Herkese merhabalar,

Hayatımızın belli kırılma noktaları vardır. Bunlardan biri; farklı bir şehirde üniversite kazanıp büyüdüğünüzü anladığınız o andır. İlk defa elektrik, su faturası ödediğinizde, hastaneye yalnız başınıza gitmek zorunda kaldığınızda veya ne kadar üzgün olsanız da telefondaki sizden uzaktaki kişiye ‘iyiyim’ dediğinizde o farkındalık gelir oturur bağrınıza.

Bir diğer kırılma noktası ise iş değiştirme sorunsalınızdır. Doğru kararı vermek için çok ciddi düşüncelere girip her detay hesap edilir. Ancak o kararın doğru olup olmadığı yalnız ve yalnız iş değişikliği gerçekleştiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu süreci biraz daha az sancılı atlatabilmeniz için sizlere birkaç öneride bulunduğum bu yazımda yakın tarihte yaşadığım büyük firma – küçük firma ikileminden de bahsedeceğim.

Yeni mezun olarak işe başladığımız ilk zamanlar her işi yapma isteği, her konudan bir kazanım çıkarma ve sürekli yeni şeyler öğrenme çabası sonraki zamanlarda özellikle biz endüstri mühendislerinin başını çok ciddi ağrıtmaktadır. Farkında olmadan birçok konu hakkında bilginiz olduğu için birçok iş size kalır ve siz sorumlu kişi olarak görülmeye başlandığınız için aslında kendi işiniz olmayan bir sürü süreçten de sorumlu tutulursunuz. Anlatımımdan anladığınız üzere tam da böyle şeyler yaşadım 🙂

Yaşadığım Deneyim İse

Tekstil sektöründe ihracat yapan küçük ölçekli bir işletmede, ilk işe başladığım zamanlar sürekli yeni şeyler öğrenme isteğim ile 6 ay içinde fabrikanın her departmanındaki süreçleri bilir hale gelmiştim. Tabiki bunda; müdürümün her departmanda belli bir süre geçirmemi sağlatan oryantasyon sürecinin de etkisi büyüktü. Her süreci detaylı bir şekilde öğrendikten sonra kendi işine odaklanmak ve empati kurarak doğru kişilerden doğru verileri isteme oranı da oldukça artıyor.

Bende tam olarak bu kıvama geldiğimde; işini seven, harıl harıl çalışan ve çalışmaktan zevk alan normal bir çalışandım. Ta ki tüm işler üzerime yıkılmaya, iş tanımları anlamsızlaşmaya ve sorumlu olmadığım konular hakkında hesap sorulmaya başlanana kadar 😊

İş değiştirme kararı tüm bu kaosun içinde zayıf bir ışıkken, bir telefonla tamamen gündemime oturmuş oldu. Daha önce (2 yıl kadar) başvuru yaptığım bir firma geri dönüşünü yapmış ve görüşmeye çağırmıştı. Mülakat süreçleri ile birkaç tavsiyede bulunduğum yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Görüşmeler sonuçlanıp da iş teklifi geldiğinde ise saatli bir bomba vardı artık elimde. Daha öncesinde patronumla görüşüp işle ilgili sıkıntılarımı hem maddi hem de manevi olarak tatmin edici olmadığını paylaşmama rağmen herhangi bir değişimin olmamasına bağlı bir vicdan rahatlığı da vardı elbette. Ancak o kararı bildirmek bile size bir ayrı yük yaratabiliyor. Birilerini yarı yolda bırakmışınız gibi hissediyorsunuz. Ancak siz olmayınca orası batmayacak bu bir gerçek ve reality is very important 😊

Bu noktada yapmanız gereken tüm sürecin güzel bir SWOT analizini yapmaktır. Artıları ve eksileriyle kalemi kağıdı alıp tek başınıza bir SWOT oluşturun. Kendi kararınızı sadece siz verecekseniz, hiç kimse size gelip de ‘Senin için doğru olan kesinlikle bu’ diyemez, gelecekten gelmiyorsa tabi 🙂 Tabi ki sizden tecrübeli insanlarla, yakınlarınızla, arkadaşlarınızla bu konuyu paylaşıp fikir alabilirsiniz. Ancak daha fazla kafanızın karışmasına kesinlikle izin vermemelisiniz. SWOT sizi aydınlığa çıkaracaktır.

Yaptığınız SWOT ları ecayir@brainytech.net adresinden benimle paylaşırsanız instagramda isimsiz olarak yayınlanacak ve sizin gibi birçok arkadaşa da yardımcı olacaktır.

Doğru kararı vereceğinizden eminim. Siz de emin olun. Bir de; gerçekten mutlu olacağını düşündüğünüz yeri seçin. O yer kafanızın bir köşesinde çok bariz belli, sadece onu ortaya çıkarın 😊


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ezgi Çayır

29 Temmuz 1994 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2017 yılında tamamlamıştır. Şu anda bir tekstil firmasında maliyetlendirme mühendisliği yapmaktadır. Yüksek lisansı devam etmekle ile birlikte Brainy Tech firmasında aktif olarak görev almaktadır.