Mellen Wellington Amcamız mühendislik için çok değişik bir tanım yapmış. Mellen Amca “Beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır.” diye ilginç bir bakış açısıyla olaya yaklaşmış. Mühendislik olgusu insanlığın var olduğu günden beri olan ve durmadan gelişen bir kavramdır. Çocuklara büyük adam olunca ne olacaksın sorusu sorulduğu zaman mühendislik cevabı başı çekmektedir. Bugün sizlerle mühendisliği tartışmayacağız. Konumuz endüstri mühendisi özelinde bir mühendisi daha donanımlı hale getirecek ve iş hayatında çok işine yarayacağı bilgisayar programlarıdır. Bölüm bölüm ilerleyeceğimiz yazımızın ilk bölümünde MS Office Programlarına değineceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Ülkemizde son yıllarda artan fakülte sayıları ile birlikte mühendis mezun sayısı çok hızlı artmıştır. Tıpkı iş dünyasında olan rekabet rüzgarı işe girme, terfi gibi konularda insanlar arasında fazlasıyla esmektedir. Bizde hem kendi tecrübelerimizle hem de yaptığımız araştırmalarla bir karışım hazırladık ve bu karışımı size sunmak istedik. Bakalım bizleri 1-2 adım öne çıkaracak bilgisayar programları genel olarak nelermiş? Gelin birlikte inceleyelim.

Bilgisayar teknolojisinde ki gelişmeler öyle çok eski yıllara dayanmıyor. Bilgisayar teknolojisini hayatımızın tam ortasına koyan gelişme ise internet teknolojisidir. Küçülen bilgisayarlar, rekabet sayesinde düşen bilgisayar fiyatları, gelişen internet teknolojisi, bilgiyi saklama kabiliyeti, karmaşık hesapları kısa sürelerde yapabilme gibi nedenlerden dolayı bilgisayarlar iş hayatının hatta insanlığın tam ortasına yerleşti. İş dünyasının tamamı artık bilgisayar teknolojilerine entegredir. O zaman gelin sırayla bakalım. Nedir bu programlar?

1. MS Excel

Aslına buraya Microsoft uygulamaları diye bir başlık açıp exceli onun altında sıralamamız gerekirdi. Ancak excel diğer MS programlarından kesinlikle ayrılmalıdır. Exceli bilmek iş dünyası için tercih sebebi değildir. Excel bilmek iş dünyası için artık bir zorunluluktur. Excel ekmektir, sudur, oksijendir. İş yaşamına tutunma sebebidir. Eğer kendimize iyi bir mühendisim ben diyebilmek istiyorsak çok iyi bir excel kullanıcısı olmamız gerekiyor.

Biz burada exceli kullanmaktan bahsetmiyoruz. Excele hakim olmaktan, kurdu olmaktan bahsediyoruz. Kritik formülleri gözü kapalı kullanmak yeterli olmuyor. Makro kaydedip, kullanabilmek önemlidir. Pivot yapabilmeli, grafikleri kullanabilmeliyiz. Excel çok büyük bir okyanus gibidir. Öğren öğren bitmeyen bir okyanus var burada. Formülleri, grafikleri, verileri, tabloları, makrosu, çözümleyicisi, pivotu, power pivotu, power wievı… Emin olun hepsine hakim olmak zorunda değilsiniz. Zaten temel olguları kolaylıkla kullanabiliyorsanız bilmediğiniz excel kavramlarını öğrenmekte çok zorlanmıyorsunuz.

Excel hakkında cilt cilt ansiklopedi çok rahatça yazıla bilinir. Industryolog Akademi olarak “Excel 2016 ve “Excel” isminde konu başlıklarımız mevcuttur. Dilerseniz linklerden ulaşabilirsiniz.

