Bugün sizlere hepinizin çok iyi bildiği derslerde gördüğümüz yöntemlerin nerden geldiğini çok iyi anlayacağınız bir kitabı tanıtacağım “Toyota Ruhu”. Toyotoizm akımın doğuşunu ne gibi evrelerden geçtiğini sanki bir roman gibi anlatan bu kitabı okurken birçok ders alacağınızdan eminim.

Öncelikle Toyota Üretim Sisteminin baş mimarı olarak kabul edilen ve kitabımızın yazarı olan Taichi Ohno 1912 yılında Mançuryanın Dairen bölgesinde doğdu. Babası bir demiryolu teknisyeniydi.İlk olarak Toyota ailesinin tekstil sektöründe hizmet veren Toyoda Spinning and Weaving’de1932 yılında işe başladı. İşe başladığında Nagoya’daki Higher Industrial School’dan yeni mezun, genç bir makine mühendisiydi. Şirkete ilk girdiğinde herkes tarafından başarısı ve çalışkanlığıyla dikkat çekmeyi başarmıştı.

Şirket yöneteminde en üst kademelere çıkacağı belliydi yani.Yıldızı parlak bir yönetici değildi ancak formasyonu “tezgah başında”, üretim departmanlarında, üretimle iç içe yaşayarak oluşucaktı tıpkı Taylor gibi.Ancak her  başarı merdiveninde olduğu gibi bunun belirli bir zorlukları vardır. Çünkü o zamanlarda bilinen en iyi yöntemlerden biri Fordizm’ di. Ford üretim sisteminin de eksikleri vardı ve daha çok üretebilmek daha fazla çeşitle üretebilmek için aranılan yolda başarılı olan Taichi Ohno ‘nun yöntemlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu kitapta sizi şunlar beklemekte;

A’ dan Z’ ye Toyota üretim sisteminin ne gibi zorlukla karşılaştığını, özellikle Fordizm gibi Amerikan yönetim sistemlerinin o zaman ne durumda olduğunu ve Toyota üretim sistemiyle karşılaştırmalarını. Muda Kavramını, Yalın üretimin Temel Kavramlarını , Türkiye de uygulanan Toyota Üretim Sistemini, Andon, Poka Yoke, Oto-Aktivasyon, Beş Neden, Endüstri Mühendisliği ve daha birçok belki ilk defa duyduğunuz terimler ve yöntemlerle karşılaşacaksınız.

Toyota Üretim sisteminin bir çok yönünü sitemizde bulabilirsiniz. Ancak Toyota dünyasının içine girmek ve Toyota üretim sisteminin yazarı olan Taichi Ohnoyla bu deneyimi yaşamak için yapmanız gereken en iyi yol bu kitabı okumaktır. Toyota Ruhu’ nu okuduğunuzda sizi farklı serüvenlere götürecek demiyorum çünkü bir roman veya hikaye kitabı değil bu kitap. Ama 20.yüzyılın sonlarına gidip endüstriyi size çok iyi bir gözle anlatacağından eminim.

Her türlü görüş ve sorularınız için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz. Bir sonraki kitap analizinde görüşmek üzere esen kalın.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Ali Demirkaya
Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrencisiyim
http://alidemirkaya.net