen ürünlerin nasıl çalıştığı hakkında bilginiz olursa sorunları daha kolay çözersiniz. Yapılabilecek bir iyileştirme olup olmadığını daha kolay görebilirsiniz. Çalışan operatöre işi bildiğinizi göstererek onu daha verimli çalışmaya yönlendirebilirsiniz. Çalışanların halinden daha iyi anlarsınız ve böylece çalışanlarınızın sizin hakkınızda daha iyi şeyler düşünmesini sağlarsınız. Bu sizi gerçek bir lidere dönüştürür.

Üretim sürecinde kullandığınız makineler hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, nasıl çalıştıklarını bildiğinizde, ne seviyeye kadar kaliteli iş ürettiğini öğrendiğinizde, ürettiğiniz ürünlerde de çeşitliliğe gidebilirsiniz. Böylece üretiminizi ve ürün kalitenizi de arttırabilirsiniz. Bunun yanında stokları da makinelerin çalışma hızına ve ihtiyaçlarına göre daha rahat bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

Daha müşteri odaklı ürünler üretebilirsiniz. Firmanızın ürettiği ürünlerin nasıl çalıştığını bildiğinizde onların müşteriler için nasıl daha verimli, enerji tasarruflu, daha dayanıklı, daha kullanışlı olarak üretilebileceği hakkında da fikirler üretebilirsiniz.

Kısacası maddeler halinde toparlamak gerekirse ürettiğiniz ürünlerin veya üretim yaptığınız makinelerin nasıl çalıştığını bilmek size ne katar?

  • Öncelikle çalışanlarınız üzerinde sözü geçen ve minnet duyulan bir lider olursunuz.
  • Fabrika planlamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Üretilen ürünlerde veya üretim yaptığınız makinelerde iyileştirme yapmak artık daha kolaydır.
  • Hangi ürünlerin ne kadar stokunun tutulacağını daha kolay kestirirsiniz.
  • Daha verimli bir çalışma ortamı kurabilirsiniz.
  • Üretim prosesinin nerelerinde iş güvenliğine daha çok ihtiyaç duyulduğunu bilirsiniz.
  • Yeni ürünler ortaya çıkarmak için aklınızda onlarca fikir parlar.
  • Üretim için yeni ve daha verimli makineler bile üretebilirsiniz.

Ve aklınıza gelebilecek bir sürü şey. Bunların her birini fabrikadaki makinelerin, ürünlerin nasıl çalıştığını bildiğinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bana şunu diyebilirsiniz. Bunları neden anlatıyorsun biz bir işe girdiğimizde zaten makinelerin nasıl çalıştığını ne gibi ürünler üretildiğini orada iş yerinde öğreniriz. Peki bu sizce doğru mu?

Değil. Çünkü siz eğer böyle yaparsanız işi öğrenene kadar geçen sürede yaşanan kayıpları kim telafi edecek hiç düşündünüz mü? Peki işvereniniz size bu kadar süre tanıyacak mı? Bu noktalara hiç değinmiyorum bile siz bir tahminde bulunabilirsiniz.

Bu yüzden sizlere bir yerlerde işe başlamadan önce Industryolog Akademi olarak bu anahtarı sunmak için buradayız. Nasıl Çalışır adlı yazı serimizde sizlere fabrikalarda kullanılan aklınıza gelebilecek makinelerin, üretilen ürünlerin, nasıl çalıştığını merak ettiğiniz her şeyin temelde nasıl çalıştığını elimizden geldiğince anlatacağız. Serimizin ilk yazısına buradan ulaşabilirsiniz. ”Nasıl Çalışır?” Serisi 1 – Plazma Metal Kesme Makineleri

Ve bitirirken size bir sır vereyim. Nasıl Çalışır adlı bu anahtarla bilgi kapılarını araladığınızda, iş mülakatlarında üretim süreci hakkındaki detaylı bilginizle dikkat çekeceksiniz. Ve daha da önemlisi nitelikli ve detaylı bilgiye sahip bir mühendis olarak emin adımlarla kariyer basamaklarını tırmanacaksınız.

Okuduğunuz için teşekkürler , serimizin ilk yazısında görüşmek üzere. Esen kalın.