Hepimizin geçtiği bu dönemde gerçekten çok dikkat edilmeli, doğru bir karar alınıp aldığımız kararı sonuna kadar istemeliyiz. Eğer bunu böyle düşünmüyorsanız ve isteyerek yapmayacaksınız kendinize de etrafınızdakilere de bu seçimler zarar verebilir. Peki neler yapmalıyız Meslek ve Tercih Seçimi dönemini rahat bir şekilde atlatabilmek için onları biraz olsun tecrübelerle anlatmaya çalışacağım.

1. Ne Yapınca Mutlu Oluyorsunuz?

Ülkemizde çoğu çalışan insan yaptığı işi sevmemekte ve sırf o işi para kazandırdığı için evini geçindirebilmek için çalışmakta. Bu yüzden her gün işe giderken nefret dolu söylemlerle 8-10 saat çalışmakta. Ne kadarı verimli oluyor orası tartışılır tabi ki de. Tanıdığım birinin bu sene içinde bana söylediği ve yatağımın baş ucundaki notlardan asla ayırmadığım bir söz vardır. Başarı ve mutluluk asla para ve kazançtan ibaret değildir.

Karar vermeniz gereken sizi mutlu eden, mutlu edecek işleri yapmanız. Eğer siz zaten yaptığınız o işten keyif alıyorsanız bundan emin olun ki ay sonunda aldığınız o maaş belki bir hediye gibi gelecektir. Hem ailevi hem de kişisel psikolojilerinizi etkileyen bir etmenle karşılaşmanız çok düşük olacaktır. Çünkü siz daima sevdiğiniz işi yapacaksınız. Öncelikle bunu kendinize sorun ben ne yapınca mutlu oluyorum. Bunun kararını verdikten sonra meslek seçimlerinde daha kolay bir karar verebileceksiniz.

2.Çevrenize Kulak Asmayın

Ben endüstri mühendisliğini seçtiğimde “O ne öyle”, “Onu olunca ne yapacaksın”, “İş ilanlarında hiç endüstri mühendisi yok” gibi birçok söylemlerde bulundular. Tabi ki de bunlar bazılarıydı. Sizde seçtiğiniz mesleğe göre değişik sözler alabilirsiniz. Ama kendinize söyleyeceğiniz tek şey ben bu mesleği seviyorum ve isteyerek yapacağım olacaktır. Bundan başka bir şey düşünmeyin.

Hayat sizin hayatınız evet bu hayatınızda kararlar alırken büyüklerinize danışacaksınız ancak ne istediğinizi siz belirlersiniz. Başkaları sizin ne istediğinize karar veremez. Eğer karar verirse hayatınız bir kuklaya benzer.

3.Üniversitenin Sıralaması

Tabi ki de ülkenin en iyi üniversitesine gidip gelişmiş fırsatlardan yararlanarak eğitim hayatınızı devam ettirmek size birçok şey katacaktır. Ancak bundan önemli olan sizsiniz. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz, o fırsatları sizlerde oluşturabilirsiniz.

Son olarak bir şey eklemek istiyorum. Daha önceleri resimle uğraştığım için resimden örnek vereceğim. Resim kağıdını hayatınız olarak düşünün ve elinizde bir kalem ya da fırça. Hayatınızı nasıl renklendirmek nasıl çizmek istiyorsanız çizebilirsiniz. Öncelikle ne çizeceğinize karar vermelisiniz. Atıyorum bir ağaç çizmek istiyorsunuz. Rastgele 10 saniyede de bir ağaç çizebilirsiniz. Günlerce, aylar boyunca da bir ağaç çizebilirsiniz. Hangisine emek harcarsanız o resmi bitirdikten sonra daha mutlu olursunuz. Eğer siz ağaç çizmekten mutlu oluyorsanız da o ağacın vakti ne kadar sürerse sürsün zaten onu çizerken mutlu olacaksınız.

Kendimden bir örnek vermek istiyorum. Kendi blogumda 1 ayda 100 Matlab projesi yayınladım. Eğer ben Matlab ile uğraşmayı, Matlab’i öğrenmeyi sevmeseydim samimi söylüyorum çekilecek bir şey değil :). Bunun içinde hedefinizden vazgeçmeyin ve kararlı olun. Bu tercih döneminde size tek gereken sakince düşünüp karar vermektir. Kimsenin şu mesleği seç bunu seç demesine izin vermeyin ve kalbinizin sesini dinleyin. Kimse size bu kadına aşık ol diyor mu. Sevdiğiniz veya aşık olduğunuz kadını siz seçiyorsunuz çünkü onu seçtiğinizde mutlu oluyorsunuz. Meslekte aynı böyledir. Mesleğinizi yaptığınız işi sevin. Hayat sevince güzel…

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Siz değerli kardeşlerime yardımcı olabildiysem ne mutlu. Industryolog Akademi olarak her zaman meslek danışmalığı için kapımız sizlere açıktır. Sevgi ve mutlulukla kalın.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Ali Demirkaya
Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrencisiyim
http://alidemirkaya.net