LINQ To SQL Where Kullanımı

Herkese merhabalar;

Bu yazımda sizlere MSSQL ortamında sıklıkla kullanılan bir sorguyu yani where sorgularının LINQ To SQL ortamında nasıl gerçekleştireceğimizi anlatacağım. Faydalı olması dileğiyle, keyifli okumalar şimdiden.

Where Kullanımı ?

Where Select ifadesi ile yapılan belirli bir koşula bağlı kayıtların seçilmesi isteniyorsa kullanılır. Tıpkı Türkçe ‘deki karşılığında olduğu gibi. Belirlediğimiz bir koşulun nerede olduğunu göstermesini istiyoruz. Aşağıdaki örneği inceleyelim;

Yukarıdaki örnek sorgularda where ifadesinin genel kullanımlarından örnekler verdik. Şimdide LINQ To SQL ortamına geçelim. Bunun için şöyle bir işlem yapacağız. Order tablosundan yani Siparişler tablosundan Sipariş tarihini belirli aralıklar arasından sorgulayacağız. Yani kullanıcı arayüzde bu ay yapılan satışları listelemek isteyecektir ve kullanıcıya bunu nasıl verebiliriz, tabiki de where sorgusu yardımıyla 2 tarih arasında sorgulama yapacağız. Öncelikle bağlantımızı oluşturuyoruz.

Şimdide butona çift tıklayarak aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Bu örnekte bir sonraki yazının konusunu yani join işlemini de anlattım. Burada önemli olan where ifadesiydi. where ifadesini normal bir sorgu yazıyormuş gibi kullanıyoruz. Programımızı çalıştıralım.

 

Başarılı bir şekilde çalıştı bir sonraki yazımda join ifadesini yani tablo birleştirmeyi anlatacağım.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, esen kalın…