Matlab Eğitimleri 3 -Fonksiyonlar ve Kullanımı

 

Matlab  Fonksiyonlar başlığı altında bu yazımızda fonksiyonların hangi amaçlar da kullanılacağını ve nasıl kullanılması gerektiğini anlatmaya çalışacağım ve ardından videolu anlatımını izleyebileceksiniz. Ayrıca Youtube kanalımızda bizleri takip ederek güncel videolarımızı takip edebilirsiniz.

Fonksiyonlar bir çok programlama dilinden aşina olduğumuz şeylerdir. Tıpkı matematiksel anlamdaki fonksiyonlar gibidirler. f(x) fonksiyonu olduğunda mesela x ‘e değer vererek y ‘yi ya da fonksiyonun değerini bulabiliriz. Ayrıca sonradan alt program çağırabiliriz ve işlemlerde kullanabiliriz. Bunu kıyaslayacak olursak diğer programlama dillerindeki sınıflara örnek olarak verebiliriz. Mesela bir tane main programımız vardır ve biz bu programda nasıl ki class ‘ları çağırıyorsak aynı şekilde Matlab ortamında da fonksiyon olarak çağırabiliriz.

Matlab ortamında fonksiyonları kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli özelliklerden bir tanesi de Matlab’in kayıtlı olduğu dizin ve fonksiyonun kayıtlı olduğu yerler. Bu 2 yerin aynı olması lazım ki fonksiyonumuz başarılı bir şekilde çalışabilsin.

Örnek olarak yapacağımız soru basit bir örnek olacaktır. İlerleyen projelerde fonksiyonlar ile ilgili bir çok örneklere yer vereceğiz. Sorumuz : 2 nokta arasındaki eğim ve uzaklığı bulan fonksiyonu yazınız. 

Ayrıca fonksiyonları kayıt ederken fonksiyon ismi ile kaydetmemiz gerekmektedir.

Yukarıda da görüldüğü gibi fonksiyonun kayıt yeri ile Matlab dizinini aynı yer yaptığımızda sorunsuz bir şekilde fonksiyonumuz çalışmaktadır.

Her türlü görüş, öneri ve sorularınız için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz. Daha fazla soru çözümü için alidemirkaya.net adresini ziyaret edebilirsiniz.  

  Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, esen kalın…