MS Project’te aşama ve faaliyet isimleri tanımlamayı ilk yazımda anlatmıştım.Bu yazı da ise projemizin faaliyetlerine kaynak atamasından bahsedeceğim.Keyifli okumalar.

Kaynak sayfasını açtıktan sonra projede kullanılacak kaynaklar listelenmeye başlanabilir.”Kaynak Adı” sütununa kaynağın ismi,”Tür” sütununa kaynağın türü seçilir.(Çalışma,Maliyet,Malzeme)

Kaynakların birim maliyetleri ve projede kullanılan birim sayıları bilgileri girilir.

Kaynaklar tanımlandıktan sonra yapılması gereken işlem kaynakların faaliyetlere atanmasıdır. Gantt Şemasına geri dönüp faaliyete çift tıklanıldığında ekrana gelen pencereye kaynağın bilgileri girilir.

Örneğin faaliyet a1.1 için 3 mühendis,1 ik yöneticisi,2 ik yöneticisi yrd.,1 kg kağıt ve danışmanlık hizmeti kullanılmıştır.Danışmanlık hizmetinin maliyeti ise 2000 TL olarak belirlenmiştir.

Bu şekilde tüm faaliyetlere kaynaklar atanır. Gantt Şemasına tekrar dönüldüğünde bu şekilde görünür.

Burada kırmızı uyarı olan faaliyetlerde yer alan kaynaklara fazla yüklenildiğini gösteriyor.Programın bize sunduğu bir kolaylıkla bu kaynaklar dengelenebilir.

Kaynaklar atandıktan sonra “Tablolar” dan “Maliyet” tablosu seçilirse projenin ve tüm faaliyetlerin ayrı ayrı maliyetleri görünebilir.

Proje ile ilgili istatistiklere ise “Proje” başlığı altında “Proje Bilgileri” seçeneğini seçerek ulaşılabilir.

Proje Bilgileri ekranından “İstatistikler”seçilir.

Sonraki yazımda fazla yüklenme yapılan kaynakları dengelemeyi anlatacağım.