Liderin temel davranışlarını konu aldığımız yazının ikinci bölümüyle birlikteyiz. Bu bölümde temel davranışlardan dört tanesini daha inceleyip örnekleyerek yazımızı sonlandıracağız, keyifli okumalar.

TAKİPÇİ OLMAK

Açık ve belirgin hedefler koyduktan sonraki en önemli temel davranış takip etmektir. İş dünyasında, kimin neyi, ne zaman yapacağı belli olmadan biten bir sürü toplantıya katıldım.

Bu tip toplantılarda, sonuçlarla ilgili yükümlülük alınmazsa başarıya ulaşılamaz.

Bir keresinde katıldığım bir toplantıda, iki farklı departman arasında kurulmak istenen bir iletişim yöntemine karar verilmesi gerekiyordu. Taraflar, daha önce de bir sistem kurmayı denemişler fakat başarısız olmuşlardı ve bunun için birbirlerini suçluyorlardı. Yaptığım ilk şey, sistemin kurulması için sorun teşkil eden şeyin ne olduğunu tespit etmek oldu. Daha sonra tarafların katılımını sağlayarak, çözümleri onların getirmesini istedim ve şunu söyledim :

Hiç kimse işe yaramayacağını düşündüğü şeyleri aksiyon olarak yazmasın !

Daha sonra ise bir takip mekanizması kurmak için, sistem oturana kadar haftalık kısa bir gözden geçirme talep ettim. Böylece hem pasif durumda olan ya da olmayı düşünen herkes olaya dahil oldu ve herkes takiple ilgili beklentileri anlamış oldu.

 BAŞARIYI ÖDÜLLENDİRMEK

Eğer insanların belirli sonuçları üretmesini istiyorsanız onları ödüllendirmeniz gerekir. Bu çok açık ve bilinen bir gerçektir değil mi ? Fakat bir çok şirket, ödülleri verimliliğe bağlama konusunda yetersiz kalır. Çünkü işin başındaki liderler, bu çok temel liderlik davranışını doğru uygulayamazlar.

Bir çok kez personel değerlendirmeleri yapılmaz ya da baştan savma yapılır, ödüllendirmeler yapılmaz ya da bir görev edasıyla yapılır ve içtenlikten, objektiflikten uzaktır, işlerin nasıl başarılacağını bilen insanlar yükseltilmez ve bunun gibi daha bir çok yanlış yapılır.

İyi bir lider şirketin bu ayrımları yapmasını ve bunun bütünde bir tarz haline gelmesini sağlar. Herkesin, ödül ve saygının verimliliğe dayalı olduğunu bilmesini sağlamak, en temel liderlik davranışlarından birisidir.

PERSONELİN YETENEKLERİNİ GELİŞTİRMEK

Bir lider olarak, farklı konularda bir çok tecrübe ediniriz. İşimizin en önemli parçalarından biri bu bilgi ve tecrübeyi gelecek kuşaklara aktarmaktır.

İyi bir lider, insanlara emir vermek ile iş yapmayı öğretmek arasındaki farkı bilir ve ona göre plan yapar. Kişisel olarak, benimle çalışan yeni arkadaşlara ilk söylediğim şeylerden birisi şudur;  birlikte başaracağız !

Peki bilgi ve tecrübelerimizi nasıl aktaracağız ? Benim en çok uyguladığım yöntemlerden bir tanesi, kişiyi iş başında gözlemlemek ve ona uygun, yararlı bir destek vermek. Bu desteği verirken aceleci olmadan, sabırla ve iyi bir takiple kişiye geliştirilmesi gereken noktaları göstererek yapmalıyız.

Bir diğer eğitici nokta da soru sormaktır. İyi liderler eğitici sorular sorarlar ve karşı tarafı düşünmeye, araştırmaya ve bulmaya sevk ederler.   

KENDİNİZİ TANIMAK

İnsanın kendisini tanıması bir çok yönden önemli olabilir. Konu, bir organizasyona liderlik etmeye geldiğinde bu daha da önem kazanır. İyi bir liderin duygusal açıdan dayanıklı olması gerekir.

Duygusal açıdan dayanıklı hale gelebilmek için de kendinizi iyi tanıyıp, güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olmalısınız. Liderlik yolculuğu sırasında; kendi bakış açınıza uymayan bakış açılarını kabul etme, fikir ayrılıklarıyla baş etme, kendi zaaflarınızı kabul edip onlarla ilgilenebilme, performansı düşük olan personele karşı sağla durma ve belirsizliklerle başa çıkma gibi bir çok zorlu durumla karşılaşacaksınız.

Duygusal açıdan dayanıklı olmayan bir lider bu durumlarla başa çıkamaz ve başarısız olur. Duygusal dayanıklılığı oluşturan bazı temel olgular vardır. Bunlardan birisi sahici olmaktır. Lidere olan güveni teşkil eden en önemli temel özelliklerden birisidir.

Diğer iki önemli olgu, kendini bilme ve kendine hakim olmaktır. Bu daha çok, egoyu kontrol altında tutma, davranışların sorumluluğunu alma ve dürüstlük standartlarına bağlı kalmayla ilgilidir.

Son olgu ise alçak gönüllü olmaktır. Duygusal açıdan dayanıklı bir liderde olması gereken en önemli özelliktir. Çünkü bu özellik sayesinde, dinlemeyi öğrenir ve bütün cevapların kendimizde olmadığını anlarız.

Şunu unutmayalım, bir şirketin liderinin davranışı, o şirketin kültürünün temelidir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.