Matlab Projeleri-İsim Yazdırmak

Herkese merhabalar. Bir Matlab Projesi ile tekrar karşınızdayım. Yakın bir zamanda bir istek gelmişti, herhangi bir harfi yıldızlarla veya herhangi bir şekille nasıl yazdırabiliriz diye. Daha sonrasında bunun üzerine biraz giderek girilen herhangi bir isim veya kelimeyi ekrana yıldızlarla yazdırabilmek için bir algoritma geliştirdim. Faydalı olması dileğiyle.

Harf Nasıl Yazdırılır ?

Matlab matrislerden oluştuğundan dolayı hemen hemen bir çok işlem için bizlere kolaylık sağlamaktadır. Neden bu kolaylığı biz harf oluşturmakta kullanmıyoruz ? diye bir düşünürsek, A harfini ele alalım. 5*5 lik bir matristen oluşturursak ve belirli yerlere (1,1), (1,2), (1,3) … ” * ” işaretini koyarsak biz istediğimiz harfi oluşturabiliriz. İşte koşulumuz meydana gelmiş oldu. Nasıl mı ? İşte Böyle;

Döngüde ki i, satırı j ise sütunu temsil etmektedir. O satır ve sütunların bağlı olduğu sayılar harfimizdeki yerini sağladığı takdirde bize harfi oluşturacaktır. Neden fonksiyon oluşturduk ondan bahsedeyim. Biz kullanıcıdan isimleri alacağız ve aldığımız her bir ismin harflerini tek tek fonksiyon halinde çağıracağız. Biz fonksiyonu çağırdığımızda sonucunu ise matris halinde döndürmesini isteriz ki diğer oluşan harflerle birleştirebilelim. Temel olarak mantık bu. Yazının ilerleyen kısmında detaylı olarak anlatacağım. Öncelikle A harfinin nasıl bir görüntü sergilediğine bakalım.

Diğer harfleri de aynı şekilde yazdıracağız. Diğer harfleri görüntülemek için Buraya Tıklayabilirsiniz… Şimdi ise ana programımıza geçelim.

Tek tek inceleyelim şimdi. En başta boş bir matris oluşturmamızın sebebi, harf aralarına boşluk koymak içindir. Sonrasında kullanıcıdan İsmini veya yazdırılmasını istediği kelimeyi istiyoruz. Kelimenin uzunluğunu buluyoruz ki harfleri bulmak için oluşturacağımız döngünün uzunluğunu belirleyelim. Daha sonrasında bir yapı tanımlıyoruz. Bu yapının içine oluşturduğumuz harf fonksiyonlarını tanımlıyoruz.

Sonrasında isminiz diye bir matris tanımlıyoruz. Bu matris öncelikle 2 tane boş matristen oluşacak. Şimdi sıra harfleri okumaya geldi. Döngümüzü girilen kelimenin uzunluğuna kadar olacak şekilde başlatıyoruz. Girilen metindeki her bir kelime için if-else karar yapılarını kullanarak oluşturacağı fonksiyonları çağırıyoruz.

Şimdi örnek olarak adım adım girelim. Kullanıcı “Ali ” ismini girdi. Döngüyü 3 e kadar döndüreceğiz. İlk harfi aldık. İlk harf hangi koşulu sağladığına bakalım. A harfi olan koşulu sağladığından dolayı geçici bir değişken olan ks ‘ye harf ve yanında bir boşluk olacak şekilde atama yaptık. İsminiz değişkenini ilk olarak boş atamıştık. ks değişkenimize a harfini atamıştık öncelikle. İsminizde oluşan a harfi oluşacaktır. Yani şu şekilde;

Gördüğünüz gibi yanları boş olacaktır. Sonrasında döngü devam etmektedir ve l harfi için işlem devam edecektir. ks değişkeninin yeni hali L harfi olacaktır ve sonrasında en son kayıtlı olan İsminiz değişkeniyle birleşecektir.

 Son olarak da İ harfi eklenecektir.

 Sonuç olarak da isim yazdırılacaktır. Bir de Industryolog için deneyelim.

Tabiki bazı harfler için mesela  i ve ç harfi için kolaylık olması açısından o fonksiyonları yazmadım. Daha fazla geliştirmek sizin elinizde. Başka bir projede görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Dosyaların ve Fonksiyonların Tamamını Buradan İndirebilirsiniz.