Kuyruk Teorisi diye duyunca sizin de kim bilir ilk başta neler geldi aklınıza? Açıkçası benzetim ve yöneylem derslerinde kuyruk teorisini duyana kadar benim aklıma bile gelmemişti. Kuyruğun da mı teorisi olurmuş? Her yerde karşımıza çıkan kuyruklar için meğerse yıllardır çalışmalar yapılmış. İlk kez elektrik mühendisi A. K. Erlang tarafından 1909 da telefon konuşmalarının oluşturduğu kuyruk üzerinde çalışmalar başlatılmıştır.

desmatamento

Hastanelerdeki hasta kuyruğunda , marketlerde ödeme yapmak için kasalarında önünde, özellikle Sakarya üniversitesinde okuyorsanız yemekhane sırası (yemek yedikten sonra tepsinizi iade etmek için oluşan kuyrukta tekrar acıkabilirsiniz), trafikteki tıkanıklıktan, berber salonundaki sıra beklemeye kadar, hayatımızın beklemelerle dolu geçtiğini görüyoruz. Bazen kelimeler kifayetsiz kalabiliyor.

(http://www.mailce.com/kuyruk-cilesi.html)

Ayrıca her şeyi kendimize yormayalım. Bekleyenler sadece insanlar değildir. Makinalar da bekler. Üretim bandında, bir önceki üretim aşamasından gelmeyen mallar üretimin durmasına neden olur. Uçaklar piste inebilmek için sıraya girerler, bazen havada tur atarak beklerler. Trafik ışıkları.. en başarılı kuyruk teorilerinin uygulandığı sistemlerdir. Yanlış yapılan sistemlerin de işletmeleri özellikle maliyet açısından zarara uğratacağını biliyoruz.

hqdefault

Yıl 2016 olmuş olabilir, teknolojik gelişmeler bizi hayrete düşürüyor olabilir. Ama hala markette ,bankada atm önlerinde(kredi yada burs alıyorsanız malum atmnin önündeki sıra) bekleyebiliyoruz. Benim hayatımda böyle şeyler problem olmaz diyorsanız sizi Tem Çamlıca gişelerine davet ediyorum . 4 hgs gişesi boşken diğer 4 ogs gişesinde 1 km kuyrukta çok yorgun bir şekilde beklediğinizi düşünün. Belki burada başka etkenler devreye girebilir ama önemi yok. Aslında ne okuduğumuzun, nerede çalıştığımızın da bir önemi yok, zamanın da ne kadar değerli olduğunu biliyoruz, her saniye hayatımızdan gidiyor hatırlamakta fayda var.

Kötü bir şey olarak görünen kuyruğu kendi çıkarları doğrultusunda kullanan işletmeler olabilir. Mesela süpermarketlerin ödeme kuyruğunda bekleme alanlarına çikolata, şeker, dondurma gibi ürünler koyarak bizi harekete geçiriyorlar. Alışverişi tamamladığımız için ödül olarak birkaç ürünü sepete atıveriyoruz.

market-kuyrugu_780x565-np0zuuimz9

Asıl önemli kısım müşteri memnuniyeti için temel performans kriteri ortalama bekleme süresidir. Diğer bir gösterge ise, kuyruk uzunluğu olabilir. Buradaki değerler, ele alınan sisteme göre tasarımcının kararına bağlıdır. Örneğin bir maç bilet kuyruğundaki 200 kişilik bir kuyruğu normal karşılarken veya Iphone 7 sırası için 5 gün önceden yer kiralama normal gelirken(!), marketteki kasa önündeki 6 kişilik kuyruğa söylenebiliriz..

2

Bu konuda birçok teori kullanılıyor ve en optimum düzenler ve sistemler oluşturuluyor. Mesela benzetim modeli ile birçok senaryo oluşturulur ve en uygununa karar veririz. Bu sistemler oluşturulurken sistemin bileşenleri olarak temel aktörlerden “müşteriler” ve “hizmet verenler”, analizi etkileyen “kuyruk büyüklüğü” , müşterilerin geliş ve gidiş sürelerinin meydana getirdiği “hizmet süresi” kullanılıyor..

Bilmemiz gereken mühim bir model de bulunmaktadır; Poisson Kuyruk Modeli..

Yöneylem açısından düşünürsek işi de yoğun rakamsal modellemelere ve işlemlere yükleriz. Matematiği kombinasyondan türeve kadar kullanabiliriz.
Kuyruğa ilk giren ilk çıkar (fifo mantığı) kuyruklar bu mantık doğrultusunda eritilir. Öte yandan son girenin ilk çıktığı sistemler (lifo) ile de karşı karşıya kalabiliyoruz. Rastgele seçim (siro) ile hizmet veren de bulunmaktadır.. mesela bazı üretim tezgahları önem önceliği olan işleri ön sıraya kaydırabiliyor.

3

Müşteri hizmet almak için gelir ve zamanında karşılanmasını bekler. Aksi takdirde müşterinin kaybedilme olasılığı vardır. Bu da işletmeye zarar verir. İşletme ve müşteri arasında mutualist bir ilişki için kuyruk analizi kaçınılmaz.

Üretim prosesinde muhtemel tıkanıkların önüne geçmek, verimli üretim yapabilmek, maliyeti en aşağıya çekmek, arz talep dengesini yönetme imkanı gibi şeyleri sağlamak için kuyruk analizini kullanmak zorundayız.

Beklemek sabır işidir, umarım beklediğiniz her şey sonucuna değer.

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz