Merhabalar,

Bugün sizlere vaktinizi daha verimli geçirmeniz adına okuduğum bir kitap hakkında bilgiler vermek istiyorum. Bu kitap benim çok kısa sürede bitirdiğim ve okumaktan oldukça keyif aldıklarım arasındadır. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum ve yazıma kitapta geçen “İnsanlar yalanlara gerçeklerden daha kolay inanırlar.” cümlesiyle başlıyorum.

Polisiye Yazarlar Derneği’ nin ve Amerika’ nın Gizemli Yazarları’ nın yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer alan On Küçük Zenci, Agatha Christie’ nin çok satan romanları arasında yer almaktadır. Kitabın orijinal adı “And There Were None” yani Türkçe karşılığı “Ve Hiç Kimse Kalmamıştı” dır. Yazar, daha sonradan kitaba “On Küçük Zenci” adı vermiştir. Bana soracak olursanız bu kitabın orijinal adı kitabı daha iyi yansıtıyor, hatta kitabı bitirince bunu daha net anladım.

Konusu

Kitabın konusunu gelecek olursak size şöyle anlatabilirim. Geçmişte verdikleri kararlar ve hatalar yüzünden bazı insanların ölümüne yol açmış birbirini tanımayan 10 kişi yıllarca bunu kendi içlerinde saklamışlardır. Ta ki günün birinde bu 10 kişi Una Nancy Owen (U.N.O.) adında bir kişiden mektup almışlardır ve tatil amacıyla Zenci Adası denilen bir yerdeki güzel bir eve davet edilmişlerdir. Aslında bu 10 kişi, Owen adındaki kişiyle nereden tanıştıklarını bir türlü hatırlayamazlar, ancak bu davet ücretsiz bir tatil olunca da bunu geri çeviremezler ve başlarına geleceklerden habersiz bir şekilde Zenci Adası’ na gitmeye karar verirler.

Adaya gittiklerinde ise 8 kişiyi büyük bir sürpriz beklemektedir. Çünkü ev sahibi evde değildir ve evde çalışan iki kişi de ev sahibiyle hiç karşılaşmamıştır. Evin içinde çalışanlarla birlikte toplam 10 kişi vardır ve tüm tuhaf olaylar bu 10 kişinin akşam yemeğinin ardından sohbet ettiği sırada gramofona konulmuş plağın çalmasıyla başlar. Ev sahibi bu ses kaydından o 10 kişinin geçmişte neden oldukları ölümleri bir bir anlatır ve onları suçlu bulduğunu belirtir. Bu olay sonrası ortam birden gerilir ve konuklar kendilerine şaka yapıldığını zanneder, ertesi gün erzak getirecek kişinin botuyla adayı terk etmeyi karar verirler. Bu kararın ardından adada o gece 1 kişinin ölmesiyle birlikte herkes korkmaya başlar ve beraberinde sorgulamaya yapmaya başlanır.

Bir sonraki sabah adaya gelmesi beklenen erzaklar gelmez ve konukların geri dönme hayalleri suya düşer. Çünkü bu bot sonraki günler de gelmeyecektir. Adada mahsur kalan konuklar bir karar verir ve katili bulmaya çalışırlar. Ayrıca bu katili bulmaya çalışırken yemek masasında olan 10 tane zenci biblosundan birinin eksildiğini fark ederler ve her gerçekleşen ölümle birlikte bu biblolar azalmaya başlar. Davetliler, artık katilin içlerinden biri olduğunu düşünmeye başlarlar, kimse kimseye güvenmez ve katilin tuzağına düşmemek için planlar yaparlar.

Tavsiye Sebebi

Bu kitabı neden bu kadar beğendiğime gelecek olursak, hem polisiye romanlarını sevmemin hem de kurgusunu beğenmemin etkisi oldukça büyüktür. Ayrıca kitabın anlatımı yalındır ve sürükleyicidir. Fakat bu kitapta dikkat çeken en önemli nokta, kurgunun olayın geçtiği evde yazılmış bir şiire göre planlanmasıdır ve zekice hareket edilmesidir. Aynı zamanda 10 kişinin kendi içlerinde yaşadıkları sorgular göz önüne çıkmaktadır. Bu açıdan bana diğer polisiye romanlarından biraz farklı geldi ve size tavsiye etmek istedim.

Diğer bir noktaya değinecek olursak, yazarın okuduğum ilk kitabı ve bu yüzden diğer kitapları ile karşılaştırma yapamıyorum. Ama bu kitap hem insanda bir merak duygusu uyandırıyor hem de tek solukta okuyup bitirmemize yardımcı oluyor.

Umarım bu yazı sizler için faydalı olmuştur ve kitap hakkında bir fikriniz oluşmuştur. Yazıma kitaptan alıntıladığım bir cümleyle başlamıştım. Şimdi ise yazımı kitaptan alıntıladığım “Derisi ne renk olursa olsun herkes insandır.” cümlesi ile bitireceğim. Esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.