Kulağınızdaki Tercüman: Google Pixel Buds

KULAĞINIZDAKİ TERCÜMAN GOOGLE PİXEL BUDS

Merhabalar;

Çoğumuz belirli amaçlarda dil öğrenmek için çabalayıp duruyoruz. Kimimiz işi gereği kimimiz bireysel gelişim için yabancı bir dili şart koşuyoruz ama Google bu duruma el atmış durumda. Anında çeviri yapabilen kulaklıklarla çoğumuzun ekmeğine yağ sürdü ama belki de yoluna taş koydu. Bunun cevabını tabiki de zaman verecek. Bu konuda biraz araştırma yaptım ve GOOGLE PİXEL BUDS yazısıyla karşınızdayım. Şimdiden keyifli okumalar.

Kulaklık kablosuz olarak tasarlanmış ve aynı anda 40 dile tercüme edebiliyor. Hem de bunu eş zamanlı gerçekleştiriyor. Yani karşınızdaki insan size Fransızca konuştuğunda siz onu İngilizce olarak duyuyorsunuz.

Peki bunu nasıl yapıyor ?

Sistem şöyle çalışıyor. Elinizi kulaklığa götürüp, “Bana Fransızca konuşmakta yardım et” deyip Fransızca söylemek istediğiniz şeyi kendi dilinizde ifade ediyorsunuz. Parmağınızı kulaklıktan kaldırdığınız anda telefonunun çevirme uygulaması tercümeyi gösteriyor. Konuştuğunuz kişi bu şekilde cevabı görüyor. Ardından telefonunuza Fransızca cevap veriyor ve siz de kulaklığınızda anadilinizde cevabı duyabiliyorsunuz. 

Yapay zeka teknolojisine sahip kulaklık aynı zamanda siri olarak bilinen Google Assistant’a da bağlı olacak.

Bu kulaklıklar şimdilik yalnızca Google’ın kendi telefonunda çalışıyor ama ileride illa ki çoğu sistem tarafından destekleneceğini tahmin ediyorum. 

Benim aklımdaki asıl soru şu:

“Bu teknolojik alet dil bilmenin önemini ne kadar etkileyecek? Bilginin önemi artık azalıyor mu?”Bu soruların cevabını da bizlere zaman ve sürekli gelişen teknoloji gösterecek.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esen kalın.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz