Ms Project Eğitimleri 7 – Kısıtlamalar
Merhabalar,
Ms Project eğitimlerine kısıtlamaların neye göre belirlendiğini ve neden kullanıldığını açıklamak üzere devam ediyoruz.


Projemizde gösterilen tarihlerde planlanmamış olan işlemlerde, bize bir nevi uyarıcı niteliği taşıyan kısıtlamalar bulunmaktadır.Ms Project Eğitimleri 7 – Kısıtlamalar

Örneğin; Beton Denetleme görevine kısıtlama getirelim. Görevin üstüne çift tıklayıp Görev Bilgilerinden aşağıda görülen adımları yaptığımızda yan tarafta görüldüğü gibi yeşil bir ok oluşuyor.

Peki nasıl bir uyarı sistemi oluşacak dediğimizde, Beton Dökme görevinin süresini 6 gün olarak değiştirdiğimizde Beton Denetleme’de bir uyarı görülmektedir.

Burada bir uyarı mekanizması oluşturduk ve değiştirdiğimiz güne göre tarihte bir öteleme oluşuyor. Şimdi yaptığımız tüm değişiklikleri başa alalım ve kullanacağımız bir başka yöntemle tarihlerin ötelenmesine izin vermeyelim.


Sınırlama türü seçeneğinde bulunan seçenekler kısıtımız da oluşturacağımız şartı belirliyor. Beton Denetleme görevi için sınırlama türünü Başlaması Gereken Tarihte başlasın olarak ayarlayalım.

Tekrar Beton Dökme görevinin süresini 6 gün yapalım. Burada ilk yaptığımız kısıtlamadaki fark belli oldu ve görüldüğü gibi tarihte herhangi bir öteleme görülmedi.

Kısıtlar, projemize katı veya esnek bir şekilde eklenebilir, bize proje süresince bazı uyarılar verip denetim kolaylığı sağlar.
Diğer görevlerimizde de yine aynı yöntemle kısıtlamalar getirebiliriz. Duvar Denetiminde de başlanması gereken tarihte başla olarak kısıtlamayı ayarlayabiliriz.

Son olarak projemiz de kısıtlı olan görevleri filtreler yardımı ile görebiliriz. Burada ufak bir ayrıntı ise filtreler de kısıtlamalar seçeneği yok ise aşağıdaki gibi filtre eklentisi yapıyoruz.

Eklemiş olduğumuz filtreyi açtığımızda kısıtlarımızı görürüz.

Genel itibari ile kısıtlarımızın nasıl oluşturulduğunu öğrendik. Yapmış olduğumuz değişiklikleri başlangıçtaki haline döndürüp bir daha ki yazımızda projemize devam edelim.

Yorumlarınızı eksik etmeyin.
Görüşmek üzere…