Hayallerimizin götürdüğü yolda ilerlerken ardı ardına gelen sorunlara egomuzla,tüm asiliğimizle kafa tutarken bir an gelir ve ne ego kalır ne asilik! Bende henüz 1. Sınıfken hayalini kurduğum o anı başarı ile atlatmak için araştırmalara başladım ve bu süreçte sizlerle de bu verileri paylaşmak istedim. Bu heyecanlı dakikalarda bizleri neler bekleyecek hangi tepeleri tırmanıp aşacağız, nerede eğilip geçeceğiz hepsine yaptığım bu araştırmalarla değinmek istiyorum.

 Ancak bu yolda sizlere birkaç yazıda aşama aşama eşlik edeceğim. Keyifli okumalar 🙂

                        mülakata-giderken-1

Vol 1 : DIŞ GÖRÜNÜŞ

İşte o an geldi. Okulumuz bitti mühendis olarak bir işe başvurduk mülakata gidiyoruz ve ilk izlenimler daima hayatımızda büyük önem taşır bu yüzden bir iş görüşmesine giderken bizi hem dikkat çekici,hem uygun hemde şık bulmalılar bu yüzden 1. altın kuralımız dış görünüme dikkat edelim. Kadınlar her zaman kıyafet konusunda erkeklere oranla şanslıdır. Bu yüzden ilk önce  kadınların kıyafetlerine bakalım.

                   mülakata-giderken-2

Kadınların giyimi her zaman dikkat çekip çeşitlilik gösterdiği gibi mülakat esnasında da yeterince önem arz eder.

Kadınlara pantolon-ceket ya da etek-ceket takım giymeleri önerilir. Profesyonel görüşmelerde takımın bir gömlek ya da bluzla tamamlanması uygun olur. Lacivert, gri ya da siyah gibi nötr renkte takımlar seçmek ve bu seçimleri yaparken sade şık olmak çok önemlidir.

Biz kadınlar kıyafette iddiayı sevsekte rahat edemeyeceğimiz, fazla dekolte, çok kısa, dar ya da açık modellerden kaçınmamız gerekir. Hareketlerimizin kısıtlanması, rahatsız ve güvensiz biri olduğumuz izlenimi vermemize neden olabilir. Takım altına giyilecek ayakkabıların ise takımı tamamlayacak renkte ve fazla yüksek topuklu olmamasına dikkat etmeliyiz. Son olarak ki çok önemli olan diğer bir şey saçlarımıza düz fön çektirebilir, at kuyruğu ya da sade bir topuz yapabiliriz. Saçlarımızın yağlı veya dip boya zamanı gelmiş olmaması gerekir. Öte yandan abartılı, kuaförde saatlerce uğraşılmış saç modellerinden de kaçınalım. Bu tip saçlar bir davet için şık olsa da iş görüşmelerinde bu tip yapılı saçlar profesyonel görünmez ve ortama uygun olmaz.

Makyaj ve manikür konusunda sade olup ve pastel renklere yönelelim. Soluk görünmek istemeyiz ancak iş görüşmesinde olduğumuzu da unutmamalıyız.

                      

Beyler içinse olmazsa olmaz olan takım elbiseyle başlamak gerek. Her ne kadar siyah rengi ciddiyet olarak düşünsekte siyah bir takım elbise yerine lacivert ya da koyu gri gibi sade bir renkteki takım elbiseyi içine uyumlu renkte yada beyaz uzun kollu gömlek ve göze batmayan bir kravatla tamamlayıp son olarak ayakkabı kemer uyumuyla da işi bitirebilirsiniz.

Kıyafette hem fikir olduğumuza göre kişisel bakıma sıra geldi. Tırnaklarınız kısa ve temiz olmalı. Tıraşlı olmanız saç sakal birbirine karışmış görüntüsünden çok daha iyi bir izlenim yaratır. Saçlarınıza abartılı modeller yapmamalı, jöle ya da briyantin gibi saç ürünlerini göze batmayacak ve saçlarınızı yapış yapış göstermeyecek şekilde kullanmanız önerilir.

Unutulmamalıdır ki hem kadınlar hemde erkekler için kahverengi tercih etmek pekte hoş olmaz çünkü Kahverengi giyinmek pasif olmak ve gizlenmek demektir. Kahverengi giyen bir kişi toplantıda fark edilemez. Bu nedenle iş görüşmelerinde, resmi toplantı ve törenlerde kahverengi elbise giymek doğru değildir.

Bu yazımda genel olarak dış görünüşe değinmiş olsam da ikinci yazımda sizlerle iş görüşmesindeki beden dilinin önemini ve klasikleşen sorulara değinmek istiyorum. 2. yazımda görüşmek üzere 🙂

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
İrem Senem Dede

1998 Ardahan doğumluyum.İlkokul eğitimimi Ardahan’da tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimim İzmir’de devam etti.Şuan Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim