Merhaba arkadaşlar bu yazımda Hızlı Çözümleme seçeneklerini daha detaylı inceleyeceğiz. Oluşturmuş olduğumuz tablolarda hangi çözümleme yöntemini kullanacağımızdan emin olamadığımız takdirde hızlı çözümleme simgesine tıklayarak ön izleme imkânı sunulmuştur.

Biçimlendirme: Bu sekme içerisinde veri çubukları ve renkler gibi biçimlendirme seçenekleri verilerimizin çeşitli alanlarını vurgulamamızı sağlar. Biçimlendirme sekmesinde görünen biçimlendirme seçenekleri seçmiş olduğumuz verilere bağlı olacaktır. Seçiminizi yalnızca metin içeriyorsa, metin, yineleme, benzersiz, Eşit ve Temizle kullanılabilir.

Veri çubukları= Seçilen değerler arasından bunu yüzde olarak karşılaştırarak aşağıdaki gibi görsel bir imkân tanır.

2016-11-30_10-01-10

Renk ölçeği= Bu seçenek sayesinde belirlediğimiz tonları sayı değerlerini karşılaştırarak uygulanır.

Simge kümesi= Seçilen verileri değerlendirerek çeşitli simgeler ile sembolize etmemizi sağlar.

2016-11-30_10-42-27

Renk akışını belirleme, renk tonlarını değiştirme başka kurallar ekleme gibi durumları düzenleyebiliriz. Bunları; Giriş – Stiller – Koşullu Biçimlendirme sırasını uygulayıp açtığımızda karşımıza çıkan ekranlar aşağıda görseller ile verilecektir.

2016-11-30_10-45-26

2016-11-30_10-48-30

2016-11-30_10-49-47

2016-11-30_10-52-55

 

Grafikler: Excel seçtiğimiz veri türüne göre farklı grafikler önerir. İstediğimiz grafiği göremiyorsak ‘diğer grafikler’ i seçebiliriz. Yine bu sekme içinde üzerine geldiğimiz zaman grafiklerin ön izlemesini görebilir ve isteğimize göre seçebiliriz.

2016-11-30_11-16-49

Sağ üst kısımda ki sekmeden grafik görünümüne seçenekler ekleyebilir grafik stillerini görebilir, grafikte görmek istediğimiz değerleri seçebilir ve filtre ekleyebiliriz.

Diğer grafikler= Bu seçeneği seçtiğimizde karşımıza önerilen grafikler ve tüm grafiklerin bulunduğu ekran çıkar karşımıza. Buradan değerlerimizi yorumlamamıza faydalı olacak en uygun grafiği seçebiliriz.

2016-11-30_11-24-23

Toplamlar: Sütun ve satırlardaki sayıları hesaplamanıza olanak verir. Örneğin, Değişen Toplam biz verilerimize öğe ekledikçe artan bir toplam ekler. Ek seçenekleri görmek için sağ ve soldaki siyah renkli küçük okları tıklayabilirsiniz. Bir önceki yazımda bu kısım incelenmiştir.

Tablolar: Verilerimize filtre uygulamayı ve sıralamayı kolaylaştırır. İstediğimiz tablo stilini görmüyorsanız, Diğer’i seçerek tablo stillerini değiştirebiliriz. Bu konu da bir önceki yazıda mevcuttur.

Mini Grafikler: Mini grafikler, tek bir çalışma sayfası hücresine sığan küçük grafiklerdir ve verilerimizde ki eğilimi görsel olarak ortaya koymak için kullanılabilir. Mini grafikler, mevsimlik değişiklikler veya ekonomik döngüler gibi önemli ögelere dikkat çekebilir, ayrıca en yüksek ve en düşük değerleri farklı renklerle vurgulayabilir. Özellikle verilerimizi başka kişilerle paylaştığımız durumlarda, çalışma sayfası verilerimizde ki eğilimleri göstermek yararlı olabilir.

  • Hızlı Çözümleme aracılığı ile veya Ekle- Mini Grafikler seçeneğiyle ekleyebiliriz
  • Çizgi, sütun veya kazanç/kayıp türlerinden birini seçebilir ve tasarım sekmesinden bunları özelleştirebiliriz.

 

Kaynakça;

https://www.microsoft.com/tr-tr/