Merhabalar,

Müjde diye niteli yordum yatarak para kazanmayı .Çünkü hepimizin hayali olduğunu biliyordum. İşte bu hayali Drew Iwanicki gerçekleştirdi ve yattığı yerden parasını kazandı.

Peki göründüğü kadar basit mi her şey.

NASA’nın üç yıldır aralıklarla sürdürdüğü “yatak testi” için önceden başvuru yapan Drew, 70 gün boyunca yatakta uzanarak uzayda hareketsizliğin kas gücüne etkisi araştırmasına gönüllü adaylardan biri olmuştu.En güzel şeyde Drew’in işsiz olduğu zamanda seçilmesi.

25 bin uyku sever gönüllü arasından o güne kadar 55 kişi seçilmiş,Drew de 55.kişi;yani araştırmanın son üyesi.En şanslısı mı demeliyiz ya da en şanssızı mı devam edip görelim mi?

Drew, alışma süreci olarak geçen ilk 5 günün en zor günler olduğunu anlatıyor: “Daha önce hastane deneyimim dahi olmadığı için, uzun süreli yatma fikrine oldukça yabancıydım. Fiziksel olarak oldukça acı vericiydi, çünkü bedenim bu denli uzun süre yatmaya alışkın değildi.”diyor.

Yattığı süre boyunca kan basıncının başında toplanmasından ötürü, baş ağrıları çekmeye başlamış. Bunun yanı sıra gün boyunca yatmanın omurgada da acı veren ağrılara sebep olduğunu aktarıyor.

indir

Her insanın yatış pozisyonu vardır.Peki Drew, nasıl bir pozisyonda uyuyordu merak etmiyor muyuz?

Kafası ile ayakları arasında normal insanların yatış pozisyonlarının tersine, 6 derecelik bir açı farkı bulunuyormuş. Ancak hafif dönüşlere izin verilmesi bu açıya alışmasını kolaylaştırmış.

Akşam 10’da uyuyup, sabah 6’da uyanması gereken Drew, “Bu normal bir insanın yatmasından oldukça farklıydı, istediğiniz zaman uyuma şansına da sahip değilsiniz,” diye anlatıyor.

Peki her şey bu kadar kontrollü müydü hiç özel hayatı yok muydu?

İzlenmediği zamanlar da olmuş elbette. Örneğin ihtiyaç gidermesi gerektiğinde bir düğme aracılığıyla hemşireleri çağırıp perdeleri kapattırıyor muş. Fakat her şeyi yatarak yapmak zorunda.

560ccfad-1b4c-4b77-946d-6f4e0a0a0a64-hrana-718x446

Peki yemekler isteğe bağlı mı?

Tabikide isteğe göre değil.Diyetisyenler kontrolü altında kalorisi hesaplanmış yemekler yeniyor. Üstelik bir lokma dahi kalmayacak şekilde tabağın tertemiz olana kadar yenmesi gerekiyormuş .Aksi takdirde bir şurup verip yemeğe devam etmesi isteniyormuş. Bu başına ilk başlarda gelmiş ve yemeği bitirdiğini sanan Drew için oldukça şaşırtıcı olmuş.

Yemeği yatarak mı tüketiyormuş?

Yemek yerken oldukça hızlı olması gerekiyormuş..Bu hareketleri 30 dakika süreyle yapmasına izin verilse de sırtını yataktan kaldırması kesinlikle yasak. Kollarının başının altına koyduğunda bile sırtının yatakla temasının engellenmemesi gerekiyormuş.

Peki başka şeyler yapmasına izin var mı?

Evet istediği şeyler yapıyormuş.Mesela bilgisayarda sosyal medyada zaman geçirmek,kitap okumak vb. Fakat yattığı yerde,sürekli kollarını kaldırarak kitap okumak da bilgisayarla uğraşmak da kas ağrılarına sebep oluyormuş.

Merak edilen konuya geliyorum.Bu kadar şeyi bedava yapmıyor ya parasını alıyor diyeceksiniz.Fakat bildiğimiz gibi değil.Nasıl mı?

Drew yatakta istenilen konumda olmadığı her saat sürece 10 dolar ödemiş. Drew 70 günlük yatak testi öncesinde birkaç hafta süren testlerden geçmiş ve toplamda 108 gün o yatakta yatmış.Araştırmanın sonunda 5.000 Dolar kazanmış.

Peki neden Drew?

55 kişi içinde neden Drew’i mi anlatıyorum.Çünkü araştırmaya katılan 55 kişi içinde araştırmayı tamamlayan tek kişi Drew.

Araştırma bitince Drew ne yapmış?

Araştırmanın sonunda ilk ayağa kalktığı zaman kalp atışları hızlanmış ve sanki yürüme yetisini yeniden kazanıyor gibi hissetmiş.

Drew için bu deneyimin dönüm noktası olduğu aşikar.Araştırma boyunca yaşantısı için düşünme fırsatı olmuş ve şimdi o düşünceleri eyleme dökme vakti olduğunu söylüyor.Hayatının dönüm noktasını yaşayan Drew’e hayatta başarılarının devamını diliyor ve hepimizin dönüm noktalarımıza en kısa zamanda ulaşmamızı temenni ediyorum .

Saygılarımla…