Merhabalar,

Bugün sizlere günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşmaya başlayan ve her geçen gün bizlere daha da ileri teknolojiler sunan  “Giyilebilir Teknoloji” ve tarihçesi hakkında birtakım bilgiler vereceğim. Umarım sizlere bilgi verici bir yazı olur. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Giyilebilir teknoloji kavramı çok geniştir ve günlük hayatta çoğu kez kullanmaktayız veya başkalarının kullandığı görmekteyiz. Kısaca giyilebilir teknoloji, vücudumuza giyerek ya da takarak kullandığımız teknolojik ürünlerin tümüdür. Fakat burada asıl önemli olan bu ürünlerin akıllı sensörlere sahip olması ve bir internet bağlantısıyla veya Bluetooth aracılığıyla telefonunuza bağlanmasıdır. Yani bir ürüne giyilebilir teknoloji demek için akıllı sensörlerden gelen bilgilerin telefonunuza aktarılması gereklidir. Ayrıca bu özelliği ile birlikte giyilebilir teknoloji, nesnelerin interneti dünyasında da kendine yer edinmiştir.

Şimdi ise sizlere giyilebilir teknolojinin tarihçesinden bahsedeceğim. Bakalım bu ürünler hayatımıza ne zaman girmiş ve günümüze kadar nasıl gelmiş?

Giyilebilir Teknoloji’ nin Tarihçesi

Alman Peter Henlein tarafından 1510 yılında yapılan Nuremberg Yumurtası adı verilen taşınabilir ve kolye olarak kullanılabilen bu saat zaman ölçme aleti kullanılmaktaydı. Bu saatin yıllar boyu geliştirilmesiyle birlikte mekanik dijital, elektronik dijital ve hesap makineli saatler ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında ise; Seiko televizyon ekranlı saat, 1994’ te Timex diğer dijital araçlarla iletişim kurabilen saat, 2010’ da ise Seiko ilk akıllı saati icat etmiştir.

Giyilebilir teknolojinin tarihte bilinen ilk örneklerinden biri de 17.yüzyılda Çin’ de kullanılan karmaşık abaküs halkasına benzer şekildeki yüzüklerdir. Bu yüzük 1.2 cm uzunluğunda, 0.7 cm genişliğindedir ve toplu iğne ucu kadar olan boncukların kaydırılmasıyla hesaplama yapılabilmektedir.

1762 yılında ise zamanın hatasız bir şekilde ölçülmesini isteyen John Harrison, cep saatini icat etmiştir. 1975 yılına geldiğimizde de Hamilton Watch, hesap makineli saati icat etmiştir. Yani John Harrison’ un cep saatini bulması, hesap makineli saatin icadının ilk ayağıdır. İcat edilen hesap makineli saat de günümüzdeki giyilebilir teknolojik ürünlerin başlangıcı olmuştur.

1883 yılında giyilebilir teknoloji sahnede de görülmüştür. La Farandole bale gösterisinde dansçılar, giysilerine gizlenen pillerle çalışan elektrikli lambaları olan başlıklarla dans etmişlerdir.

Güvercin Kamerası

1907 yılında ilginç bir fikirle giyilebilir teknoloji yine karşımıza çıkmaktadır. Birinci Dünya Savaşı’nda düşman siperlerinin ardında fotoğraf çekmek amacıyla Güvercin Kamerası adı verilmiş fotoğraf makinesi karşımıza çıkmaktadır.

Hugo Gersback 1963 yılında bir TV gözlüğü icat etmiştir. Yani taşınabilir bir televizyon ekranı yapmıştır. Bu icat da gelecekteki diğer giyilebilir teknoloji ürünlerinin alt yapısını oluşturmuştur.

Sony Walkman

1979 yılına geldiğimizde ise çoğumuzun bildiği Sony Walkman karşımıza çıkmaktadır. Düşük maliyetli olan bu müzik seti sayesinde müzik dinleme farklı bir boyut kazanmıştır.

Private Eye

1989 yılında karşımıza daha da muhteşem bir icat çıkmaktadır. Başa takılan bir ekran olan Private Eye, 85 MB’ lık bir bellek ve bataryadan oluşmaktadır. Yani bu ürüne artırılmış gerçeklik(AR) teknolojilerinin öncesi diyebiliriz.

Levis ICD+  Ceketi

Levis ve Philips’ in işbirliğiyle 2000 yılında piyasa çıkan Levis ICD+  Ceketi ise içerisinde bulunan iletken kumaşlar sayesinde cep telefonu, kulaklık ve müzik çalar arasındaki iletişimi sağlamıştır ve telefonla müzik çaları cepten çıkarmadan kontrol etmemize olanak tanımıştır.

2006 yılında Apple ve Nike’ ın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkardığı Nike+ adındaki fitness takip cihazı, spor yapan bir kişinin zaman, mesafe, adım ve kalori ölçümlerini takip etmesini sağlamıştır.

Fitbit Classic

2008 yılında Fitbit Classic adındaki aktivite bilekliğinin piyasa çıkması sayesinde; insanların adım sayısı, mesafe, kalori hesabı, aktivite sıklığı ve uyku takibi yapmalarına olanak sağlamıştır.

Google Glass

Tanıtıldığı ilk günden beri büyük yankı uyandıran Google Glass ise 2013 yılında piyasaya çıkmıştır. Ses ile kontrol edilen bu cihaz internete bağlanabilmekte ve yüksek çözünürlükte fotoğraf veya video çekebilmektedir.

Apple Watch

Artık 2015 yılına geldiğimizde ise, Nuremberg Yumurtası’ ndan bu zamana giyilebilir teknoloji çok uzun bir yol kat etmiştir ve Apple Watch piyasa çıkmıştır. Bu ürün saati göstermenin yanında mesajlaşma, fitness takibi ve TV kontrol imkanlarını da sunmaktadır.

Bugün sizlere giyilebilir teknolojinin ne olduğundan ve tarihçesinden bahsettim. Bir sonraki yazımda ise günümüzde çok sık kullanılan giyilebilir teknoloji ürünlerinden bahsedeceğim. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@brainytech.net mail adresinden ulaşabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere, esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.