Günümüzün hızla değişen ve gelişen dünyasında, liderlik ve liderin davranışları artık daha da önem kazanmaya başladı. Şirketlerin başarılı olabilmek için sadece üst seviyede değil her kademede liderlik yapabilecek yetenekli ve istekli insanlara ihtiyacı var.

İyi liderlere sahip şirketler, özellikle işlerin ters gittiği dönemlerde toparlanma sürecini daha hızlı atlatırlar, uzun dönemli ve sürekli kar edebilirler. Her şeyden de önemlisi, dünyayı değiştirebilecek düzeyde başarılı işlere imza atabilecek ekipler, olağanüstü liderlik özelliklerine ihtiyaç duyarlar.

Gelin hep birlikte bir liderin temel davranışlarının neler olması gerektiğine göz atalım ve bu davranışların etkilerini örneklerle açıklayalım.

PERSONELİNİZİ VE ŞİRKETİNİZİ TANIMAK

Liderler işlerini adeta yaşamak zorundadırlar. Bunu başaramayan liderler, genellikle günlük gerçeklerin uzağında kalırlar. Kendilerine ulaştırılmış bir sürü bilgi olur ama bunlar süzgeçten geçirilmiştir ve subjektif olabilir.

Başarısız liderler, eylemin olduğu yerde değildir. İşle iç içe değildirler ve bu yüzden organizasyonlarını detaylı olarak tanımazlar ve personeli de onları tanımaz.

İyi bir lider operasyonun olduğu yerden kopuk yaşamaz.

Bir fabrikayı ya da şirket merkezini ziyaret eden bir lider düşünün. Personel ile gayet nazik sohbet ediyor, astlarının aile hayatlarına ve çocuklarına ilişkin gelişigüzel sorular soruyor. Ya da futbol, basketbol gibi spor dalları hakkında vb genel sohbetler ederek oradan ayrılıyor.

Ziyaret sonrası yöneticilerin bazılarında büyük bir rahatlama oluşabilir çünkü her şey çok iyi gitmiş olabilir. Ancak iyi yöneticiler hayal kırıklığına uğramıştır. Zorlu ve çetin sorular için hazırlanmışlardı çünkü iyi bildikleri bir iş hakkında test edilmeyi bekliyorlardı.

Ziyareti gerçekleştiren lider bu durumda hiç bir şey öğrenememiştir ve çalışanları üzerinde kötü bir etki bırakmıştır.

GERÇEKÇİLİKTE ISRARCI OLMAK

Bir çok organizasyon gerçeklerden kaçmaya ya da üzerini örtmeye çalışan insanlarla doludur. Peki neden ? Çünkü gerçekler yaşamı zorlaştırıcı olabilir. Çoğu zaman pek çok kimse üstlerinin otoritesine meydan okuyan sorun çıkarıcı olmak istemez ya da bir çözümleri olmadığını kabul etmek can sıkıcı olduğundan zaman kazanmak isterler.

Bazen liderler göz göre göre bir yalanlama içerisinde olurlar, organizasyonun zayıf yönlerini doğru dürüst açıklayamazlar ve bu konuda ne yapılacağını detaylı bir şekilde açıklayamazlar. Arkadaşlar sizlere tavsiyem, çalıştığınız ortamda her zaman gerçekçiliği kucaklayın.

Planlarınızı sadece hedeflere ulaşmak için değil, bu hedeflere nasıl ulaşılacağını da düşünerek yapın.

Gerçekçilikle ilgili bir diğer önemli nokta da, değerlendirme yaparken sadece kendi şirketinize  odaklanmak yerine, dünyada neler olduğuna da bakmaktır.  Bir önceki yıl şirketinizin performansı artmış olabilir, peki rakipler ne yaptı ? Ya da müşteriler bizim ürün ya da servislerimiz hakkında ne düşünüyor ? Çalışanlar işleri doğru yaptığımızı düşünüyor mu, yoksa mutsuz şekilde kendilerine söylenenleri yapıp eve mi gidiyorlar ?

AÇIK HEDEFLER VE ÖNCELİKLER BELİRLEMEK

Hedef belirlerken uygulanan en bilinir teknik, İngilizce de “SMART” olarak kısaltılan yöntemdir. Bu kısaltmadaki “S” harfi, hedeflerin “specific” yani açık ve net olması gerektiğini belirtir. Başarılı liderler herkesin kavrayabileceği bir kaç öncelik üzerine yoğunlaşırlar. Çok fazla sayıda hedef ve öncelik belirlemek, günümüzün parçalı organizasyon yapısında ve kısıtlı kaynakların olduğu ortamlarda karmaşaya ve açmaza neden olabilir.

On tane önceliğim var diyen bir lider, en önemli şeylerin ne olduğunu kendisi de bilmiyordur. Bu yüzden şirketiniz açısından hayati önem taşıyan bir kaç önemli önceliği iyi belirlemeniz ve bunları çalışanların anlayabileceği şekilde anlatmanız gerekir.

Bu aşamada basitlik devreye giriyor. Başarılı liderler, hedefleri doğrudan ve basit bir dille anlatmanın yolunu bilirler ve böylece diğer insanlar onları anlayabilir ve hedeflere uygun hareket edebilirler. Şunu unutmayın ki bir lider olarak hedefleri sizin bilmeniz ve uygulamanız her ne kadar önemli olsa da, esas fark yaratan faktör tüm çalışanların bu hedeflere odaklanması ve sürekli uygulamasıdır.

Liderin temel davranışlarını bir sonraki yazımızda ele almaya devam edeceğiz, keyifli okumalar.