2. MS Office Programları

Excel kadar önemli olmasa da yine de iş dünyası için çok fazla öneme sahip Office programları mevcuttur. Kısaca sıralayalım isterseniz.

a. MS Word

Excel kadar meşhur ve bilinen yazı yazma programıdır. Yazıyı yazarken şekiller, resimler, tablolar gibi yardımcı öğeleri rahatça ekleme şansı sunan kullanışlı bir programdır.

b. MS Outlook

Dünya üzerinde en çok kullanılan mail ara yüzüdür. Kullanımı basit olan ancak iş dünyası özelinde işinize çok yarayacak işlevleri olan bir programdır. Bu işlevleri öğrenmek size çok daha rahat yönetebileceğiniz bir iş dünyası sunmaktadır. Örneğin; maile bayrak ekleme, toplantı notu atma gibi iş hayatınızı organize etmeye yardımcı olacak işlevlerdir.

c. MS Power Point

Office programları arasında meşhur abilerden biri de power pointtir. Bir sunum hazırlama programı olan power abi sunum hazırlarken ihtiyaç duyabileceğimiz bir çok işleve sahiptir. Etkili bir sunum hazırlamak istiyorsak bu abimizin işlevlerine hakim olmamız çok büyük bir artıdır bizim için.

d. OneNote

Hızlı bir not alma programıdır. Örneğin bir toplantıdayız ve not almamız gerekiyorsa OneNote uygulaması çok işimize yarar. Çok fazla işleve sahip olmayan OneNote, word programının uzaktan akrabasıdır. Şöyle bir örnekle OneNote uygulamasını özetlemek istiyoruz. İşe yeni girdiniz ve bir ERP programını biri size anlatıyor. Ekran görüntüleri alarak, üzerine notlar yazarak, çizerek ve boyama yaparak notlar alabiliriz. Eee ben bunu word ile de yapabilirim diyorsanız eğer; OneNote uygulaması aldığınız notlara tek bir yerden ulaşma ve arama yapma şansı sunuyor bizlere. Yani word gibi ayrı dosyalar şeklinde kaydetmek yerine tek bir sayfa altında tüm notlarınızı tutabiliyorsunuz.

e. MS Access

Office dünyasının veri tabanı yazılım programıdır. Veri tabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir kütüphane olarak nitelendirilebilinir. Access excel mantığında çalışan ancak excelin yetersiz ve kullanışsız kaldığı büyük dataları işleme ve raporlama aracı olarak kullanılır. Kullanımı içerisinde yer alan sihirbazlar sayesinde kolaylaşan bir data izleme programıdır.

f. MS Project

Proje yönetimlerinin tüm planlamalarını ve takibini kolaylaştıran Office ailesinin bir ferdidir. Kullanımı zor olmayan, işlevi fazla olan popüleritesi gün geçtikçe artan hoş bir programdır.

Ms project yine Industryolog Akademi bünyesinde anlatılmaktadır. Dilerseniz “MS Project Eğitimleri” yazısından takip edebilirsiniz.

g. MS Visio

Office ailesinin yine son zamanlar da çok fazla kullanılan vektörel çizim programıdır. Karmaşık görselleri, süreçleri çok daha basit bir yoldan göstermemizi sağlayan kullanımı çok kolay ama bir o kadar işlevi fazla olan bir programdır.

Bunların dışında MS Office programları mevcuttur. Diğer MS Office programları şunlardır:

Microsoft Office Accounting

Microsoft Lync

Microsoft Office Forms Server

Microsoft FrontPage

Microsoft InfoPath

Microsoft InterConnect

Microsoft Office Live Meeting

Microsoft MapPoint

Microsoft PhotoDraw

Microsoft Project Server

Microsoft Publisher

Microsoft Schedule Plus

Microsoft SharePoint Workspace

Microsoft SharePoint Designer

Microsoft SharePoint Server

Bu programların hepsini aynı anda bilmek mümkün olsa da hepsine çok fazla hakim olmak çok mümkün durmuyor. Ancak tekrar dile getirmek istiyoruz; excel ekmektir, sudur. Exceli çok iyi bilmek çok büyük bir fayda sağlayacaktır bizlere. Ayrıca bu programları öğrenmek için illa bir kursa gitmenize gerek yok. İnternette çok güzel videolar, çok fazla dökümanlar var. Birazda pratikle kolayca öğrenebilinecek programlar. Office programları tasarlarken kullanıcı gözüyle bakmayı ihmal etmiyor. Bu yazıyı şimdilik burada bitireceğiz. Bir sonra ki yazımızda diğer programlara değineceğiz ve incelemeye devam edeceğiz.