Merhabalar,

Sizlere bir önceki yazımda giyilebilir teknolojiden ve tarihçesinden bahsetmiştim. Şimdi ise sizlere giyilebilir teknoloji ürünlerinden bahsedeceğim. Bugün bu ürünlerin neler olduğunu ve özelliklerini hep birlikte öğreneceğiz. Hepinize faydalı bir yazı olmasını diliyorum.

Giyilebilir teknoloji ürünleri birkaç kategoriye ayrılır ve farklı amaçlarla kullanılabilmektedirler. Bu kategorileri şöyle belirtebiliriz:

 • Akıllı Saatler
 • Akıllı Bileklikler
 • Akıllı Takılar
 • Akıllı Gözlükler
 • Başa Takılan Ekranlar
 • Akıllı Giysiler
 • İmplantlar

Akıllı Saatler

Günümüzde akıllı saatler, giyilebilir teknoloji ürünleri arasından en yaygın olanlardır. Aynı zamanda akıllı saatler giyilebilir teknoloji ürünlerinin en iyisi olarak da bilinmektedir. Tarihçesinden bahsederken de söylediğim gibi akıllı saatlerin ilk örnekleri basit hesaplamalar, çeviri ve oyun oynama özelliklerine sahipti. Şimdi ise bu akıllı saatler daha moderndir ve dijital bir ekran içinde küçük bir bilgisayar görevi görmektedirler.

Akıllı saatlerin özelliklerini daha detaylı inceleyecek olursak şunları söyleyebiliriz:

 • Günümüzde çok fazla akıllı saat markası ve modeli bulunmaktadır. Bunların en başında Apple Watch yer almaktadır.
 • Zamanı ve tarihi göstermesi bu saatlerin en basit özelliğidir.
 • En büyük özellikleri ise telefon görüşmesi yapılabilmek ve mesaj atabilmektir. Ayrıca telefonla konuşma işlemi, sesli kullanım özelliği sayesinde ahizesiz konuşma imkanı sunmaktadır. Yani bizler günlük işlerimizi yaparken bir taraftan da konuşmamızı gerçekleştirebileceğiz. 
 • Telefonumuzun şarjı az olduğu zaman kamerayı kullanmak istemeyiz. Fakat bu akıllı saatlerin içinde kamera sayesinde bizler rahatlıkla fotoğraf çekinebiliriz ve saatin hafızasında bu fotoğrafları saklayabiliriz.
 • Maillerimizi ve sosyal medya hesaplarımızı da bu saatlerden rahatlıkla görebiliriz. Bunun yanı sıra istediğimiz zaman müzik de dinleyebiliriz.
 • Saatin içinde bulunan adım ölçer sayesinde yürürken veya spor yaparken adımlarımızı takip edebiliriz. Ayrıca bu saatler nabız ve kalori ölçümü de yapmaktadırlar.

Yukarıdaki özellikleri bakacak olursak, akıllı saatlerin günlük aktivitelerimizi önemli ölçüde kolaylaştırdığını görebiliyoruz. Bu özellikler teknoloji geliştikçe daha da üst düzeye çıkacaktır.

Akıllı Bileklikler

Hayatımızı daha kolay kontrol etmemizi sağlayan akıllı bileklikler, özellikleri sayesinde günlük yaşamımızda bir asistan konumunda yer almaktadır. İçeriğinde birçok özellik bulunduran bu bileklikler hem şık bir tasarıma sahiptir hem de oldukça ergonomiktir. Yani taşınması kolaydır ve ağırlıkları hiçbir şekilde kolumuzu rahatsız etmemektedir.

Akıllı bilekliklerin akıllı saatlerle ortak özellikleri bulunmaktadır. Akıllı bilekliklerin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hareketli ve hareketsiz kaldığımız süreleri hesaplayarak bize bu konuda birtakım hatırlatmalar yapar veya uyarılar verir. Yani kişiye bir istatistik çıkarır. Bunun yanında aynı akıllı saatlerde olduğu gibi adım sayma, kalori hesabı, uyku takibi ve nabız ölçme özelliklerini barındırır. Bu özellikleri barındırması spor yapan kişiler veya sporcular için oldukça önemlidir.
 • Bluetooth teknolojisiyle akıllı telefonlarımıza bağlanır ve anlık olarak gelen bildirimleri ergonomik ekran ölçüleriyle bize gösterir.
 • Uzun pil ömrüne sahiptirler ve kısa sürede şarj edilebilirler. Ayrıca bu bilekliklerin su geçirmeme özelliği de bulunmaktadır.

