nisa2

Kurumsal kaynak planlaması; “İşletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken işgücü, makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemlerine verilen genel addır.” Diye geçmektedir. İngilizcesi Enterprise Resource Planning şeklinde olduğu için günlük hayatımızda daha çok ERP diye kullanırız. Geçmişte ERP olmadan önce işler nasıl yürütülüyordu, şu an nasıl yürütülüyor, fayda ve zararları neler, bunları anlatmaya çalışacağım. Şimdiden verimli okumalar.

erp-2-281x300

Tanımda da geçtiği üzere “bütünleşik” diye bir kavram var. Yani çalıştığımız kurumda bulunan birimleri, departmanları, hem işlerin daha hızlı ve kolaya indirgenmesi hem de karışıklığı önlemek amacıyla birleştirmeye ERP diyoruz aslında. Daha somut bir örnekle açıklarsak ERP yokken yani firmadaki departmanların, kullanacağı bilgileri ortak bir bilgisayar ağından yönetmeden önce; diyelim ki işçilere maaş verilecek. Tüm departmanda çalışan işçilerin, tüm bilgilerinin insan kaynakları departmanında olması gerekiyordu. Her işçinin insan kaynakları departmanında bir numarası olması gerekiyordu ve bu numaralar karışıklığı önlemek amacıyla bordrolama departmanında da olmalıydı. Bu şekilde maaş verileceği zaman insan kaynakları bilgileri bordrolama bölümüne gönderir, bordrolama bölümü kontrol ettikten sonra mali işler departmanına gönderirdi. Mali işler departmanı da zaten bana gelen bu veriler insan kaynaklarında ve bordrolama bölümünde kontrol edildi diyerek çalışanların verileriyle ilgilenmez, sadece kesinti, prim ve vergilerle uğraşırdı. Ve kullanılan bu sistem karışıklığa yol açıyordu.  İnsan kaynaklarında numarası olmayan işçi maaşını alamıyordu.

Kurumsal kaynak planlaması sonrasında ise; kullanılan birçok uygulamanın verilerini birbirine bağladı. Kayıp işçi numarası gibi sorunlar ortadan kalktı. İşler standart bir düzen şeklinde şeklinde ilerlemeye başladı. Ve ERP sistemi, işletmelere analizleme işlevi de kazandırmış oldu.

erp

Her sistemin olduğu gibi ERP’nin de artıları ve eksileri vardır. İlk olarak artılarına bakacak olursak;

enmresim_erp-1601

Artıları;

 • Envanter, maliyet yönetimi, tasarım mühendisliğinden tutun çıkan faturalara, makbuzlara varana kadar bilgileri birbirine bağlamış oldu.
 • Esnek yapısı sayesinde tüm sektörler için uygulamalar geliştirir.
 • İnternet üzerinden elektronik veri transferine uyum sağlar. Günümüzde buna örnek olarak e-ticaret verilebilir.
 • Analiz yöntemleri, erken uyarı sistemiyle yönetimin karar vermesine destek sağlar.
 • Müşteri ihtiyaçlarının daha kısa sürede temin edilmesine yardımcı olduğu için müşteri ilişkilerini de geliştirir.
 • İşletmede ortak dil geliştirir.
 • Etkili stok yönetimini sağlar.
 • Eksileri;

Diyelim ki şirketimiz ERP kullanıyor; ama işe yeni alınan yönetici ise ERP’yi bilmiyor, o zaman iş yerinde sistemin karışmasına yol açabilir.

 • ERP sistemi oluşturmak, firma için pahalı olabilir.
 • Bu sistemi departmanlardan birindeki bir çalışan iyi kullanmıyorsa bu diğer departmanlara da yansıyabilir.
 • Eskiden kullanılan sistemlerle uyumsuzluk yaşanabilir.
 • Kullanımı zor olan bir sistemdir.

Artılarını ve eksilerini yazdık ve ERP’yi uygulamak istedik, bu sürece geçmemiz ne kadar zamanımızı alıyor? Bu tabi ki  uygulamaya çalıştığımız işletmenin büyüklüğüne göre ve bu sistemi uygulayan ekibin performansına, yeterliliğine göre değişmekte ve diğer projelere göre daha uzun olduğu söylenebilir ama genel olarak 1 ay ile 3 yıl arasında sürmekte.

Diyelim ki şirketimiz ERP kullanıyor; ama işe yeni alınan yönetici ise ERP’yi bilmiyor, o zaman iş yerinde sistemin karışmasına yol açabilir.

Dünyadaki Pazar payına bakarsak;

 • Epicor, Infor, Intacct Corporation,Microsoft Dynamics AX,Netsuite Inc.,Oracle,QAD,Ramco System,SAP AG,Salesfoece.com gibi büyük Global firmaların ürünleri ve satış oranları incelendiğinde Bulut ERP pazarı ( Cloud ERP ) 2016-2021 arasında %8,3 büyüyecek. 2011 – 2015 arası için yapılan araştırmada ise büyüme oranı %6,38 olarak belirlenmiştir.
 • Uluslararası araştırma şirketi Gartner’in verilerine göre 2005 yılında dünya çapında ERP pazarının hacmi 16.7 milyar $ dır.
 • Dünyada 2004-2005 yılları arasında ERP pazarı %5.4 olarak büyümüştür.

Tarihsel gelişimine de bu şekilde göz atabiliriz.

kapsam-bakimindan-erp-gelisimi

j

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz