Merhaba arkadaşlar bu yazımızda grafik türlerini inceleyeceğiz. Bir önceki yazıda grafik eklemeye değinmiştik. Şimdi ise hangi grafikler ne amaçla daha çok terci edilir görelim;

Sütun Grafikler: Çalışma sayfamızda yalnızca sütunlar veya satırlar halinde yerleştirilmiş veriler bir sütun grafikte çizilebilir. Bir sütun grafik, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi tipik olarak yatay eksen boyunca kategorileri ve dikey eksen boyunca değerleri görüntüler.

Sütun Grafik Türleri:

  • Kümelenmiş sütun ve 3B kümelenmiş sütun;

Kümelenmiş sütun grafik 2B sütunlarda değerleri gösterir. 3-B kümelenmiş sütun grafik ise sütunları 3-B biçiminde görüntüler, ancak üçüncü bir değer ekseni (derinlik ekseni) kullanmaz. Aşağıdaki verilenleri temsil eden kategorilerimiz olduğunda bu grafiği kullanabiliriz,

1-) Değer aralıkları ( örn; öge sayıları),

2-) Belirli ölçek düzenlemeleri ( örn; kesinlikle katılıyor, katılıyor, tarafsız, katılmıyor, kesinlikle katılmıyor gibi),

3-) Belirli düzende olmayan adlar ( örn; öğe adları, coğrafi adlar veya kişi adları),

  • Yığılmış sütun ve 3B yığılmış sütun

Yığılmış sütun grafik değerleri 2B yığılmış sütunlar halinde gösterir. 3B yığılmış sütun grafik yığılmış sütunları 3B biçiminde gösterir, ancak derinlik ekseni kullanmaz. Birden fazla veri serisi varsa ve toplamı vurgulamak istediğimizde bu grafiği kullanabiliriz.

  • %100 Yığılmış sütun ve 3B %100 yığılmış sütun

%100 yığılmış sütun grafik, değerleri %100’ü temsil edecek şekilde yığılmış 2B sütunlar halinde göstermektedir. 3B %100 yığılmış sütun grafik, sütunları 3B biçiminde gösterir, ancak derinlik ekseni kullanmaz. İki veya daha fazla veri serimiz varsa ve bütüne katkıları vurgulamak istersek, özellikle de toplam her kategori için aynıysa bu grafiği kullanabiliriz.

  • 3B Sütun

3B sütun grafikler değiştirebileceğimiz üç eksen ( bir yatay eksen, bir dikey eksen ve bir derinlik ekseni ) kullanır ve yatay ile derinlik eksenleri boyunca veri noktaları karşılaştırır. Her iki kategori ve veri serisinde verileri karşılaştırmak istediğimizde bu grafiği kullanabiliriz.

Çizgi Grafikler:  Çalışma sayfamızda yalnızca sütunlar veya satırlar halinde yerleştirilmiş veriler çizgi grafikte çizilebilir. Bir çizgi grafikte, kategori verileri yatay eksen boyunca eşit şekilde ve tüm değer verileri dikey eksen boyunca eşit şekilde dağıtılır. Satır grafikler eşit ölçekli bir eksen üzerinde zaman içindeki sürekli verileri gösterebilir, bu nedenle de verilerdeki eğimleri ay, üç ay veya mali yıl gibi eşit aralıklar halinde göstermek için idealdir.

Çizgi Grafik Türleri:

  • Çizgi ve işaretli çizgi; Ayrı veri değerlerini belirtmek üzere işaretlerle birlikte ve işaretsiz olarak gösterilebilen çizgi grafikler, özellikle pek çok veri noktamız varsa ve bunların gösterilme sırası önemliyse, zaman içindeki eğilimleri veya eşit aralıklı kategorileri gösterebilir. Birçok kategori varsa veya değerler yaklaşık değerlerse, işaretsiz bir çizgi kullanabiliriz.
  • Yığılmış çizgi ve işaretli yığılmış çizgi;

Ayrı veri değerlerini belirtmek üzere işaretli veya işaretsiz olarak gösterebilen yığılmış çizgi grafikler, zaman içinde her değerin katkısının eğilimini veya eşit aralıklı kategorileri gösterebilir.

  • %100 yığılmış çizgi ve işaretli %100 yığılmış çizgi;

Ayrı veri değerlerini belirtmek üzere işaretli veya işaretsiz veya işaretsiz olarak gösterilebilen %100 yığılmış çizgi grafikler, zaman içinde her değerin katkı yüzdesi eğilimini veya eşit aralıklı kategorileri gösterebilir. Birçok kategori varsa veya değerler yaklaşık değerlerse, işaretsiz bir %100 yığılmış çizgi grafik kullanabiliriz.

  • 3B çizgi;

3B çizgi grafikler her veri satır veya sütunu 3B şerit olarak gösterir. 3B çizgi grafikte yatay, dikey ve derinlik eksenleri vardır ve bunları değiştirebiliriz.

**

  • Çizgi grafikler en çok, grafiğimizde birden fazla veri serisi olduğunda işe yarar; yalnızca bir veri serimiz varsa, bunun yerine dağılım grafiği kullanmamız uygun olabilir.
  • Yığılmış çizgi grafikler verileri toplar ve istediğimiz sonuç bu olmayabilir. Çizgilerin yığılmış olduğunu görmek kolay olmayabilir ve dolayısıyla bunun yerine farklı bir çizgi grafik türü veya yığılmış alan grafiği kullanmayı düşünebiliriz. 🙂

 

Kaynakça;

https://www.microsoft.com/tr-tr/