Akıllı Takılar

Bazı markalar akıllı saat ve bilekliklerden yola çıkarak kadınlara yönelik bu ürünleri tasarlamışlardır. Bu takılar, akıllı saat ve bilekliklerle normal takılar arasında kalan bir üründür ve akıllı saatlerle ve bilekliklerle benzer özelliklere sahiptir. Fakat bu takıların asıl piyasa çıkarılma nedeni, cep telefonu yanında olmayan kişilerin telefonlarına gelen maillerden, aramalardan ve mesajlardan haberdar olmalarıdır.

Akıllı Gözlükler

Google Glass’ ın piyasa çıkmasıyla birlikte adını duyduğumuz bu akıllı gözlükler, bizi gerçek dünyadan koparmadan dijital dünyada olmamızı sağlamaktadırlar. Sanal gerçeklik gözlüğünden farklıdır ve bu akıllı gözlükler sanal gerçeklik gözlüğü ile karıştırılmamalıdır.

Bu gözlükler yine bizim günlük hayatı kolaylaştırmamızı sağlıyor ve kuvvetlendirilmiş bir gerçeklik sunarak mini bir bilgisayar görevi görüyor. Aynı zamanda bu gözlüklerde akıllı telefonlardan ve diğer elektronik aletlerden veri toplayabilen dahili ve harici sensörleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra GPS, Wi-Fi ve Bluetooth’ u destekleyen kablosuz bağlantı sayesinde bizler kolaylıkla internete bağlanabilir ve videolar izleyebiliriz. Hatta özellikleri bakımından biraz daha gelişmiş bazı akıllı gözlüklerle yüz tanıma, görüş açısı kaydedebilme ve fotoğraf çekme işlemlerini de yapabiliriz.

Başa Takılan Ekranlar

Bizi çevremizden soyutlayarak başka bir dünyadaymışız hissi veren başa takılan ekranlar, günümüzde giyilebilir teknolojilerin en önemli ürünleri haline gelmiştir. Başa takılan ekranlar (head-mounted display) bize daha fazla 3 boyutlu görüntü ve sanal gerçeklik sağlamaktadırlar. Çeşitli merceklerle oluşturulmuş olan bu ürünler, kullanıcıyı farklı bir gerçekliğin içine sürüklerler. Bu ekranlar genellikle oyun oynayanlar veya film izleyenler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca bu ekranların popülerliği gitgide artmaktadır.

Akıllı Giysiler

Elektronik parçaların kıyafetlere entegre edilmesi sonucunda akıllı giysiler ortaya çıkmıştır. Bu elektronik parçalar  bilgisayar klavyesi, cep telefonları, mikrofonlar, MP3 çalarlar, video kameralar ve uydu sistemlerinden oluşmaktadır. Akıllı giysiyi kullanan bir kişi kalp atışı, nefes alışı, nabız ölçümü ve vücut sıcaklığının izlenmesi gibi 30 hayati değişkenin takibini  saat boyunca yapabilmektedir.

Bana göre, bu giysilerin en önemli olanı hayat elbisesidir (life shirt). Bu elbise gerekli durumlarda kablosuz iletişim ağıyla kişileri anında haberdar etmektedir. Örnek verecek olursak; uyuyan bebeğin ölümüne neden olan ani bebek ölümü sendromunun önüne geçebilmek için, bebeğin soluk alması durduğunda, kalp atım sayısında ya da vücut ısısında beklenmedik bir değişiklik olduğunda ebeveynleri haberdar etmektedir.

İmplantlar

Kalp pillerinin kullanımı ile başlayan, biz nereye gidersek gidelim, her zaman bizimle olacak implantlar; giyilebilir teknolojik ürünlerin içinde en ilginç ve en dikkat çekici olanı olarak gösterilebilir. Bu implantlar bazı sağlık sebepleri nedeniyle ameliyatla vücudumuza yerleştirilerek kullanılmaktadır.

Bahsettiğim bu giyilebilir teknoloji ürünlerine bakacak olursak; gerçekten de hayatımızı önemli bir ölçüde kolaylaştırdığını ve sağlık alanında dahi işimize fazlasıyla yaradığını görebiliyoruz. İleriki zamanlarda bu teknoloji daha da ilerleyecek ve bu ürünlerin kullanımı çok daha fazla yaygınlaşacaktır. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@brainytech.net mail adresinden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.