Marea: Atlantik Okyanusu’nu Geçen İlk En Yüksek Kapasiteli Sualtı Kablosu

Merhabalar;

Bu yazımda küresel internet ağında yaşanan devasa bir gelişimden söz etmek istiyorum. Keyifli okumalar dilerim 😊

Gün geçtikçe insanlar ve organizasyonlar internete ve bulut teknolojilerine erişim sağlamak için global ağlara daha çok güveniyorlar. Yeni teknolojiler insanlara fotoğraf yüklemekten web sayfalarını gezinmeye, banka aktivitelerini yönetmekten hava taşımacılığına kadar kolay ya da karmaşık birtakım işleri yapmaya imkan veriyor. Çoğu insan internete olan bağımlılığının farkında ancak az bir kısmı bu devasa erişimi sağlayan sualtı ağlarının oynadığı kritik rolün farkında. İnternetin bu denli yoğun kullanımı daha kapsamlı ve daha yüksek kapasiteli sualtı kablolarına ihtiyacı ortaya getirdi ve Microsoft ve Facebook ortaklığında dünyanın en yüksek kapasiteli sualtı kablosu projesi tamamlandı.

 

 

Marea, kelime anlamı olarak İspanyolca’da “gel-git” anlamına geliyor. Marea, Virginia-Virginia Sahili’ni ve İspanya-Bilboa’yı birbirine bağlayan ilk sualtı kablosunun adı aynı zamanda. Marea 4000 kara mili yani yaklaşık 6437 metre uzunluğunda ve 5125 tondan daha fazla bir ağırlığa sahip. Saniyede 160 TB veri taşıma kapasitesine sahip ve bu durum Marea’yı Atlantik Okyanusu’nu geçen en yüksek kapasiteli sualtı kablosu yapıyor. Kablonun gelişim, dizayn ve uygulama aşamalarında Facebook ve Microsoft ortaklık yaparken, üçüncü ortak olarak küresel iletişim altyapı uzmanı Telxius da kablonun inşası ve gelecekte yapılacak olan bakımlarını üstlendi.

 

 

 

Projenin inşa aşamasında hatırı sayılır ölçüde zorluklarla da karşılaşıldı. Marea’nın sahile denk gelen kısımları kabloyu korumak amaçlı kumun altına gömüldü, geriye kalan büyük kısmı ise yaklaşık olarak 11000 feet yani 3352 metre derinlikte okyanus tabanına yerleştirildi. Planlamacılar kabloyu yerleştirirken deprem alanlarına, mercan resiflerine ve hatta aktif volkanlara bile dikkat ederek kablonun yerleşimini rotaladılar.

 

Suyun Altında Montaj

Biliyoruz ki internet erişimi son zamanlarda hepimiz için büyük bir ihtiyaç halini almış durumda ve çevrimiçi erişimimizin büyük çoğunluğu Marea gibi yapılara dayanıyor. Amerika’yı ve Kanada’yı Sandy Kasırgası vurduğu zaman, kasırganın yörüngesinde çok fazla kablo bulunmasından dolayı internet ve telefon bağlantıları büyük derecede kesintiye uğradı. Frank Rey, Microsoft bulut yapıları ve operasyonları bölümünden küresel ağ stratejisi yöneticisi, “ Kasırga büyük bir yıkımdı. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki erişim saatler boyu kesintiye uğramıştı ve bu durum bize New York ve New Jersey’deki yerleştirilmiş tüm transatlantik kablolarının güçlendirilmesi için yeni bir fikir sağladı.” şeklinde bir yazı yayımlamış şirketin internet sitesinde.

 

 

Şirketler gelecekte Sandy Kasırgası’nın yaratmış olduğu benzeri çaptaki erişim sorunlarını, Marea’nın önleyeceği konusunda umutlular. Hatta Facebook Batı Sahili’nde benzeri bir projeye hazırlandığını duyurmuş. Google ile ortaklık yapılacak projede bu sefer Los Angeles ve Hong Kong arasına bir kablo bağlantısı yapılması tasarlanıyormuş.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere, keyifli ve verimli günler dileğiyle 😊