Herkese merhabalar,

Bu yazımda, hepimizin başına gelen bir durumdan bahsetmek istiyorum: Ters Çaba Kuralı.

Hiç “korktuğum şey başıma geldi” dediğiniz oldu mu? Bir sınava girmeden önce “acaba kalacak mıyım” diye düşünüp sonrasında o sınavdan kaldınız mı? Ya da topluluk önünde bir konuşma yapmadan önce “ asla heyecanlanmamam gerek yoksa yapamam” deyip heyecanlandığınız bir durum oldu mu? Bu durumun bilimdeki karşılığı ters çaba kuralı olarak adlandırılmaktadır. Neyden korkarsanız onun başınıza gelmesi, neyi isteseniz onun olmaması durumu.

Bu konuya yakın zamanlarda başıma gelen bir olayı örnek vermek istiyorum. Geçtiğimiz aylarda ehliyet kursuna yazıldım. Daha öncesinde hiç araba kullanmadığım için acaba yapabilir miyim diye bir his vardı içimde. Hatta kursa yazıldığım gün direksiyon sınavından kalırsam ikincisi nasıl oluyor diye sordum. Bir ayın sonunda direksiyon sınavım vardı ama sınava giderken bile ya olmazsa diye düşünüp durdum. Peki sonuç ne oldu dersiniz? Sınavdan kaldım. Çünkü kendimi sadece geçememeye odaklamıştım. Orada geçerim, neden yapamayayım diye düşünmüş olsaydım belki de daha olumlu düşünecektim ve bu da tavırlarıma yansıyacaktı. Buradan da fark edileceği gibi, neyden korkarsanız o işin başınıza gelme ihtimalini artırırsınız veya neyi çok fazla isterseniz o durum ısrarla gerçekleşmez ki bu olaya bilim ters çaba kuralı ile açıklık getiriyor. Bir şeyin gerçekleşmesi için çok fazla harcanan çabanın o işin gerçekleşmesini etkisiz hale getirdiğini savunur.

Ama bu, çabalamayacağınız anlamına gelmez. Her işin başı çabalamaktan ve vazgeçmemekten geçer ama burada bahsedilen asıl olay beynimizin içinde gerçekleştirdiklerimizdir. Beynimizin yapısı hala tam olarak bilinememekte bu yüzden hem karışık hem de ilkel bir yapıya sahip olduğu söyleniyor. Ters çaba kuralı da beynimizde ya da bilinçaltımızda kurduğumuz ve gerçekleşmesini istemediğimiz şeylere odaklandığında ortaya çıkıyor. Korktuğunuz bir şeyi ne kadar fazla düşünürseniz gerçekleşmeme olasılığını o kadar artırırsınız. Çünkü beynimiz, neye odaklanırsak onu yapmak için çalışır. Bu durum iyi de olsa kötü de olsa beyin için fark etmez, yeter ki odaklandığınız bir hedef olsun.

Bu Durumun Çözümü Var Mıdır?

Arkadaşlarınızla konuşurken aklınıza bir şey geliyor ama o kelimeyi bir türlü bulamıyorsunuz. Dilimin ucunda diyorsunuz, her an söyleyecekmiş gibi duruyorsunuz ama ne olduğunu hatırlamak için çaba harcadıkça ulaşamadığınızı fark ediyorsunuz. O anda hatırlayamadığınız kelime, evde televizyon karşısındayken birden aklınıza geliyor. Peki neden o kelimenin hatırlamak istediğiniz zaman değil de kafanızın sakin olduğu anda aklınıza geldiğinizi düşündünüz mü? Çünkü o anda kelimeyi bulabilmek için kendi içinizde bir savaş vermeye başladınız ve bu durum beyninizi zorladı. Zorlamanın yerine rahatlamaya çalışın, sakin olun ve kendinize güvenin. Bunu yaptığınızda, gözünüzde büyüttüğünüz olayların bile üstesinden gelebileceğinizi göreceksiniz.

Ters çaba kuralını yıkmak istiyorsanız mutlu olacağınız şeylere doğru yön alabilmeniz gerekir. Kötü anların bile az da olsa iyi bir yönü vardır. O iyiye tutunup kendinizi bataklığın içinden çekip çıkarmanız gerekir. Düşüncelerinizi de eyleme dökebildiğinizde işte o zaman kendinize olan güvenininiz artacak ve işlerinizi yoluna koyabileceksiniz.

Yönünü Sen Belirlersin

Hayat her zaman iyi gitmez, güzel gittiğini düşündüğünüzde aniden bir darbe yeyip yere serilebilirsiniz. Sizin için asıl bu noktadan sonrası önemli. Kendinizi odakladığınız yere göre hayatınız yeni yollar inşa eder. Dikkat etmeniz gereken durum korkularınızın sizi ele geçirmesine izin vermemeye çalışarak yapacaklarınızı odak noktanız haline getirmektir. Beyninizin kontrolünü ele geçirmemek için hiçbir sebebiniz yok. Ancak bu şekilde yeni yollardan ilerleme cesareti gösterebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Elif Yönel

Merhaba, 8 Şubat 1997 doğumluyum ve Karadeniz Teknik Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Birkaç yıldır hem kendime ait blogumda hem de Industryolog Academy'de içerikler üretmekteyim. Hep birlikte nice yıllara..