Merhabalar,

Bugün, yeni başladığım kitap incelemesi serisinin 2. yazısı ile karşınızdayım. Beni yazıldığı döneme götüren bu roman, benim yine tek solukta bitirdiğim kitaplar arasında yer almaktadır. Ayrıca samimi bir dille yazılan bu roman, size ayrı bir düşüncenin hikayesini anlatmaktadır.

Sabahattin Ali’ nin 1940 yılında yayımladığı bu kitap aslında Ömer ve Macide adındaki iki gencin aşk hikayesini anlatmaktadır. Fakat bu romanda anlatılan aşk hikayesinden çok romandaki kişilerin içlerindeki hesaplaşmalar ön plana çıkmakta ve hisler çok başarılı bir şekilde okuyucuya aktarılmaktadır. Kitapta göze çarpan en önemli husus ise Ömer’ in sürekli kendini sorgulamasıyla problemlerine çözüm yolu aramasıdır fakat her seferinde başarısız olmasıdır ve yaşadığı sıkıntıların kaynağını içindeki şeytana bağlamasıdır.

Romanda Ömer ve Macide’ nin yanı sıra Ömer’ in çevresinde birbirinin kuyusunu kazmaya çalışan Ömer’ in arkadaşları bulunur. Bu arkadaşlarının içinde yazar, profesör ve öğretmen gibi sıfatlara sahip kişiler bulunur. Ömer bu çevreye pek uyum sağlayamamaktadır ve kısa sürede büyük değişimler yaşamaktadır.

Belki de yeni bir başlangıç yapmanın vaktidir.

Yeni bir başlangıç için her şeyi yıkmanın vakti.”

Şimdi gelin hep birlikte bu kitabı daha yakından tanıyalım.  

Roman, Ömer ve Ömer’ in arkadaşı Nihat’ ın bir vapur yolculuğu ile başlamaktadır. Bu vapur yolculuğu esnasında Ömer, önlerinde oturan güzel bir kızı fark eder. Yolculuk bittiği sırada Ömer bu kızı takip etmeye başlar ve tam kıza seslenecekken, kızın yanındaki yaşlı kadının ona seslendiğini duyar ve bu kadın Ömer’ in uzaktan akrabası olan Emine teyzedir. Emine teyze hemen kızın adının Macide olduğunu ve Balıkesir’ den İstanbul’ a konservatuar okumaya geldiğini söyler.

Bir akşam Ömer’ in Emine teyzelere gitmesiyle birlikte Macide ve Ömer birlikte vakit geçirmeye başlar. Ertesi akşam ise Ömer,  Macide’yi okuldan almaya gider ve yolda yürürlerken tüm hislerini söyler. Bundan sonra her şey çok hızlı gelişir ve Ömer ile Macide birbirlerini daha henüz tanımadan evlenmeye karar verirler. Artık Macide Ömer’in yanına taşınmıştır ve birlikte yaşamaya başlamışlardır. Fakat bilmedikleri şeyler vardır; onları günden güne bitirecek olan geçim sıkıntısı ve Macide’nin hiçbir zaman hoşlanmadığı Ömer’ in arkadaş çevresi..

Bir süre sonra, Ömer’ in bu denli hayal dünyasında yaşamasıyla ve hiçbir şeyi ciddiye almamasıyla birlikte hiçbir şey düşündüğü gibi gitmemeye başlar. Macide’ nin hayatına girmesiyle daha çok sorumluluk alması ve gerçek hayata dönmesi gerekmektedir. Fakat Ömer, gerçek hayat altında ezilmeye başlamaktadır. Parasızlık nedeniyle de inandığı ve hayatı boyunca savunduğu bütün düşüncelerin birden yerle bir olduğunu görmüştür. Bunu bir de çevresindeki insanların yanlış yönlendirmeleri eklendiğinde ve aslında çok yüksek insanlar gibi görünürken fikir olarak çok düşük insanlar olmaları sebebiyle Ömer kendi yolunu iyice kaybetmiştir.

Kendi yolunu bulamayan ve içindeki şeytanla uğraşan Ömer, Macide’ yi bu çıkmazın içinde kurtarmak istiyor. Bu süre zarfında Macide de yaşadıklarından dolayı Ömer’ e artık eskisi gibi bakmadığını fark ediyor ve o da çözüm yolları aramaya başlıyor.

Kısa Bir Değerlendirme

Sürükleyici olan bu roman realist bir anlayışla yazılmıştır. Cumhuriyet kavramının henüz sindirememiş ve hayata getirdiği yeniliklere adapte olamayan bir halkın uyum sağlama uğraşları açık bir şekilde bu romanda anlatılmıştır. Ayrıca bu romanda toplumda oluşan aydın halk ve geri kalmış Anadolu halkı ayrımına da karakterler üzerinden yer verilmiştir.

Bir kitap incelememin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım kitabı okumadan önce size fikir sahibi olmanızı sağlamışımdır. Soru ve görüşleriniz için bana  fduman@brainytech.net mail adresinden ulaşabilirsiniz. Esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.